Americký dolar v pátek během evropského obchodování prudce vzrostl poté, co překvapivé snížení úrokových sazeb Švýcarskou národní bankou vrhlo na Federální rezervní systém více jestřábí světlo.
V době psaní tohoto článku (09:44 středoevropského času) se dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,4 % výše na úrovni 104,085, blízko třítýdenního maxima a na cestě k druhému týdnu růstu.
Americká ekonomika stojí na pevných základech
Švýcarská národní banka přinesla největší překvapení týdne plného zasedání centrálních bank, když snížila úrokové sazby a jako důvod uvedla silný kurz franku.
Švýcarský frank, v tuto chvíli jako oficiálně nejvýkonnější měna G10 roku 2023, přes noc klesl o více než 1 % a v pátek pokračoval v poklesu, přičemž USD/CHF vzrostl o 0,4 % na 0,9009 a přiblížil se tak paritě.
Tento pohyb přiměl obchodníky přehodnotit pravděpodobné budoucí kroky Fedu v návaznosti na zasedání FOMC z tohoto týdne, kde představitelé potvrdili pravděpodobnost tří snížení úrokových sazeb v tomto roce, pokud to ekonomické údaje dovolí.
Americká centrální banka rovněž výrazně zlepšila výhled růstu pro rok 2024 a čtvrteční údaje naznačily, že americká ekonomika zůstává na solidní úrovni poté, co počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden nečekaně klesl, zatímco prodeje dříve vlastněných domů se v únoru zvýšily nejvíce za poslední rok.
To naznačuje, že Fed nemusí se snižováním sazeb do budoucna nijak spěchat. Na další vývoj si ale budeme muset ještě podle všeho počkat.
Přesto se „aktuální růst dolaru zdá být tak trochu přehnaný“, uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Federální rezervní systém vyslal na začátku tohoto týdne poměrně jasný signál: určitá odolnost údajů o aktivitě nebude překážkou pro snížení, dokud bude inflace vykazovat klesající dynamiku.“
Očekávání BOE ohledně snížení sazeb nejsou „nepřiměřená“
V Evropě se měnový pár GBP/USD propadl o 0,5 % na 1,2588 a klesl tak na měsíční minimum poté, co Bank of England ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny, ale dva členové MPC upustili od výzvy ke zvýšení sazeb v souvislosti se zmírněním inflace.
Podle guvernéra Bank of England Andrewa Baileyho nebyla očekávání snížení úrokových sazeb v letošním roce „nepřiměřená“, uvedl v pátek list Financial Times.
„Trhy to do značné míry čtou jako potvrzení, že snížení není příliš daleko,“ dodala ING a nyní jsou stále více přesvědčeny, že BoE začne uvolňovat sazby v červnu (v ceně 20 bb), spolu s tím, že začínají spekulovat na květnový krok (v ceně 7 bb).“
Zdroj: Getty Images
Měnový pár EUR/USD se obchodoval o 0,4 % níže na 1,0814, přičemž údaje o aktivitě v eurozóně nadále vykreslovaly chmurný obraz výhledu zpracovatelského průmyslu v regionu.
Evropská centrální banka může snížit úrokové sazby ještě před letními prázdninami, možná v červnu, protože inflace je na cestě zpět k 2% cíli banky, uvedl v pátek prezident Bundesbanky Joachim Nagel.
Tyto komentáře přidávají Nagela na dlouhý seznam tvůrců měnové politiky, kteří zřejmě podporují snížení sazeb v červnu, a naznačují, že ECB bude po svém švýcarském protějšku druhou velkou centrální bankou, která začne rušit rekordní sérii zvyšování sazeb.
Jen se přiblížil čtyřměsíčnímu minimu
Měnový pár USD/JPY se obchodoval nepatrně níže na úrovni 151,59, tedy blízko nejvyšší úrovně za poslední čtyři měsíce, přičemž jen si připsal prudké noční ztráty.
Mezitím měnový pár USD/CNY vzrostl o 0,2 % na 7,2297 a poprvé od listopadu 2023 překonal hranici 7,2, a to po zprávách, že PBOC prodává dolary a nakupuje jüany z volného trhu, aby podpořila čínskou měnu.
A nakonec pak měnový pár AUD/USD klesl o 0,8 % na 0,6515, což se projevilo na rizikovém sentimentu.
Koruna ve středu posílila poté, co bankovní rada České národní banky snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,75 procenta. Dnes se ale vrátila zpět na slabší úroveň.
Zdroj: Getty Images