Většina asijských měn v pondělí oslabila, protože dolar se po pátečním propadu ustálil poté, co trhy v důsledku slabších než očekávaných údajů o mzdách zvýšily sázky na snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Nejhůře se v Asii dařilo japonskému jenu, který obrátil kurz poté, co se minulý týden díky zjevné vládní intervenci odrazila měna od 34letých minim.
Většina regionálních měn si také připisovala silné zisky z pátku, které následovaly po zveřejnění údajů o mzdách a odpovídajícím poklesu dolaru. V pondělí však americká národní měna znovu našla svou hranici supportu na grafu.
Zdroj: Shutterstock
Japonský jen vrátil část zisků, USDJPY vzrostl
Japonský jen na páru USDJPY v pondělí vzrostl o 0,6 %, ačkoli objemy obchodů na tomto páru brzdil svátek na trhu v Japonsku.
Pár, který je nepřímo úměrný síle jenu, se minulý týden propadl z 34letého maxima nad 160 jenů kvůli známkám opakovaných vládních intervencí na měnových trzích.
Ale vzhledem k tomu, že základní faktory, které stojí za slabostí jenu – především velký rozdíl mezi americkými a místními sazbami – zůstávají ve hře, sázky proti jenu přetrvávaly.
Pár USDJPY byl nyní blízko prolomení hranice 154, přičemž obchodníci také pochybovali o tom, jak velkou kapacitu má Tokio na další intervence na trzích.
Australský dolar je silný
Pár australského dolaru AUDUSD v pondělí vzrostl o 0,1 % a přiblížil se dvouměsíčním maximům, když se obchodníci připravovali na úterní zasedání australské centrální banky (Reserve Bank of Australia).
Očekává se, že RBA ponechá sazby beze změny, zároveň se však očekává, že po silnějším než očekávaném údaji o inflaci za první čtvrtletí zabrnká na jestřábí strunu.
Neustupující inflace dává RBA větší podnět k delšímu udržování vysokých sazeb, přičemž někteří analytici naznačují, že by banka mohla sazby dokonce dále zvyšovat.
Dolar se po propadu způsobeném výplatami stabilizuje, v centru pozornosti je snižování sazeb
Dolarový index i futures na dolarový index v asijském obchodování vzrostly o 0,1 % poté, co se minulý týden propadly o 0,8 %. Ztráty americké měny nicméně přišly poté, co údaje o mzdách mimo zemědělský sektor za duben byly slabší, než se očekávalo.
Údaje podpořily sázky, že ochlazení trhu práce dá Federálnímu rezervnímu systému další podnět k tomu, aby začal snižovat úrokové sazby. Nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci zvyšují své sázky na snížení sazeb o 25 bazických bodů v září.
Měkké údaje o mzdách také postavily do centra pozornosti nadcházející vystoupení řady klíčových představitelů Fedu v tomto týdnu.
Širší asijské měny ustoupily poté, co minulý týden vůči dolaru získaly určitý náskok. Vyhlídka na to, že úrokové sazby v USA zůstanou v nejbližší době na vysoké úrovni, však udržela většinu regionálních měn v záporných hodnotách.
Pár čínského jüanu USDCNY v pondělí v rámci doháněcího obchodování klesl o 0,4 %, když se po prodlouženém víkendu obnovilo obchodování s jüanem na pevnině.
Pár singapurského dolaru USDSGD vzrostl o 0,2 %, zatímco pár indické rupie USDINR vzrostl o 0,1 % a vrátil se k rekordním hodnotám.
Zdroj: Getty images
Dolar je stabilní díky obnoveným nadějím na snížení sazeb, jen začíná týden v záporu
Dolar byl v pondělí v podstatě stabilní, protože slabá zpráva o zaměstnanosti v USA zvýšila sázky na to, že Federální rezervní systém může ještě letos snížit sazby, zatímco jen se po podezřelé intervenci z minulého týdne vydal na divokou jízdu.
Jen minulý týden zaznamenal nejsilnější týdenní zisk od začátku prosince 2022 po dvou sériích podezřelých intervencí ze strany Tokia, které měly měnu odtrhnout od 34letého minima 160,245 za dolar. Za celý týden si připsal 3,5 %.
V pondělí byl jen celkově nižší, když se propadl o 0,63 % na 153,95 za dolar, o 0,60 % na 192,62 za libru a o 0,64 % na 165,715 za euro.
Japonsko je v pondělí stejně jako Velká Británie zavřené kvůli svátku, což pravděpodobně povede k nižším objemům. Vzhledem k tomu, že si však japonské úřady vybraly minulý týden klidné období pro intervence na měnovém trhu, budou obchodníci po celý den ve zvýšené pohotovosti.
Podle odhadů více než 9 bilionů jenů, které Bank of Japan minulý týden vynaložila na podporu křehkého jenu, mu podle analytiků pouze koupilo nějaký čas, protože trh stále vnímá měnu jako prodejní.
Podle stratégů Goldman Sachs má sice Japonsko zjevně kapacitu na další intervence, ale širší makroprostředí zůstává pro jen poměrně negativní, přičemž poznamenávají, že intervenční „úspěch“ může jít jen do určité míry.
„Nákup času je však stále cenný, protože snižuje potenciál narušení ekonomiky v důsledku úpravy kurzu a mohl by stabilizovat měnu, dokud se ekonomické pozadí nestane pro JPY příznivějším,“ uvedli ve své poznámce.