Dolarový index se ve středu držel poblíž nejvyšší úrovně za poslední čtyři měsíce a přiblížil kurz jenu k nejnižším hodnotám za poslední desetiletí, ačkoli zvýšená hrozba měnových intervencí ze strany Tokia omezila další pokles japonské měny.
Euro bylo stabilní na úrovni 1,0766 USD, stejně jako libra na 1,2571 USD, takže dolarový index, který sleduje jednotku vůči šesti srovnatelným měnám, se v průběhu dne nezměnil na 104,82 USD, když se v úterý vyhoupl nad 105 USD.
Později během dne budou zveřejněny údaje o inflaci v eurozóně, ale vzhledem k tomu, že údaje z největších ekonomik již byly zveřejněny a v zásadě odpovídají očekávání pokračujícího zpomalování, je nepravděpodobné, že by měly mít na společnou měnu větší vliv.
Japonský jen se naposledy nacházel na úrovni 151,7 za dolar a jen málo se zotavil z propadu z minulého týdne na 34leté minimum 151,975, protože historická změna politiky Bank of Japan jen podtrhla jeho odlehlý status.
BOJ sice poprvé po 17 letech zvýšila sazby, ale závazek jejích tvůrců jít s dalším zvyšováním pomalu srazil kurz jenu zejména vzhledem k stále velkému rozdílu mezi výnosy Japonska a USA.
Japonští představitelé pokračovali ve svém úsilí o povzbuzení měny po několik dní, přičemž hrozba intervence představovala pro americký dolar tvrdý odpor.
„Rozhodně to vypadá, že trh má z úrovně 152 (jenů za dolar) velký strach,“ uvedla Jane Foleyová, vedoucí oddělení FX strategie v Rabobank.
Dodala, že také sleduje, zda bude mít vliv geopolitické napětí.
„Ze zlata a ropy je cítit, že existuje nabídka bezpečného přístavu. Otázkou však je, proč to neovlivňuje více dolar, protože ten byl včera mimo téměř vůči všemu, a mohlo by to mít dopad i na jen nebo švýcarský frank.“
Tyto tři měny obvykle těží z útěku do bezpečí, ale pod tlakem je i švýcarský frank, který se vůči dolaru i euru obchoduje nejslabší za několik měsíců.
Zlato se obchoduje na rekordních hodnotách, částečně kvůli geopolitickému napětí, a ropa je nejvýše od října. [GOL/] [O/R]
„Právě kvůli přitažlivosti výnosů bych řekl, že dolar bude atraktivnější bezpečnou měnou,“ dodal Foley.
Referenční desetiletý výnos amerických státních dluhopisů dosáhl v úterý čtyřměsíčního maxima 4,405 % díky další sérii odolných ekonomických údajů z USA.
Zpracovatelský průmysl roste poprvé za 1,5 roku a v březnu došlo k většímu než očekávanému oživení nových objednávek amerického průmyslového zboží, zatímco trh práce zůstal odolný.
Obchodníci očekávají, že Federální rezervní systém v letošním roce sníží úrokové sazby v hodnotě přibližně 70 bazických bodů, což je méně, než předpokládají projekce centrální banky, přičemž začátek cyklu uvolňování sazeb je plně započítán na červenec.
Představitelé Fedu také signalizovali, že s uvolněním sazeb nespěchají.
Čínský jüan, kterým otřásl oživující americký dolar, se na pevninském trhu naposledy nacházel na úrovni 7,2357 za dolar a navzdory silnějším údajům o čínském zpracovatelském průmyslu a středečnímu zveřejnění údajů o sektoru služeb se pohyboval poblíž 4,5měsíčního minima, kterého dosáhl v úterý.
Jeho offshore protějšek zmírnil na 7,2576 za dolar.
„Účastníci trhu se budou stále snažit tlačit CNH (offshore jüan) níže kvůli ekonomickým protivětrům, kterým čelí čínská ekonomika. Fundamenty stále naznačují, že v nejbližší době je pravděpodobné oslabení CNH,“ uvedla Carol Kongová, měnová stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY).
Australský a novozélandský dolar, které se často používají jako likvidní zástupné měny za jüan, se dostaly pod tlak
Australský dolar klesl o 0,13 % na 0,6509 USD, zatímco kiwi se snížilo o fous na 0,596 USD.
Zdroj: Unsplash
Inflace v eurozóně v březnu klesla na 2,4 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zpomalil na 2,4 % z únorových 2,6 procenta. Inflace tak klesla třetí měsíc za sebou. Uvedl to v rychlém odhadu evropský statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii tento odhad neobsahuje.
Inflace v eurozóně se postupně přibližuje k dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky (ECB). Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby drží svou základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta.
Dnešní údaje o inflaci podporují vyhlídky na snižování úrokových sazeb v eurozóně. Nejbližší zasedání ECB se uskuteční příští týden, podle analytiků se nicméně nepředpokládá, že by banka zahájila snižování úroků dříve než v červnu, napsala agentura AP.
Na březnovém zasedání ECB úroky ponechala beze změny, ale snížila odhad inflace v eurozóně pro letošní i příští rok. Březnová prognóza předpokládá, že průměrná inflace bude v letošním roce činit 2,3 procenta a napřesrok klesne na dvě procenta.
Dnešní údaje ukázaly, že meziroční růst cen potravin, alkoholu a tabáku v eurozóně v březnu zpomalil na 2,7 % z únorových 3,9 procenta. Ceny energie se meziročně snížily o 1,8 procenta, tempo jejich poklesu nicméně zvolnilo z únorových 3,7 %.
Zdroj: Canva