Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování zvýšil, ale stále byl na cestě k výraznému týdennímu poklesu, protože předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell naznačil snížení úrokových sazeb v nadcházejících měsících, zatímco euro po zasedání Evropské centrální banky sestoupilo z nedávných maxim.
Do této chvíle se dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval jen o něco výše na úrovni 102,787 a byl na cestě k týdenní ztrátě kolem 1 %, která by měla být nejprudší za téměř tři měsíce.
Dolar čelí vysoké týdenní ztrátě
Dolar se v pátek mírně zotavuje poté, co byl v předchozí seanci silně zasažen komentáři Jeroma Powella, když šéf Fedu dokončil své dvoudenní vystoupení před Kongresem a americkými zákonodárci. Nejnovější politika Fedu nakonec vypadá přece jen o něco uvolněněji než v poslední době.
„Čekáme, až získáme větší jistotu, že inflace se trvale pohybuje směrem dolů ke 2 %,“ řekl Powell při slyšení před bankovním výborem Senátu. „Až tuto jistotu získáme, a nejsme od ní daleko, bude vhodné začít snižovat míru restrikce, abychom ekonomiku nepřivedli do recese.“
Trhy to vzaly tak, že se Fed chystá k nějakému kroku, pravděpodobně v létě, a tak by bylo zapotřebí velmi silného čísla o zaměstnanosti ještě na tomto zasedání, aby se sentiment změnil.
Podle prognóz se mzdy v nezemědělském sektoru v únoru zvýšily o necelých 200 000, což je méně než lednový masivní přírůstek 353 000, zatímco průměrný hodinový výdělek by měl meziměsíčně vzrůst jen o 0,2 %, což je zpomalení oproti 0,6% přírůstku v předchozím měsíci.
Nejnovější data o aktuálních výplatách ve Spojených státech amerických dnes určí směr devizových trhů. Po Powellově výpovědi předpokládáme, že se trhy nebudou příliš zdráhat stanovit cenu za další snížení,“ uvedli analytici ING ve své poznámce o nejnovějších datech o makroekonomické situaci v USA.
Zdroj: Shutterstock
Euro klesá z téměř dvouměsíčního maxima
V Evropě se měnový pár EUR/USD snížil o 0,1 % na 1,0938, přičemž euro mírně sklouzlo zpět poté, co v pátek před posledním čtením údajů o čtvrtletním růstu v eurozóně dosáhlo téměř dvouměsíčního maxima.
V pátek zveřejněné údaje ukázaly, že německá průmyslová výroba v lednu oproti předchozímu měsíci vzrostla o 1,0 %, což je více než předpokládaný růst o 0,6 % a výrazné zlepšení oproti revidovanému poklesu o 2 % v předchozím měsíci, který byl o..
Evropská centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu na stabilní úrovni 4 % a zároveň položila základy pro její snížení v červnu, podobně jako tomu bylo za oceánem.
Nicméně vzhledem k tomu, že sazba Fed funds je na úrovni 5,25-5,5 %, obchodníci vidí, že Federální rezervní systém má větší prostor pro agresivní snižování.
„Americké údaje o mzdách určí směr pro EUR/USD: očekávejte určitou rezistenci na klíčové úrovni 1,1000, pokud by dnes dolar dále klesal,“ dodala ING.
GBP/USD se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 1,2820, přičemž šterlink těžil ze slabého dolaru, když tento týden vzrostl o více než 1 % a na začátku seance dosáhl nového maxima 2024.
Jen zaznamenává silné týdenní zisky
V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,2 % níže na 147,76, přičemž jen tento týden zatím vzrostl o více než 1,5 %, což je jeho nejsilnější procentuální růst od prosince.
Obchodníci se připravují na to, že Bank of Japan v blízké budoucnosti potenciálně ukončí záporné úrokové sazby, což je v přímém protikladu k očekávanému vývoji sazeb v USA.
Jen po většinu posledních dvou let oslaboval, protože BOJ udržovala svou ultra uvolněnou měnovou politiku, zatímco ostatní významné centrální banky agresivně zvyšovaly úrokové sazby, aby zkrotily inflaci.
USD/CNY se snížil na 7,1922, zatímco AUD/USD vzrostl o 0,3 % na 0,6637 a NZD/USD o 0,2 % na 0,6182, přičemž australský a novozélandský dolar byly v tomto týdnu o 1,5 %, resp. 1,1 % vyšší.
Zdroj: Shutterstock