Americký dolar se ve čtvrtek obchodoval v oslabení, protože se zdálo, že potenciální snížení sazeb Federálního rezervního systému se blíží, zatímco euro před posledním zasedáním Evropské centrální banky kleslo.
Do této chvíle se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 103,220, tedy blízko měsíčního minima.
Powell bude pokračovat v sérii svých projevů
Dolar se ve čtvrtek propadl níže v návaznosti na začátek dvoudenní výpovědi šéfa Fedu Powella před Kongresem, když obchodníci počítali s tím, že úrokové sazby v USA letos klesnou i po několika pozitivních překvapeních ohledně inflace.
Předseda Fedu Jerome Powell ve středu uvedl, že snížení sazeb bude „pravděpodobně vhodné“ později v tomto roce, „pokud se ekonomika bude vyvíjet obecně podle očekávání“ a jakmile úředníci získají větší důvěru v trvalé zpomalování inflace.
Powell vystoupí před senátním výborem později ve čtvrtek poté, co ve středu svědčil před Sněmovnou reprezentantů.
„V minulosti předsedové Fedu využívali druhou etapu ke korekci případné přehnané reakce trhu na první etapu,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Zdroj: Getty Images
„Pochybujeme však, že předseda Powell má příliš mnoho problémů s mírnou rizikovou rally, kterou včerejší výpověď přinesla, a dnes by měl prezentovat docela podobné poselství. Tímto poselstvím zůstává, že Fed musí být trpělivý, ale herním plánem zůstává snižování sazeb později v tomto roce.“
Euro před zasedáním ECB klesá
V Evropě se měnový pár EUR/USD snížil na 1,0895 poté, co dříve ve čtvrtek zveřejněné údaje ukázaly, že německé průmyslové objednávky v lednu klesly mnohem více, než se očekávalo.
Objednávky se meziměsíčně snížily o 11,3 %, což představuje prudký zvrat oproti prosincovému revidovanému nárůstu o 12,0 %.
Později během zasedání zasedá ECB a všeobecně se očekává, že ponechá úrokové sazby na rekordní úrovni 4 %.
„Očekáváme další jemné změny v komunikaci Evropské centrální banky …, které připraví půdu pro červnové snížení sazeb,“ uvedla ING. „Nejnovější makrodata by však měla zvýšit tlak na ECB, aby jednala ještě dříve.“
GBP/USD se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 1,2737, poblíž měsíčního maxima poté, co podle údajů poskytovatele hypoték Halifax britské ceny domů v únoru rostly pátý měsíc v řadě a oproti lednu se zvýšily o 0,4 %.
Jen roste kvůli spekulacím o zvýšení úrokových sazeb
V Asii se dále měnový pár USD/JPY obchodoval o 0,9 % níže na 147,97, přičemž kurz jenu prudce vzrostl v důsledku rostoucích spekulací, že by Bank of Japan mohla v blízké budoucnosti ukončit záporné úrokové sazby.
Tyto řeči vyvolalo prohlášení člena bankovní rady BOJ Junko Nakagawy, že japonská ekonomika stabilně postupuje směrem k 2% inflačnímu cíli centrální banky – což je scénář, který by mohl vyvolat zvýšení sazeb ze strany BOJ.
Jeny po většinu posledních dvou let oslabovaly, protože BOJ udržovala svou ultra uvolněnou měnovou politiku, zatímco ostatní významné centrální banky agresivně zvyšovaly úrokové sazby, aby zkrotily inflaci.
Měnový pár USD/CNY se posunul výše na 7,1986, přičemž pár se příliš nepohnul navzdory tomu, že Čína vykázala v prvních dvou měsících roku 2024 větší než očekávanou obchodní bilanci, přičemž silnější vývoz a dovoz signalizují určité oživení v obchodně silných podnicích země.
Měnový pár AUD/USD vzrostl o 0,4 % na 0,6588, přičemž australskému dolaru pomohly pozitivní obchodní údaje i zdravá čísla od hlavního obchodního partnera Číny.
Zdroj: Canva
Egypt hledá dynamku
Egyptská libra se ve čtvrtek držela na stabilní úrovni, den poté, co centrální banka nechala měnu klesnout a oznámila přechod na pružnější systém směnných kurzů, protože Káhira si zajistila rozšíření programu Mezinárodního měnového fondu o 8 miliard dolarů.
Libra zůstala na začátku obchodování ve stejném pásmu kolem 49,5 za dolar, na kterém se usadila ve středu před uzavřením, ukázaly údaje LSEG. Před středeční de facto devalvací a prudkým zvýšením úrokových sazeb držela centrální banka měnu přibližně rok na úrovni necelých 31 liber za dolar.
Pružnější směnný kurz, který je dlouhodobě hlavním požadavkem MMF, je považován za klíčový pro obnovení důvěry investorů v ekonomiku, kterou poslední dva roky brzdí nedostatek zahraniční měny.