Investováním do akcií je možné stát se milionářem. K tomu však potřebujete dosahovat vysokých výnosů po mnoho let. A k tomu budete chtít investovat do podniků se silnou konkurenční výhodou a atraktivními možnostmi dlouhodobého růstu.
Abychom vám pomohli při hledání těchto stavitelů bohatství, přinášíme vám tři výjimečné společnosti, do kterých byste dnes měli uvažovat o investici.
Berkshire Hathaway
Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta je jednou z nejvýkonnějších akcií všech dob. Od roku 1964 do roku 2023 tento úctyhodný investiční konglomerát vygeneroval majitelům svých akcií ohromující výnosy ve výši 4 384 748 %. A v roce 2024 se cena jeho akcií zatím zvýšila o dalších 11 %.
Zdroj: Getty Images
Berkshire je finanční pevností se spolehlivými zdroji příjmů a hotovostními rezervami ve výši více než 160 miliard dolarů ke konci roku 2023. S více než 60 provozními podniky v různých odvětvích od pojišťovnictví přes dopravu a energetiku až po maloobchod je Buffettův gigant v hodnotě 867 miliard dolarů pravděpodobně nejdiverzifikovanějším podnikem na současném trhu.
Dceřiné společnosti Berkshire si Buffett vybral pro jejich silnou konkurenční pozici a atraktivní vyhlídky na expanzi. Dohromady vytvářejí roční provozní zisk přesahující 37 miliard dolarů.
Berkshire Hathaway (BRK-A)
Buffett tuto hotovost rád investuje do nových příležitostí vytvářejících hodnotu, ať už jde o přímé akvizice podniků nebo nákup jejich akcií na burze. V portfoliu Berkshire jsou rozsáhlé pozice ve špičkových společnostech, jako jsou Apple, Coca-Cola a Occidental Petroleum.
Berkshire Hathaway (BRK-B)
Pozoruhodné je, že Berkshire má dobře propracovaný plán nástupnictví pro případ, že legendární investor nakonec odejde do důchodu. Buffetovi důvěryhodní zástupci Todd Combs a Ted Weschler budou po jeho odchodu řídit investiční portfolio společnosti a dlouholetý manažer společnosti Berkshire Greg Abel bude Buffetovým nástupcem ve funkci generálního ředitele. S novou generací svého vedoucího týmu, která je již na místě, má Berkshire dobré předpoklady k tomu, aby své akcionáře po mnoho let odměňovala růstem bohatství.
CrowdStrike
S tím, jak podniky přesouvají stále větší část svých operací do cloudu, se účinná řešení kybernetické bezpečnosti stávají jen důležitějšími. V této stále nebezpečnější sféře stojí společnost CrowdStrike (CRWD) mezi svými zákazníky a kybernetickými hrozbami, které by jim mohly uškodit.
Zdroj: Getty Images
CrowdStrike vyniká v ochraně zařízení známých jako koncové body. Představte si notebooky, tablety a zařízení internetu věcí (IoT). Díky trendu distribuovaných pracovních sil se efektivní zabezpečení koncových bodů stává nepostradatelným pro stále více společností – a zvyšuje poptávku po špičkových službách této kybernetické hlídky.
Odbornost společnosti CrowdStrike v oblasti umělé inteligence (AI) jí dává náskok před konkurencí. Její platforma Falcon se neustále stává chytřejší, protože každý den analyzuje více než 2 biliony kybernetických událostí. Když tento strážce poháněný umělou inteligencí zjistí novou hrozbu, okamžitě aktualizuje svou síť, aby ochránil své zákazníky před škodami.
Podnikání společnosti CrowdStrike zase vzkvétá. Její příjmy a volný peněžní tok vyskočily ve fiskálním roce končícím 31. ledna o 36 %, respektive 39 % na 3,1 miliardy dolarů a 938 milionů dolarů.
Finanční ředitel Burt Podbere vidí v příštích letech cestu k 10 miliardám dolarů ročních opakujících se příjmů. Zdá se však, že společnost CrowdStrike je připravena na ještě větší ambice. Přední společnost v oblasti kybernetické bezpečnosti očekává, že její celkový oslovitelný trh do roku 2028 vzroste na ohromujících 225 miliard dolarů.
Nvidia
Rychlé zavádění umělé inteligence napříč odvětvími slibuje pro investory jednu z nejlukrativnějších příležitostí. Špičková technologie společnosti Nvidia Corp. (NVDA) pohání nejpokročilejší aplikace umělé inteligence – a poptávka po jejích špičkových čipech v oboru prudce roste.
Zdroj: Getty Images
Technologičtí giganti Microsoft, Alphabet a Tesla jsou závislí na grafických procesorech (GPU) společnosti Nvidia, které pohánějí jejich cloudové výpočetní platformy a operace umělé inteligence. Poptávka po čipech polovodičového titána je tak silná, že má problém ji uspokojit. Ve čtvrtletí končícím 28. ledna vzrostly tržby společnosti Nvidia meziročně o 265 % na 22,1 miliardy dolarů. Její provozní výnosy se zase vyšplhaly o ohromujících 983 % na 13,6 miliardy dolarů.
Předpokládá se, že prodeje čipů s umělou inteligencí zůstanou v dohledné budoucnosti vysoké. Očekává se, že cloudoví giganti budou vynakládat velké prostředky na modernizaci svých datových center, protože přechází na zrychlené výpočetní systémy, které dokáží efektivněji provozovat pracovní zátěž AI. Celkově by trh s čipy umělé inteligence mohl do roku 2027 vzrůst na neuvěřitelných 400 miliard dolarů ze zhruba 45 miliard dolarů v roce 2024, uvádí výrobce čipů Advanced Micro Devices.
Společnost Nvidia je pro tyto velké odběratele čipů nejvhodnějším dodavatelem. Její nové procesory Blackwell by měly přinést výrazné zvýšení výkonu a úsporu nákladů ve srovnání s předchozí generací čipů. Mezi kritické přínosy Blackwell patří potenciál snížit množství energie spotřebovávané aplikacemi umělé inteligence až 25krát.
Nvidia navíc agresivně investuje do softwaru, který může zákazníkům usnadnit trénování a spouštění modelů AI. Před několika dny uzavřela Nvidia dohodu o akvizici společnosti Run:ai, která poskytuje nástroje, jež pomáhají firmám optimalizovat výpočetní infrastrukturu pro pracovní zátěže AI. Snaha společnosti Nvidia o posílení nabídky softwaru by měla dále posílit její konkurenční pozici v rychle se rozvíjejícím odvětví AI.