Zapomeňte na Peking, je tu nový vedoucí.
Podle celosvětového žebříčku bohatých, který sestavil výzkumný institut Hurun, je nyní Bombaj asijským hlavním městem s největším počtem miliardářů a předstihla tak Peking.
Je to poprvé, co se nejlidnatější indické město dostalo na první místo v Asii.
Na prvním místě žebříčku globálních bohatých měst pro rok 2024 je New York (119), následovaný Londýnem (97). V Asii se podle institutu Hurun posunula dopředu Bombaj – indické finanční hlavní město – s 92 miliardáři. V těsném závěsu následují Peking (91) a Šanghaj (87).
Města s největším počtem miliardářů
RANKCITYNUMBER OF BILLIONAIRES1New York1192London973Mumbai924Beijing915Shanghai876Shenzhen847Hong Kong658Moscow599New Delhi5710San Francisco52
Podle zprávy je v současné době na světě 3 279 miliardářů, což představuje 5% nárůst oproti roku 2023.
Podle žebříčku zemí je Čína stále na prvním místě s 814 miliardáři, přestože oproti předchozímu roku přišla o 155 miliardářů. Na druhém místě se umístily Spojené státy s 800 miliardáři, zatímco na třetím Indie s 271 miliardáři.
„Čína měla špatný rok,“ poznamenala výzkumná společnost. „Tvorba bohatství v Číně prošla v posledních několika letech hlubokými změnami, přičemž bohatství miliardářů z nemovitostí a obnovitelných zdrojů energie pokleslo.“
Top 10 countries with the most billionaires
RANKCOUNTRYNUMBER OF BILLIONAIRES1China8142United States8003India2714United Kingdom1465Germany1406Switzerland1067Russia768Italy699France6810Brazil64
Číňan Zhong Shanshan, zakladatel a předseda představenstva gigantu v oblasti balené vody Nongfu Spring, si udržel pozici nejbohatšího člověka v Číně. Colin Huang, zakladatel společnosti Pinduoduo, která se zabývá elektronickým obchodem, letos přeskočil generálního ředitele společnosti Tencent Ma Huatenga a vybojoval druhé místo.
Spojené státy, kde v roce 2023 přibylo 109 miliardářů, mají podle instututu Hurun pouze o 14 miliardářů méně než Čína.
Zpráva ukázala, že významným faktorem nárůstu počtu ultrabohatých lidí v USA byla umělá inteligence.
„Zatímco [generální ředitel společnosti Nvidia] Jensen Huang zaujal mnoho titulků, protože Nvidia překonala hranici 2 bilionů dolarů, což ho katapultovalo do Hurun Top 30, miliardáři stojící za společnostmi Microsoft, Google, Amazon, Oracle a Meta zaznamenali výrazný nárůst svého bohatství, protože investoři vsadili na hodnotu generovanou umělou inteligencí,“ uvádí zpráva.
Z indexu miliardářů agentury Bloomberg vyplynulo, že zakladatel Amazonu Jeff Bezos a generální ředitel Tesly Elon Musk jsou dva největší miliardáři v USA s čistým jměním ve výši 201, resp. 190 miliard dolarů.
Taylor Swift se do seznamu Hurun Research dostala s čistým jměním 1,2 miliardy dolarů poté, co v březnu zahájila své turné Eras Tour a dosud vystupovala v USA, Jižní Americe, Austrálii, Singapuru a Tokiu.
Zdroj: Getty Images
„Více než polovina jejího jmění pochází z honorářů a turné, včetně 190 milionů USD z první části turné Eras a 35 milionů USD z jejího koncertního filmu. Zbytek je podpořen hodnotou jejího hudebního katalogu, zejména poté, co bylo v roce 2020 prodáno jejích prvních šest alb společnosti Shamrock Capital za 300 milionů USD,“ uvádí zpráva.
Po USA měla druhý největší přírůstek na seznamu ultrabohatých Indie s 84 novými členy.
Tato jihoasijská země je nyní nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě poté, co HDP v období říjen-prosinec vzrostl o 8,4 %.
V prosinci indický akciový trh předstihl hongkongský a stal se sedmým největším na světě a jeho hodnota nyní přesahuje 4 biliony dolarů, jak ukázaly údaje společnosti Refinitiv.
Předseda indické společnosti Reliance Industries Mukesh Ambani je podle indexu agentury Bloomberg nadále nejbohatší osobou v Asii a jedenáctou nejbohatší osobou na světě s celkovým čistým jměním ve výši 110 miliard dolarů.
V lednu Ambaniho nakrátko předstihl Gautam Adani, zakladatel a předseda Adani Group, ale nyní je o tři místa pozadu s čistým jměním 97,9 miliardy dolarů, ukázaly údaje agentury Bloomberg.