Asijské devizové trhy jsou poměrně nevýrazné

Většina asijských měn se v pátek pohybovala jen málo, japonský jen se ustálil poblíž dvoutýdenních maxim, zatímco dolar vzrostl, protože očekávání klíčových údajů o mzdách mimo zemědělský sektor podnítilo větší opatrnost ohledně amerických úrokových sazeb.

Americkou měnu podpořily také jestřábí komentáře představitelů Federálního rezervního systému poté, co prezident minneapoliského Fedu Neel Kashkari uvedl, že inflace by mohla vést k tomu, že centrální banka v roce 2024 vůbec nebude snižovat úrokové sazby.

Jeho komentáře, které přišly po řadě podobných signálů od dalších představitelů Fedu, vyvolaly na Wall Street prudké ztráty a udržovaly obchodníky do značné míry opatrné vůči rizikovým aktivům.

Dolar se zotavuje s blížícími se výplatami mimo zemědělský sektor v USA

Dolarový index a futures na dolarový index v pátečním asijském obchodování vzrostly každý o 0,2 % a zotavily se tak z prudkých ztrát ze začátku týdne, když se obchodníci v očekávání údajů o mzdách mimo zemědělský sektor obrátili zpět k dolaru.

Inflace a síla trhu práce jsou dva hlavní faktory, které Fed v letošním roce zvažuje pro snížení úrokových sazeb. Inflace se však v posledních měsících stala lepivou, zatímco údaje o mzdách rovněž trvale překonávají očekávání trhu.

Kromě údajů o mzdách jsou příští týden na programu také údaje o indexu spotřebitelských cen v USA, které pravděpodobně poskytnou další podněty pro vývoj úrokových sazeb.

Zdroj: Canva

Měnový pár USDJPY poblíž dvoutýdenního minima, protože hrozba intervencí podporuje jen

Japonský jen v pátek posílil a pár USDJPY se dostal na dvoutýdenní minimum v souvislosti s přetrvávajícími obavami z vládních intervencí na měnových trzích.

Několik vrcholných japonských představitelů varovalo, že trvalé oslabení jenu by mohlo vést k vládním intervencím na měnových trzích – což je událost, která jistě vyvolá silné krátkodobé zisky jenu.

Pár USDJPY minulý týden vzrostl na nejvyšší úroveň za posledních 34 let, a to v souvislosti s převážně holubičím výhledem Bank of Japan navzdory jejímu prvnímu zvýšení sazeb za posledních 17 let.

Nedávné komentáře představitelů BOJ však také ukázaly, že v letošním roce očekávají další zpřísnění měnové politiky v souvislosti s rostoucí inflací.

Širší asijské měny se pohybovaly v nevýrazném až nízkém rozpětí, protože sentiment před zveřejněním amerických výplatních pásem zůstával na hraně.

Australský dolar na páru AUDUSD klesl o 0,3 % poté, co údaje ukázaly větší než očekávaný pokles obchodní bilance země v únoru. Pokles byl způsoben především poklesem vývozu železné rudy do Číny.

Čínské trhy byly pro tento den zavřené. Zámořský měnový pár jüanu- USDCNH- mírně vzrostl a zůstal vysoko nad úrovní 7,2.

Jihokorejský won oslabil, přičemž pár USDKRW vzrostl o 0,2 %, zatímco singapurský pár USDSGD rovněž vzrostl o 0,1 %.

Indická rupie na páru USDINR zůstala beze změny a přiblížila se rekordním hodnotám před zasedáním Indické rezervní banky, které se uskuteční později během dne. Všeobecně se očekává, že RBI ponechá repo sazby na úrovni 6,5 %.

Dolar se ve čtvrtek dostal na dvoutýdenní minimum, protože ekonomické údaje podpořily očekávání rychlého snížení úrokových sazeb v USA, a klesl vůči oslabenému jenu.

Nečekané zpomalení růstu amerických služeb, které podpořilo myšlenku snížení úrokových sazeb, ve středu tlačilo dolar dolů.

Přesto americká měna dokázala zredukovat některé dřívější ztráty poté, co prezident Federálního rezervního systému v Minneapolis Neel Kashkari uvedl, že snížení sazeb nemusí být letos nutné, pokud bude inflace nadále stagnovat.

