Americký dolar se v úterý během evropského obchodování stabilizoval poblíž svého nedávného více než čtyřměsíčního maxima, protože silné ekonomické údaje narušily očekávání brzkého snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
V 5:40 SEČ (10:40 GMT) se dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval převážně beze změny na úrovni 104,755, tedy těsně pod vrcholem předchozí seance na úrovni 105,07, což je nejvyšší úroveň od poloviny listopadu loňského roku.
Dolar podpořila snížená očekávání snížení sazeb
Americká měna získala v pondělí impuls poté, co údaje ukázaly první expanzi amerického zpracovatelského průmyslu od září 2022. Tento výhled je aktuálně v centru pozornosti prakticky všech traderů a potažmo i investorů. Uvidíme, kam se posuneme v následujících dnech a týdnech.
Další známky síly americké ekonomiky vedly k tomu, že obchodníci omezili očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, což podpořilo dolar.
Nástroj FedWatch společnosti CME nyní zohledňuje 61,3% pravděpodobnost snížení sazeb Fedu v červnu, přičemž před týdnem byla pravděpodobnost přibližně 70,1 %.
Před páteční široce sledovanou zprávou o mzdách za březen nás v úterý čekají další ekonomické údaje, včetně volných pracovních míst a objednávek dlouhodobé spotřeby, obojí za únor.
„Pokud jde o budoucnost, v tomto týdnu vystoupí nesčetné množství řečníků z Fedu. Vzhledem ke směru, kterým se v poslední době ubírají americká data, se zdá být těžké očekávat z jejich strany obnovení holubičího postoje,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Trhy dnes očekávají mírně nižší údaj o počtu nově otevřených pracovních míst JOLTS,“ dodala ING, „tento údaj považujeme za potenciální hybnou sílu trhu, která by v případě měkkého údaje mohla zvrátit část dolarových zisků z konce minulého týdne.“
Zdroj: Canva
Libra roste díky silným údajům o zpracovatelském průmyslu
V Evropě se měnový pár EUR/USD snížil o 0,1 % na 1,0738 a klesl poté, co se výrobní aktivita v eurozóně v březnu dále zhoršila a klesala prudším tempem než v únoru.
Konečný index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu eurozóny HCOB, sestavovaný společností S&P Global, se v březnu snížil z únorových 46,5 bodu na 46,1 bodu, čímž překonal předběžný odhad 45,7 bodu, ale zůstal pod hranicí 50 bodů označující růst aktivity již 21. měsíc.
„Dvouletý diferenciál swapových sazeb EUR:USD je nyní na úrovni 145 bb ve prospěch dolaru. Jedná se o nejpříznivější úrokové podmínky pro dolar od prosince 2022,“ uvedla ING. „Není divu, že se EUR/USD pohodlně obchoduje pod úrovní 1,0800. Minimální hodnoty 1,0695/1,0700 z poloviny února jsou nyní zřejmým krátkodobým cílem.“
Měnový pár GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2569 a odrazil se od nedávných ztrát poté, co britští výrobci v březnu vykázali první celkový růst aktivity za posledních 20 měsíců, což naznačuje, že loňská mělká recese skončila.
Index nákupních manažerů S&P Global/CIPS UK Manufacturing vzrostl na 50,3 bodu, což je více než předběžná březnová hodnota 49,9 bodu a více než únorových 47,5 bodu. Nad hranicí 50 znamenající růst se tento index naposledy nacházel v červenci 2022.
Jen zůstává vystaven riziku intervencí
Měnový pár USD/JPY se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 151,68, tedy těsně pod úrovní 151,80 z počátku seance, což je nejslabší úroveň od minulého týdne, kdy dosáhl 34letého minima 151,975.
Ministr financí Shunichi Suzuki dříve v úterý zopakoval, že nevylučuje žádné možnosti reakce na neuspořádané pohyby měny.
Japonské úřady v roce 2022 třikrát vstoupily na měnový trh, když prodávaly dolar, aby nakoupily jen, poprvé v září a znovu v říjnu, když se kurz jenu posunul k 152 za dolar.
Mezitím měnový pár USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,2358, přičemž jüan klesl na 4,5měsíční minimum vůči dolaru, což kompenzovalo prodej americké měny státními bankami.
Forexový trh se v současnosti jako celek ocitl tak nějak v útlumu, investoři a tradeři v tuto chvíli především vyčkávají na další vývoj a směřování trhu.
Zdroj: BurzovníSvět.cz