Většina asijských měn v úterý přešlapovala na místě a mírnější kurz dolaru je příliš nepotěšil, protože obchodníci zůstávají opatrní před dalšími informacemi o inflaci v USA a o Federálním rezervním systému, které se objeví tento týden.
Zvláštní pozornost se soustředila na čínský jüan, který se po zdrcujícím výprodeji v minulém týdnu pohyboval poblíž nejslabší úrovně za poslední čtyři měsíce. Zdálo se, že opatření Čínské lidové banky zatím měně poskytují jen malou podporu.
Čínský jüan (USDCNY) překonal hranici 7,2, intervence v centru pozornosti
Čínský jüan v úterý oslabil, přičemž pár USDCNY vzrostl o 0,1 % na 7,2178 – nejvyšší úroveň od poloviny listopadu. Offshorový pár USDCNH s jüanem klesl o 0,1 %, ale zůstal vysoko nad psychologicky důležitou úrovní 7,2.
Oslabení jüanu přišlo i přesto, že PBOC stanovila silnější než očekávaný střed a bylo vidět, že dává místním bankám pokyny k nákupu jüanů a prodeji dolarů na volném trhu.
Nedávné ztráty jüanu byly způsobeny zhoršujícím se sentimentem ohledně oživení čínské ekonomiky, zatímco PBOC také naznačila další potenciální snížení úrokových sazeb s cílem poskytnout stimul. Oba faktory nevěstí nic dobrého pro jüan, který je jednou z asijských měn s nejhorší výkonností za poslední dva roky.
Trvalá slabost jüanu by však mohla potenciálně přilákat agresivnější intervence ze strany PBOC vzhledem k rostoucímu nesouhlasu Pekingu se slabostí jüanu.
Japonský jen se po varování vlády stabilizuje
Japonský jen se v úterý ustálil, přičemž pár USDJPY se pohyboval kolem úrovně 151,36. Pár zůstal blízko nejvyšší úrovně za poslední čtyři měsíce.
Nedávné oslabení jenu, které přišlo navzdory prvnímu zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan za posledních 17 let, podnítilo varování před možnou intervencí japonské vlády. Tato varování, zejména komentáře vrcholného japonského měnového diplomata Masato Kandy, vedla ke stabilizaci jenu.
Pozornost se nyní soustředila na nadcházející údaje o spotřebitelské inflaci z Tokia, které budou zveřejněny koncem týdne.
Širší asijské měny se pohybovaly v rovnoměrném až nízkém rozmezí při několika bezprostředních pokynech. Pár australského dolaru AUDUSD vzrostl o 0,1 %, zatímco jihokorejský won USDKRW vzrostl o 0,1 %.
Singapurský dolar USDSGD klesl o 0,1 %, zatímco indická rupie USDINR se stabilizovala poté, co na začátku března vystřelila na rekordní maxima.
Zdroj: Canva
Dolar se stabilizuje s inflací PCE, komentáře Fedu v centru pozornosti
Dolarový index a futures na dolarový index v úterý v asijském obchodování klesly a rozšířily tak noční ztráty, když americká národní měna zaznamenala vybírání zisků po roztavení na jednoměsíční maxima.
Přesto zůstali obchodníci před klíčovými signály o inflaci a Fedu v tomto týdnu silně nakloněni dolaru. Údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu – budou zveřejněny v pátek a všeobecně se očekává, že budou mít vliv na výhled centrální banky ohledně úrokových sazeb.
Spolu s údaji o PCE jsou tento týden na programu také vystoupení klíčových představitelů Fedu, včetně předsedy Jeroma Powella a členky FOMC Mary Dalyové.
Dolar v úterý oslaboval v důsledku vybírání zisků a částečně pod tlakem mírně silnějšího jenu, protože japonští vládní představitelé pokračovali ve svých snahách o obranu měny.
Vůči americkému dolaru se novozélandský dolar odrazil od čtyřměsíčního minima a naposledy vzrostl o 0,13 % na 0,6011 USD a podobně tomu bylo i v případě libry šterlinků, která posílila o 0,1 % na 1,2649 USD, čímž se vzdálila od měsíčního minima z minulého týdne na úrovni 1,25755 USD.
Vzhledem k tomu, že kalendář ekonomických údajů pro tento týden je poměrně chudý, zaměří se trh na páteční zveřejnění oblíbeného ukazatele inflace Federálního rezervního systému, který by mohl určit směr vývoje úrokových sazeb v USA.
Jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu (PCE) v USA by měl v únoru vzrůst o 0,3 %, což by udrželo meziroční tempo na úrovni 2,8 %.
„Předseda Fedu se na začátku letošního roku snažil trh odradit od agresivních očekávání ohledně úrokových sazeb a stále se držel myšlenky, že to bude hrbolatá cesta,“ uvedl Tony Sycamore, tržní analytik společnosti IG.
„Ale výtisk 3 % (ročně) nebo vyšší by určitě vyvolal velké obavy, že možná ta hrbolatá cesta bude hrbolatější, než se očekávalo.“
Změna výhledu globálních sazeb po řadě zasedání centrálních bank minulý týden vyhnala dolar na měsíční maximum vůči jeho hlavním protějškům.
Zatímco Fed se držel své projekce tří snížení sazeb v letošním roce, ostatní významné centrální banky podobně signalizovaly, že ve hře je cyklus uvolňování.
„Pro (dolar) je těžké udržet jakoukoli slabost v situaci, kdy růst USA převyšuje růst ve zbytku světa,“ řekl Thierry Wizman, globální devizový a úrokový stratég společnosti Macquarie. „Ještě těžší je však pro (dolar) oslabit, když ostatní centrální banky zněly více holubičím tónem než holubičí Fed.“
Zdroj: Shutterstock
Představitelé Fedu v pondělí připustili zvýšený pocit opatrnosti kolem tempa zpomalování inflace v největší světové ekonomice.
Dolarový index byl naposledy o 0,08 % níže na úrovni 104,14, zatímco euro vzrostlo o 0,08 % na 1,08465 USD.
Australský dolar se ustálil na úrovni 0,6541 USD.