Neustále se vyvíjející prostředí inovací na Wall Street se dnes vyznačuje nejmodernějšími trendy a převratnými technologickými vymoženostmi, jako je dekódování genomu, 3D tisk, technologie blockchain a slibné možnosti, které nabízí metaverse. Mezi těmito současnými pokroky však žádný nemá takový potenciál ovlivnit seismickou změnu jako nástup umělé inteligence (AI).
Prostřednictvím umělé inteligence nyní podniky po celém světě využívají software a systémy k dohledu nad úkoly, které jsou obvykle přidělovány lidským zdrojům. Strojové učení, které je základem umělé inteligence, umožňuje, aby se tyto systémy v průběhu času vyvíjely, postupně se zefektivňovaly ve zvládání úkolů a případně se učily novým. Díky této mnohostranné využitelnosti je umělá inteligence v technologické sféře výjimečná. Výzkumníci společnosti PwC proto odhadují, že AI by mohla do roku 2030 zvýšit celosvětový hrubý domácí produkt (HDP) o ohromujících 15,7 bilionu dolarů.
Mezi nesčetnými veřejně obchodovanými společnostmi, které by měly sklízet plody revoluce v oblasti umělé inteligence, vyniká společnost Nvidia (NVDA). Akcie této společnosti díky boomu umělé inteligence nesmírně vzrostly. Díky AI se grafické procesory (GPU) A100 a H100 společnosti Nvidia staly zlatým standardem v datových centrech akcelerovaných AI. Zvýšená produkce těchto nepostradatelných GPU s AI v první polovině roku 2024 vypovídá o trvalé dominanci společnosti v podílu na trhu datových center.
Zdroj: Getty Images
Úspěch společnosti Nvidia dále podtrhuje fakt, že ve fiskálním roce 2024 (končícím 28. ledna 2024) se tržby společnosti v oblasti datových center ztrojnásobily – nárůst zisku dosáhl 47,5 miliardy dolarů. Inovace jsou sice hlavní hnací silou společnosti Nvidia, ale jejím “trumfem” je pravděpodobně její schopnost určovat ceny. Vzhledem k obrovské poptávce po výkonných grafických procesorech, která převyšuje dostupnou nabídku, byla společnost schopna drasticky zvýšit prodejní cenu svých jednotek.
Pohádka společnosti Nvidia však nemusí trvat věčně. Historie tvrdí, že žádný trend “příští velké věci” se nevyhne bublině v počáteční fázi. Investoři mají pověst notoricky známého člověka, který přeceňuje přijetí nových technologií, trendů nebo inovací – a umělá inteligence se k tomuto seznamu možná právě připojí jako výjimka z tohoto všudypřítomného vzorce.
Pod těmito historickými trendy se skrývá další obava: Nvidia může snížit svou vlastní hrubou marži, protože rozšiřuje výrobu svých žádaných GPU a nedávno představeného čipu Blackwell. Nedostatek grafických procesorů zásadně ovlivnil růst tržeb společnosti Nvidia v oblasti datových center v roce 2024. S tím, jak společnost zvyšuje svou produkci a na trh vstupuje více konkurentů, se tento nedostatek pravděpodobně zmenší, což může mít vliv na její hrubou marži.
Tento problém ještě zhoršuje skutečnost, že čtyři největší zákazníci společnosti Nvidia podle tržeb – Microsoft, Meta Platforms, Amazon a Alphabet – vyvíjejí čipy s umělou inteligencí nezávisle. V budoucnu mohou tyto impozantní subjekty buď snížit svou závislost na společnosti Nvidia, nebo ji dokonce zcela nahradit ve vlastních datových centrech.
Zdroj: Getty Images
Vzhledem k těmto faktorům se tedy zdá pravděpodobné, že se akcie společnosti Nvidia mohou nacházet v bublině. To však nutně neznamená, že se všechny akcie AI nacházejí v podobné nejisté bublině nebo že jim hrozí kolaps, pokud se historie bude opakovat. Tři akcie AI – Alibaba, JD.com a Baidu – nikdy nebyly levnější na základě zisků za budoucí rok a zdají se být pro investory životaschopnou alternativou.
Za prvé, Alibaba (BABA), přední platforma elektronického obchodu v Číně, představuje ve srovnání s Nvidií přesvědčivou hodnotu. Tento maloobchodní gigant kontroluje přibližně 51% podíl na čínském trhu elektronického obchodování. Kromě toho platforma služeb cloudové infrastruktury společnosti Alibaba představovala v prvním čtvrtletí roku 2023 více než třetinu výdajů na služby cloudové infrastruktury v Číně. Navzdory své dominantní pozici se akcie společnosti Alibaba obchodují za méně než pětinásobek konsensuálního zisku na příští rok, což z ní činí atraktivní investici.
Zdroj: Pexels
Za druhé, společnost JD.com (JD), čínský hráč č. 2 v oblasti elektronického obchodování, nabízí jedinečnou výhodu. Na rozdíl od Alibaby, která se do značné míry spoléhá na prodejce třetích stran, je JD.com převážně maloobchodním prodejcem přímo pro spotřebitele (DTC), který kontroluje zásoby a logistiku podobně jako Amazon. Tato kontrola znamená v dlouhodobém horizontu vyšší marže. I když nemá tak výraznou dominanci v oblasti umělé inteligence jako Alibaba, úsilí společnosti JD.com o vývoj umělé inteligence, jako je například velký jazykový model ChatRhino, má potenciál pro významný růst v nadcházejícím desetiletí. V roce 2023 se společnost JD.com obchodovala za méně než osminásobek forwardového zisku, přičemž více než polovina její tržní kapitalizace byla odvozena od čistého zůstatku hotovosti.
Třetí společností zabývající se umělou inteligencí, která ve srovnání s Nvidií nabízí cenově dostupnou investiční příležitost, je Baidu (BIDU), přední čínský internetový vyhledávač. Baidu není jen lídrem v oblasti internetových vyhledávačů, ale také dominantním hráčem na čínském trhu služeb cloudové infrastruktury. Je také lídrem v oblasti autonomního řízení, kdy její dceřiná společnost Apollo Go uskutečnila více než pět milionů autonomních jízd. V současné době lze akcie Baidu pořídit za přibližně osminásobek zisku za rok dopředu, což z ní činí zajímavou investici do akcií AI.
Zdroj: Unsplash
Závěrem lze říci, že ačkoli je dosavadní růst společnosti Nvidia působivý, objevují se obavy z možné bubliny. A zatímco společnost Nvidia se může těšit ze svého vrcholu, investoři, kteří hledají cenově dostupnější možnosti investic do AI, by mohli zvážit společnosti Alibaba, JD.com a Baidu, které při svém současném ocenění nabízejí bezkonkurenční růstový potenciál. Navzdory obavám nelze přeceňovat potenciál umělé inteligence, který mění pravidla hry z hlediska globálního HDP a technologických inovací, a proto je tento sektor v nadcházejících letech jedním ze sledovaných.