Americký dolar se v pátek ustálil poté, co v předchozí seanci ztratil půdu pod nohama kvůli slabým údajům o zaměstnanosti, zatímco libra získala v důsledku silnějších než očekávaných údajů o růstu.
V 04:10 SEČ (08:10 SEČ) se dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči pomyslnému koši 6 dalších měn, obchodoval jen o něco výše na úrovni 105,115.
Dolar je na cestě k poměrně malým ziskům v tomto týdnu
Dolar se v pátek ustálil a po čtvrtečních ztrátách po zveřejnění údajů, které ukázaly větší než očekávaný nárůst týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti, je tento týden na cestě k drobným ziskům.
Tento důkaz ochlazování amerického trhu práce posílil některá očekávání, že Federální rezervní systém začne do září snižovat úrokové sazby.
Stále poměrně dosti vytrvalá inflace však zůstává pro Fed klíčovým sporným bodem, na což tento týden upozornila řada představitelů, jejichž komentáře tento týden podpořily dolar.
Existuje „značná“ nejistota ohledně toho, kam bude americká inflace v příštích měsících směřovat, uvedla ve čtvrtek prezidentka Federálního rezervního systému v San Francisku Mary Dalyová.
„Ve scénáři, kdy inflace zůstane … na stejné úrovni, prostě nebude dále výrazněji postupovat, pak není vhodné začít upravovat sazbu, pokud neuvidíme, že trh práce ochabuje,“ dodala.
Díky těmto komentářům se nadcházející údaje o indexu spotřebitelských cen, které budou zveřejněny příští týden, dostávají do popředí zájmu, pokud jde o další náznaky ohledně úrokových sazeb.
Zdroj: Canva
Britská libra těží z údajů o silném růstu
V Evropě si měnový pár GBP/USD připsal 0,1 % na 1,2534 a zotavil se tak ze své nejnižší úrovně od 24. dubna ve čtvrtek poté, co údaje zveřejněné dříve v pátek ukázaly, že britská ekonomika v prvním čtvrtletí 2024 vzrostla nejvíce za téměř tři roky.
Hrubý domácí produkt Velké Británie se za tři měsíce do března zvýšil o 0,6 %, což představuje nejsilnější růst od čtvrtého čtvrtletí roku 2021, když ekonomika země vystoupila z mělké recese, do které se dostala ve druhé polovině loňského roku.
V meziměsíčním vyjádření ekonomika v březnu vzrostla o 0,4 %, což je rychlejší růst, než se předpokládalo o 0,1 %.
Bank of England ve čtvrtek držela úrokové sazby na 16letém maximu, ale dva z devítičlenného Výboru pro měnovou politiku hlasovali pro jejich snížení, což naznačuje, že centrální banka k takovému snížení směřuje.
Měnový pár EUR/USD se obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,0783, přičemž kalendář nevýrazných dat neposkytl příliš podnětů.
Evropská centrální banka snížení sazeb 6. června vesměs přislíbila, panuje však nejistota ohledně toho, k jakému počtu dalších snížení centrální banka letos přistoupí.
Pierre Wunsch, guvernér belgické centrální banky, se na začátku tohoto týdne vyslovil pro další kroky s tím, že příliš dlouhé zpřísňování sazeb je nyní větším rizikem než příliš brzké uvolnění.
Trhy v současné době počítají pro letošní rok se zvýšením sazeb o 70 bazických bodů.
Zdroj: Getty Images
Měnový pár USD/JPY se obchoduje o něco výše
V Asii USD/JPY vzrostl o 0,2 % na 155,70 a obchodoval se výrazně nad minimem 152, kterého dosáhl na začátku května.
Obchodníci nyní považují úroveň 160 za novou hranici v písku pro intervence japonské vlády.
Mezitím pak měnový pár USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,2249, přičemž jüan oslabil po zprávách, že americký prezident Joe Biden zvažuje uvalení nových sankcí na některá čínská průmyslová odvětví, jako jsou elektromobily a baterie.
Zatímco ekonomický dopad cel byl nejasný, taková opatření by mohla přilákat odvetná opatření ze strany Číny, což by dále zhoršilo vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.