Prezident richmondského Fedu Thomas Barkin ve čtvrtek uvedl, že údaje o inflaci na začátku letošního roku „byly poněkud méně povzbudivé“ a vyvolávají otázku, „zda jsme svědky skutečného posunu v ekonomickém výhledu, nebo jen nárazu na cestě“.

Dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči šesti konkurentům, klesl o 0,077 % na 104,14 poté, co dosáhl hodnoty 103,910, což je nejnižší úroveň od 21. března.

Po zbytek týdne bude hlavní pozornost upřena na páteční zveřejnění měsíční zprávy o zaměstnanosti v USA. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládají, že v březnu přibylo 200 000 pracovních míst.

„Zdá se, že Powell stále cílí na červnové snížení sazeb, a proto si myslím, že na tuto zprávu z trhu práce by mohla být reakce zesílena, zejména pokud uvidíme, že mzdy mimo zemědělství budou na nižší straně očekávání nebo pod očekáváním,“ uvedl Paresh Upadhyaya, ředitel oddělení fixního příjmu a měnové strategie ve společnosti Amundi US.

Jen se vůči americké měně nacházel poblíž svého 34letého minima, protože historická změna politiky Bank of Japan, která ukončila osm let trvající záporné úrokové sazby, zatím měnu nepodpořila.

Guvernér BOJ Kazuo Ueda uvedl, že centrální banka by mohla „reagovat měnovou politikou“, pokud pohyby směnných kurzů ovlivní inflaci a mzdy v zemi způsobem, který je těžké ignorovat, uvedl ve čtvrtek pozdě večer list Asahi.

Situace v oblasti sazeb, kdy americké desetileté výnosy dosahují více než 4 % a japonské se stále blíží nule, udržuje hotovost velkých japonských investorů v zahraničí, kde může dosahovat lepších výnosů, a připravuje tak jen o podporu z repatriačních toků.

Jen vůči dolaru vzrostl o 0,27 % na 151,28 poté, co minulý týden dosáhl hodnoty 151,975.

Zdroj: Shutterstock

Japonské úřady pravděpodobně zasáhnou na měnovém trhu, pokud se jen vymaní z rozpětí, ve kterém se pohybuje již několik let, a oslabí výrazně nad 152 za dolar, uvedl ve čtvrtek bývalý nejvyšší představitel japonské měny Tatsuo Yamazaki.

„Nejsem si jistý, že udělají čáru hned na 152, ale myslím, že někde poblíž 152 tam budou muset skočit,“ řekl Steve Englander, vedoucí globálního devizového výzkumu G10 a severoamerické makro strategie v bance Standard Chartered (OTC:SCBFF) v New Yorku.

Švýcarský frank vůči dolaru klesl o zhruba 0,6 % poté, co údaje ukázaly, že švýcarský index spotřebitelských cen v březnu vzrostl oproti předchozímu roku o méně než očekávaných 1,0 %.

Švýcarský frank se ve čtvrtek vůči euru propadl na 0,9848, což je jeho nejnižší úroveň od začátku května 2023. O den dříve klesl vůči dolaru na 0,9095, což je jeho nejnižší úroveň od začátku listopadu 2023.

Analytici uvedli, že další pokles švýcarské inflace v březnu posílil názor, že Švýcarská národní banka letos sníží sazby o dalších 50 bazických bodů.

Euro ve čtvrtek vzrostlo o 0,12 % a vrátilo se do středu rozpětí, které si drží již rok na úrovni 1,085 USD.

Evropská inflace byla ve středu nižší, než se očekávalo, což posílilo očekávání, že v červnu dojde ke snížení evropských sazeb.

Obchodníci v reakci na to přidali australskému a novozélandskému dolaru a poslali australský dolar nad 200denní klouzavý průměr a na dvoutýdenní maximum 0,66180 USD.

Novozélandský dolar se znovu usadil nad úrovní 0,60 USD a naposledy se obchodoval o 0,33 % výše na 0,603 USD. Obchodníci očekávají, že snižování sazeb na Novém Zélandu začne v srpnu, ale australské sazby budou pozastaveny až do listopadu. [AUD/]

Čínské trhy byly z důvodu svátku zavřené.

V kryptoměnách bitcoin naposledy vzrostl o 3,3 % na 67 918 USD, zatímco ether byl naposledy o 0,6 % výše na 3 324 USD.