Před pouhými dvěma lety se bitcoin a mnoho dalších kryptoměn propadly po velmi veřejném krachu krypto burzy FTX a prudkém růstu úrokových sazeb, který vyvolal pesimismus na trhu. V roce 2023 se však investoři začali k Bitcoinu vracet a jejich optimismus způsobil, že jeho cena za poslední rok vzrostla o 174 %.
Kombinace optimismu z nedávného spuštění burzovně obchodovaných fondů (ETF) s bitcoinem a nadcházejícího snížení výpočetního výkonu bitcoinu na polovinu – což ztíží těžbu této kryptoměny – žene jeho cenu vzhůru.
Zde je důvod, proč tyto dvě věci vzrušují investory do kryptoměn, a několik věcí, které byste měli mít na paměti, pokud uvažujete o investici do Bitcoinu.
Zdroj: Getty Images
Euforie kolem bitcoinových ETF v praxi
Po většinu doby existence bitcoinu bylo jediným způsobem, jak těžit z růstu ceny této kryptoměny, vlastnit minci přímo. Pro některé investory bylo navigování při nákupu digitálního aktiva a zjišťování, jak ho bezpečně uložit, velkou překážkou.
Některé makléřské společnosti, jako například Robinhood (HOOD) nebo Coinbase (COIN), nákup bitcoinu usnadnily, ale příležitostní investoři byli z vlastnictví digitálních aktiv stále poněkud zmatení. To se však hodně změnilo, když byl v lednu spuštěn první Bitcoin ETF, který přímo sleduje cenu Bitcoinu. Nyní si každý investor může snadno koupit ETF, které sleduje cenu Bitcoinu stejným způsobem, jakým populární ETF sledují index S&P 500.
Zde jsou výhody bitcoinových ETF:
Můžete si je koupit jako jakékoli jiné akcie na svém makléřském účtu.
Můžete je snadno zlikvidovat a akcie prodat, když už je nechcete.
Daňová pravidla pro ETF jsou již zavedena, zatímco daňová pravidla pro kryptoaktivní fondy jsou stále matoucí.
Tato jednoduchost usnadňuje běžným investorům ponořit se do investování do kryptoměn, čímž se bitcoin otevírá mnohem většímu počtu investorů a jeho cena roste.
Výsledkem je, že cena Bitcoinu od spuštění Bitcoin ETF vzrostla o téměř 38 %.
Halving Bitcoinu na polovinu jeho výpočetního výkonu se blíží
Cena Bitcoinu stoupá také proto, že rychlost, jakou se těží bitcoin, bude příští měsíc snížena na polovinu. K této události dochází přibližně každé čtyři roky, takže těžba Bitcoinu je dvakrát obtížnější než dříve.
Teoretická maximální nabídka je 21 milionů Bitcoinů, které bude dosaženo až kolem roku 2140. Vzhledem k tomu, že těžba Bitcoinu se s postupem času stává obtížnější, potenciálně to zvyšuje hodnotu současných mincí.
To přispívá k současnému optimismu ohledně Bitcoinu a pravděpodobně žene tuto kryptoměnu výše.
Pravděpodobně nás čeká další příliv vlny volatility
Stejně jako mnoho jiných kryptoměn je i Bitcoin již nyní náchylný k výrazným cenovým výkyvům. Od svého vzniku zaznamenala kryptoměna několikanásobný pokles o 75 % a více své hodnoty z vrcholných cen.
A nadcházející půlení by mohlo vyvolat další výrazný pokles. Analytici společnosti JPMorgan nedávno uvedli, že cena bitcoinu by mohla klesnout až na 42 000 USD – což představuje pokles o 37 % oproti dnešní aktuální ceně – poté, co opadne humbuk kolem půlení.
Pokud uvažujete o tom, že si v dohledné době koupíte ETF na bitcoin, měli byste mít na paměti několik věcí:
Nejlepší je udržet podíl kryptoaktiv na 5 % nebo méně ve svém portfoliu: Mnoho odborníků doporučuje omezit podíl kryptoaktiv na maximálně 5 % svého portfolia. Menší procento je ještě lepší, pokud s kryptoměnami začínáte.
Neinvestujte peníze, které si nemůžete dovolit ztratit: To je obecné pravidlo pro jakoukoli investici, ale pro bitcoin platí obzvlášť kvůli jeho volatilitě. Zvládnete 20% pokles hodnoty Bitcoinu? Pokud ne, neměli byste tyto peníze investovat.
Sledujte daňová pravidla pro kryptoměny: Pokud si koupíte ETF na bitcoiny, daňová pravidla budou stejná jako u jakéhokoli jiného ETF, které vlastníte. Pokud se však rozhodnete vlastnit Bitcoin nebo jinou kryptoměnu přímo, budete to muset přiznat při vyplňování daňového přiznání.
Vlastnictví Bitcoinu přímo nebo prostřednictvím ETF vezme část vašeho portfolia na divokou jízdu. To nemusí být nutně špatně, ale měli byste být připraveni na volatilitu a rozumět tomu, do čeho jdete, než začnete.
Zdroj: Getty Images