Americký dolar se ve středu ustálil a udržel si většinu svých nočních zisků poté, co silné údaje o spotřebitelské inflaci podpořily sázky na vyšší a dlouhodobější sazby, zatímco britská libra před klíčovými údaji o HDP přešlapovala na místě.
Síla dolaru udržovala většinu ostatních měn G7 v obchodování převážně v rozmezí, přičemž euro, australský a kanadský dolar se pohybovaly v obou směrech o méně než 0,1 %.
Japonský jen však zaznamenal určité posílení v souvislosti s pokračujícím zaměřením na změnu politiky Bank of Japan.
Zdroj: Getty Images
Britská libra je s nejnovějším přívalem dat v centru pozornosti
Britská libra se ve středu vůči dolaru ustálila na úrovni přibližně 1,2792 v očekávání několika klíčových ekonomických údajů.
Údaje o hrubém domácím produktu, průmyslové výrobě a obchodu za leden budou zveřejněny později během seance a očekává se, že nabídnou další signály o britské ekonomice, která se potýká s pomalým růstem.
V centru pozornosti budou zejména údaje o HDP poté, co ekonomika v prosinci klesla o něco méně, než se očekávalo. Analytici očekávají v lednu meziměsíční expanzi na úrovni 0,2 %.
V eurozóně se očekává růst indexu velkoobchodních cen z Německa. Euro se pohnulo jen málo, ale zůstalo na dohled dvouměsíčních maxim.
Dolar stabilní, protože index spotřebitelských cen překonal očekávání, další ekonomické signály na obzoru.
Dolarový index a futures na dolarový index mírně klesly, ale udržely si většinu svých nočních zisků po silnějším než očekávaném údaji o inflaci indexu spotřebitelských cen.
Čtení ukázalo, že inflace zůstává stabilnější, než se očekávalo, což nahrává obavám, že Federální rezervní systém bude mít jen málo podnětů k tomu, aby začal snižovat úrokové sazby.
Přesto si trhy udržely sázky, že Fed bude mít dostatek důvodů k tomu, aby do června začal snižovat sazby, přičemž podle nástroje CME Fedwatch je stále ve hře snížení o 25 bazických bodů.
Nepříznivý údaj o CPI však potenciálně připravuje půdu pro silnější údaj o indexu cen výrobců, který má být zveřejněn koncem tohoto týdne. Ve čtvrtek budou také zveřejněny údaje o maloobchodních tržbách v USA za únor.
Japonský jen posiluje při sledování zvyšování sazeb BOJ
Japonský jen ve středu vzrostl o 0,3 %, protože známky nadcházejícího zvyšování mezd v Japonsku podpořily očekávání brzkého zvýšení úrokových sazeb ze strany Bank of Japan.
Média informovala, že společnost Toyota Motor Corp (NYSE:TM) (TYO:7203), jeden z největších japonských zaměstnavatelů, se dohodla s odborovou organizací na prudkém zvýšení mezd. Zdá se, že tento příklad následovali i další zaměstnavatelé.
Zvýšené mzdy spolu s nedávnými tak trochu znepokojivými ukazateli inflace dávají BOJ další podnět k ukončení politiky záporných úrokových sazeb a kontroly výnosové křivky.
Agentura Reuters uvedla, že BOJ se připravuje naznačit, jak bude provádět nákupy dluhopisů po ukončení své ultra-doviskové politiky.
BOJ se sejde příští týden a je připravena zvýšit úrokové sazby buď tehdy, nebo na zasedání koncem dubna. Vyšší sazby jsou dobrou předzvěstí pro jen, který byl v posledních dvou letech poškozován rostoucími sazbami v USA.
Kanadský dolar oslabuje v důsledku vysokého indexu spotřebitelských cen v USA
Kanadský dolar v úterý oslabil vůči svému americkému protějšku, protože údaje o inflaci v USA byly horší, než se očekávalo, a trhy zvažovaly možnost, že Federální rezervní systém USA sníží úrokové sazby později než v červnu.
Anualizovaný údaj vzrostl minulý měsíc o 3,2 %, což bylo rychlejší než odhady, které předpokládaly nárůst o 3,1 %. Meziměsíčně se celkový index spotřebitelských cen v únoru zvýšil o 0,4 %, což bylo v souladu s očekáváním
„Americký dolar je díky žhavější zprávě o inflaci celkově výše a to je celý dnešní příběh na měnovém trhu,“ uvedl Adam Button, hlavní měnový analytik ForexLive.
Vzhledem k tomu, že Bank of Canada se pravděpodobně nebude chtít příliš rozcházet s Fedem, pokračující tlak BoC na ochlazování kanadské ekonomiky, „začínají se pro rok 2025 vytvářet ekonomická rizika kolem globálního růstu a kanadského růstu,“ poznamenal Button.
Tento názor opakují také analytici společnosti Monex Canada, kteří poznamenávají, že „zatímco vysoký dlouhodobý postoj BoC by měl poskytnout určitou krátkodobou ochranu vážící se na výprodej CAD, jeho negativní dopad na růst nastavuje dynamiku, kdy by loonie měla trvale zaostávat“.
Na technické úrovni páru se však očekává, že pár USD/CAD zůstane v nejbližší době vázán na určitý rozsah.
Analytici FXStreet poznamenávají: „Měnový pár je v tuto chvíli vázán mezi nabídkovou a poptávkovou zónou mezi 1,3450 a 1,3590 body.“
Zdroj: Unsplash