Celkem 134 zemí, které představují 98 % světové ekonomiky, nyní zkoumá digitální verze svých měn, přičemž více než polovina z nich je ve fázi pokročilého vývoje, pilotního projektu nebo spuštění, ukázala čtvrteční podrobně sledovaná studie.
Výzkum amerického think tanku Atlantic Council zdůraznil, že všechny země G20 s výjimkou Argentiny se nyní nacházejí v jedné z těchto pokročilých fází, ačkoli zejména Spojené státy stále více zaostávají.
Zatímco v otázce „velkoobchodního“ digitálního dolaru určeného pouze pro banky se stále posouvá kupředu, ten pro širší populaci USA nyní podle zprávy vypadá jako „zastavený“, přičemž šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell tento měsíc prohlásil, že „nic takového se ani zdaleka nechystá“.
Americký prezident Joe Biden nařídil úředníkům, aby se digitálním dolarem zabývali v roce 2022, ale stal se rozdělujícím politickým tématem, přičemž Bidenův republikánský soupeř v letošním volebním klání v USA Donald Trump slíbil, že to nedovolí.
„Největším titulem je, že rozdíl mezi největšími světovými centrálními bankami v otázce CBDC (Central Bank Digital Currency) se zvětšuje,“ uvedl Josh Lipsky z Atlantic Council a poukázal na to, o kolik dál jsou Čína, Evropa a Japonsko.
Zastánci tvrdí, že digitální měny umožní nové funkce a poskytnou alternativu k fyzické hotovosti, která se zdá být v terminálním úpadku. V řadě zemí však také podnítily protesty proti možnosti vládního špehování.
Riziko, že USA zůstanou pozadu, představuje „roztříštěnější mezinárodní platební systém“, dodal Lipsky s tím, že Washington by také mohl ztratit část svého globálního finančního vlivu, pokud ostatní země budou tlačit na pilu a nastaví nové standardy kolem CBDC.
V současné době probíhá přibližně 36 pilotních projektů, včetně čínského e-CNY, který se zkouší na 260 milionech lidí ve 25 městech, a v Evropě, kde Evropská centrální banka (ECB) šest měsíců „připravuje“ digitální euro.
Na Bahamách, Jamajce a v Nigérii již plně fungují, ačkoli Východoafrická karibská měnová unie (ECCU), kterou tvoří 8 zemí, se nedávno stala první zemí, která je vypnula poté, co uživatelé kvůli problémům neměli přístup k digitálním peněženkám.
Zdroj: Getty Images
Tak trochu rozdělený svět
Zpráva také ukázala, jak se práce na velkoobchodních CBDC zdvojnásobila od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 a následné reakce na sankce skupiny G7.
V současné době probíhá třináct přeshraničních velkoobchodních projektů, včetně projektu s názvem „mBridge“, který propojuje Čínu, Thajsko, Spojené arabské emiráty a Hongkong a letos se rozšíří do dalších 11 v současné době nezveřejněných zemí.
Všechny členské státy BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika – jsou v pokročilé fázi a Lipsky předpověděl, že na letošním summitu v Rusku bude tento blok dále prosazovat alternativní platební systémy k dolaru.
Všechny tyto země by se mohly do roku 2027 stát součástí laviny významných spuštění, stejně jako ECB, jejíž současný pilotní systém je považován za potenciální vzor pro ostatní přední velké ekonomiky.
Čínský digitální jüan je stále největším a nejpokročilejším pilotním systémem, který byl vyzkoušen v různých scénářích od jízdenek na veřejnou dopravu a kontrolních dokladů COVID až po nákup ropy a drahých kovů.
Kdy Čína plně spustí e-CNY? „To je otázka,“ řekl Lipsky. „Ne letos, ale v roce 2025 nebo 2026? Těžko říct.“
Dolar před zveřejněním PPI roste; euro hledá dynamiku u ECB
Americký dolar se ve čtvrtek během evropského obchodování zvýšil a udržel si nedávnou sílu před zveřejněním dalších údajů o úrokových sazbách v USA v podobě údajů o inflaci výrobců a maloobchodních tržbách.
V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 102,490.
Dolar před zveřejněním amerického indexu cen výrobců roste
Dolar získal na začátku týdne impuls po zveřejnění silnějšího než očekávaného tisku indexu spotřebitelských cen v USA na začátku tohoto týdne, který zvýšil sázky na to, že Federální rezervní systém si dá se snižováním úrokových sazeb na čas.
Americká měna se za poslední měsíc propadla o zhruba 1,7 %, přičemž minulý týden ji silně zasáhly holubičí komentáře šéfa Fedu Jeroma Powella během jeho dvoudenního svědectví před Kongresem, které trhy vnímaly jako náznak, že se americká centrální banka chystá v létě začít snižovat úrokové sazby.
Index však letos stále roste o zhruba 1,5 %, neboť údaje z USA ukazují, že ekonomika zůstává silná, a úterní zveřejnění indexu spotřebitelských cen naznačilo, že inflace zůstává hlavním kamenem úrazu.
Pozornost se nyní soustředí zejména na zveřejnění indexu cen výrobců za únor a maloobchodních tržeb za stejný měsíc, které napoví více o pravděpodobných úvahách představitelů Fedu před zasedáním, na kterém se bude příští týden stanovovat měnová politika.
„PPI bude velmi pozorně sledován, protože investoři hledají potvrzení, že inflace není tak horká, jak naznačovala zpráva o CPI,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Konsenzus pro jádrový PPI je 0,2 % meziměsíčně, ale po CPI se šušká určitě vyšší číslo.“
Euro postrádá volatilitu; začne ECB brzy snižovat sazby?
V Evropě se měnový pár EUR/USD snížil o 0,1 % na 1,0942, přičemž k nedostatku volatility přispěla absence významných ekonomických údajů v eurozóně.
ECB minulý týden ponechala sazby na rekordní úrovni 4 %, obchodníci však očekávají, že centrální banka vzhledem k pomalému růstu v regionu, a zejména v Německu, brzy začne úrokové sazby snižovat.
Evropská centrální banka pravděpodobně začne snižovat sazby během jara, uvedl ve středu šéf francouzské centrální banky a tvůrce politiky ECB Francois Villeroy de Galhau, přičemž jaro označil za období mezi dubnem a červnem.
Šéfka ECB Christine Lagardeová začátkem tohoto měsíce výrazně naznačila, že k dlouho očekávanému snížení sazeb dojde spíše na zasedání centrální banky začátkem června než v dubnu.
GBP/USD se obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 1,2816, přičemž se všeobecně očekává, že Bank of England na svém zasedání příští týden ponechá úrokové sazby beze změny, neboť inflace zůstává nad 2% střednědobým cílem centrální banky.
Zdroj: Canva