Asijský devizový trh je před údaji o indexu spotřebitelských cen nevýrazný, dolar se stabilizuje, jen ustupuje

Většina asijských měn se v úterý pohybovala jen málo, zatímco dolar se ustálil, protože trhy očekávaly klíčové údaje o inflaci v USA, které by mohly naznačit, kdy by Federální rezervní systém mohl začít snižovat úrokové sazby.

Nejhůře si mezi svými regionálními protějšky vedl japonský jen, který prudce ustoupil z více než měsíčního maxima poté, co komentáře nejvyšších představitelů Bank of Japan poněkud zchladily sázky na okamžité zvýšení sazeb centrální bankou.

Jen klesá, když Ueda z BOJ mírní optimismus ohledně ekonomiky

Jen vůči dolaru oslabil o přibližně 0,3 % a ustoupil z více než měsíčního maxima dosaženého v pondělí.

K obratu kurzu měny došlo převážně poté, co guvernér BOJ Kazuo Ueda uvedl, že japonská ekonomika se sice zotavuje, ale zároveň vykazuje známky slabosti, zejména v oblasti spotřeby. Vůči ekonomice nasadil poněkud méně optimistický tón, než trhy očekávaly.

Uedovy komentáře přišly jen několik dní před zasedáním BOJ, na kterém se všeobecně očekává, že centrální banka naznačí, nebo dokonce uzákoní ukončení režimu kontroly výnosové křivky a záporných úrokových sazeb.

Silnější než očekávané údaje o inflaci výrobců i revize HDP za čtvrté čtvrtletí směrem nahoru tuto představu na posledních zasedáních ještě posílily, vzhledem k tomu, že odolnost ekonomiky dává BOJ větší prostor pro zpřísnění politiky.

Širší asijské měny se pohybovaly v rovnoměrném až nízkém rozpětí. Australský dolar se ustálil poblíž dvouměsíčních maxim, zatímco indická rupie se pohybovala poblíž šestiměsíčního maxima.

Zdroj: Getty Images

Singapurský dolar klesl přibližně o 0,1 %, zatímco jihokorejský won se pohyboval jen málo.

Čínský jüan vzrostl o 0,1 % po silnějším než očekávaném středním fixu Lidové banky, ačkoli výhled pro tuto měnu zůstává vzhledem k tlumenému hospodářskému oživení stále chmurný.

Dolar se po nedávných ztrátách ustálil s očekávanými údaji o CPI

Dolarový index a futures na dolarový index v úterý v asijském obchodování mírně klesly, ale ustálily se z prudkých ztrát z minulého týdne.

Pozornost se nyní soustředila na nadcházející údaje o indexu spotřebitelských cen v USA, které budou pravděpodobně zohledněny v plánech Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb v roce 2024.

Očekává se, že údaje o indexu spotřebitelských cen ukáží, že inflace zůstává i nadále poměrně znatelná a výrazně nad 2% ročním cílem Fedu – což je trend, který pravděpodobně vyvolá jestřábí výhled centrální banky.

Úterní údaj o CPI bude také v centru pozornosti poté, co několik představitelů Fedu, především předseda Jerome Powell, varovalo, že postoj centrální banky ke snižování úrokových sazeb bude do značné míry určován vývojem inflace.

Přesto trhy podle nástroje CME Fedwatch zachovaly své sázky na červnové snížení sazeb o 25 bazických bodů.

Bitcoin vystoupil na nový rekord, nejznámější kryptoměna překonala 72.000 dolarů

Bitcoin aktuálně pokračuje v růstu na nová maxima, nejznámější kryptoměna odpoledne překonala hranici 72.000 dolarů (téměř 1,7 milionu Kč). K růstu podle analytiků mimo jiné přispívá zájem o nově schválené bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF). Svou roli ale hrají i vyhlídky, že centrální banky velkých zemí začnou brzy snižovat úrokové sazby. Nad 70.000 USD se bitcoin poprvé dostal minulý týden v pátek.

Včera večer se bitcoin podle údajů specializovaného webu CoinDesk vyšplhal až na 72.886,14 dolaru. Kolem 20:30 SEČ se prodával za zhruba 72.500 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval přes čtyři procenta.

Fondy ETF na spotový bitcoin byly ve Spojených státech schváleny na začátku letošního roku, jejich spuštění tak otevřelo nové možnosti spekulace na vývoj ceny této kryptoměny. Ke konci dubna se navíc blíží takzvaný halving, tedy snížení odměny pro těžaře bitcoinů na polovinu. V minulosti se cena bitcoinu po halvingu zvyšovala.

Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) včera oznámil, že umožní vydávat burzovně obchodované dluhopisy (ETN) spojené s kryptoaktivy. Tyto nástroje jsou určeny profesionálním investorům a vytvářet je budou moci jen licencované investiční burzy. Pro drobné investory zůstává v platnosti zákaz a regulátor zopakoval, že kryptoaktiva jsou pro ně nevhodná a riskantní. Londýnská akciová burza (LSE) oznámila, že od letošního druhého čtvrtletí bude přijímat žádosti o přijetí ETN spojených s bitcoinem a etherem.

Zdroj: Canva