Jaké kryptoměny sledovat po halvingu Bitcoinu?

Významná událost proběhla, ale skutečná zkouška možná teprve začíná.

S tím, jak referenční aktivum blockchain dokončilo svůj pokles na polovinu, se příběh o kryptoměnách stal ještě zajímavějším. Na elementární úrovni by původní virtuální měna měla stoupat výše na základě jednoduché rovnice: méně nabídky, více poptávky. Ekosystém blockchainu je však málokdy tak přímočarý.

Jistě, zdá se, že býčí úhel pohledu dělá nejvíce od. Kryptoměny nerostou jen na základě jedné události jednoho konkrétního decentralizovaného digitálního aktiva. Spíše více mainstreamových investorů – zejména institucionálních – rozpoznává ve virtuálních měnách příležitost. Díky tomu, že tento prostor pokrývají burzovně obchodované fondy, je přijetí kryptoměn na historickém maximu.

Na druhou stranu stojí za to zvážit i medvědí variantu, jak nedávno upozornil The Block. Zejména těžební podniky čelí novým výzvám kvůli snížené nabídce původních kryptoměn. Mnohé z nich by mohly právě skončit s podnikáním. Pokud se tak stane, budeme svědky menší účasti v síti, což otevře dveře jednomu subjektu, který bude ovládat většinu sítě: obávaný 51% útok.

To je nepravděpodobné, ale pravděpodobnost není nulová. S ohledem na to je třeba být při rozhodování obezřetný. Zde je trio kryptoměn, které je třeba sledovat.

Bitcoin (BTC-USD)

S tím, jak Bitcoin (BTC-USD) dokončil svou událost půlení, se toto referenční blockchainové aktivum ocitlo v pondělí pozdě večer na ceně těsně pod 67 000 USD. Rozkolísanost není nijak zvlášť překvapivá, když vezmeme v úvahu staré přísloví: kupuj fámy, prodávej zprávy. BTC se bezpochyby drží dobře. Je však také nápadné, že se nachází pod rekordní cenou téměř 74 000 USD.

Nyní je otázkou, kam se Bitcoin vydá příště. Pokud mohu být upřímný, současná technická pozice se mi nelíbí. Dříve jsem uvedl, že se zdá, že BTC vytváří býčí pennantovou formaci. Zdálo se však, že vývoj této formace se počínaje přibližně 12. dubnem zlomil. Výrazný pokles 17. dubna ztěžuje zjištění, zda existuje legitimní formace.

Zároveň je pozoruhodné, že Bitcoin měl problémy s překročením svého 50denního klouzavého průměru. Stejně tak objem akvizic od konce února klesá. Vzhledem ke geopolitické nejistotě, která zamlžuje širší příběh, by možná bylo nejlepší snížit část expozice.

Nenavrhuji úplný výprodej BTC. Může však být rozumné vybrat část dřívějších zisků, abyste měli něco v kapse.

Nakoupit krypto Bitcoin USD za $66,739.58 (0.48%)

Zdroj: Getty Images

Ethereum (ETH-USD)

Zatímco se kryptoměny soustředily na Bitcoin a jeho událost poloviční hodnoty, Ethereum (ETH-USD) jakožto druhé nejcennější digitální aktivum velí k relevanci. V krátkodobém horizontu a bez širších souvislostí vypadá ETH slušně. Za posledních 24 hodin si tato kryptoměna připsala více než 2 % tržní hodnoty. Za sledovaných sedm dní se posunul o téměř 5 %.

Přesto je Ethereum ve srovnání s širším obrazem zklamáním. Jinak se to říct nedá. Na začátku minulého měsíce se jednotky ETH obchodovaly za více než 4 000 USD. Tento výsostný stav však netrval dlouho. Přesto s výchozí cenou obchodovanou kolem úrovně 3 500 dolarů existovala naděje, že by býci mohli nabrat na síle.

Již dříve jsem uvedl, že ETH zřejmě tiskne ošklivý býčí prapor. Prudký pokles v seanci 12. dubna a následná slabá reakce však tuto tezi zpochybňují. Na základě údajů ze StockCharts se zdá, že objem akvizic od ledna letošního roku slábne.

Vzhledem ke slabosti kryptoměn bych zvážil ořezání části expozice do síly. Neschopnost etherea rozhodně se přehoupnout přes 20denní exponenciální klouzavý průměr jen umocňuje skepsi.

Nakoupit krypto za (%)

Tether (USDT-USD)

V současné době se referenční stablecoin Tether (USDT-USD) obchoduje v dokonalé paritě s dolarem. Nevydává tedy tak či onak žádný signál o širším zdraví kryptoměn. Přesto je pozoruhodné, že za posledních sedm dní se většina cenové akce USDT odehrávala nad hranicí parity. Následně se zdá, že obchodníci důvěřují virtuálním měnám více než fiat měnám.

To je pro zastánce blockchainu pozitivní vývoj. Zda se tato dynamika udrží, se však teprve uvidí. Co vyčnívá – nepříliš povzbudivým způsobem – je skutečnost, že USDT v uplynulém týdnu výrazně klesl pod úroveň navázání na zelenou bankovku v poměru jedna ku jedné; poprvé 27. března a podruhé 12. dubna.

Při pohledu do budoucna se zdá, že okolnosti nevěstí pro Tether nic dobrého. Podle signálů na řetězci, které poskytuje TipRanks, je konsenzus pro USDT převážně medvědí. Dále, pokud jde o klíčové metriky čistého síťového růstu. A je třeba se podívat také na množství ziskových obchodníků, koncentrace velkých držitelů a počet velkých transakcí, všechny statistiky hodnotí pesimisticky.

Co to znamená v překladu? Investoři by měli být u kryptoměn ostražití a vybírat určité zisky, když to dává smysl.

Nakoupit krypto za (%)

Zdroj: Shutterstock