Dolar v pondělí konsolidoval vůči hlavním partnerům, protože účastníci trhu očekávali údaje o inflaci v USA, aby mohli posoudit vyhlídky na snížení úrokových sazeb v letošním roce.
Po mírnější než očekávané zprávě o dubnových mzdách v USA a zdánlivě holubičím oznámení o politice Federálního rezervního systému na začátku tohoto měsíce se zvýšila očekávání snížení sazeb v tomto roce.
Trhy ocenily 61,2% šanci, že na zářijovém zasedání Fedu začne určitá míra snižování sazeb, přičemž se očekává snížení o celkem asi 50 bazických bodů, ukázal nástroj FedWatch společnosti CME.
Komentáře představitelů Fedu z minulého týdne však byly různorodé, neboť řečníci diskutovali o tom, zda jsou úrokové sazby dostatečně vysoké. Skokové zvýšení inflačních očekávání spotřebitelů, které odhalil páteční průzkum, by mohlo tuto diskusi dále zkomplikovat.
Vzhledem k tomu, že poslední údaje naznačují zpomalování ekonomiky, investoři se snaží potvrdit, nakolik je inflace ve Spojených státech amerických vlastně kritická.
Trh bude mít šanci tento týden, kdy budou v úterý zveřejněny údaje o inflaci v podobě indexu cen výrobců (PPI) a následně ve středu index spotřebitelských cen (CPI).
„Aby americkému dolaru skutečně spadla kola z nohou, musí příchozí údaje ukazovat na dezinflaci, ne jen na tu a tam se objevující slabé kapsy,“ uvedl Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index.
„Pokud budou údaje o inflaci tento měsíc opět tikat vzhůru, jistě to zhatí práci mírnějšího růstu a o něco slabších údajů o zaměstnanosti.“
Dolarový index, který měří zelenou bankovku vůči koši měn, zůstal beze změny na úrovni 105,31 po svém prvním týdenním růstu v minulém týdnu po dvou po sobě jdoucích týdnech poklesu.
Zdroj: Canva
Index spotřebitelských cen z tohoto týdne bude klíčový pro rozhodnutí Federálního výboru pro volný trh (FOMC) o zahájení uvolňování sazeb v září, uvedla Carol Kongová, měnová stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY).
„Pokud tento týden dostaneme silný index CPI, ponechá to FOMC před zářijovým zasedáním jen další čtyři měsíční zprávy o CPI. Nemyslím si, že čtyři příznivé údaje o CPI dodají FOMC dostatečnou důvěru k tomu, aby v září začala snižovat sazby.“
Předseda Fedu Jerome Powell vystoupí v úterý na zasedání Asociace zahraničních bankéřů v Amsterdamu.
Nervozita kolem potenciálních intervencí stále vládne
Zatímco trhy tento týden vyhlížejí americký index spotřebitelských cen, jenu nebudou obchodníci věnovat pozornost vzhledem k přetrvávajícímu riziku měnové intervence ze strany japonských úřadů.
Vůči jenu se dolar držel na solidní úrovni 155,80 poté, co se dotkl svého maxima od 2. května na 155,965.
Po 3% poklesu na začátku měsíce, což byl nejprudší týdenní procentuální pokles od začátku prosince 2022, dolar po dvou podezřelých intervencích vůči jenu pochodoval vzhůru.
Zdá se, že tyto výkyvy síly jenu některé jenové medvědy alespoň prozatím vyděsily.
Údaje o futures na jeny od CFTC ukázaly, že nekomerční krátké pozice prudce poklesly ze 179 919 kontraktů z 23. dubna, což bylo nejvíce od června 2007.
Měna získala v pondělí určitou podporu poté, co Bank of Japan vyslala jestřábí signál, když v asijském dopoledni snížila výši nabídky pro segment japonských státních dluhopisů.
Euro se pohybovalo bez větších změn na úrovni 1,07695 USD, neboť eurozóna se připravuje na páteční vlastní údaje o inflaci.
Libra je stabilní na úrovni 1,2522 USD
Čínský offshore jüan klesl o 0,1 % na 7,2414, zatímco onshore jüan se propadl na nejnižší hodnotu od 30. dubna na 7,2385, protože obchodníci očekávali oznámení Spojených států o nových čínských clech.
Čínská centrální banka zároveň o víkendu uvedla, že nové bankovní úvěry v dubnu klesly více, než se očekávalo, a růst širokého úvěrového portfolia se dostal na rekordní minimum.
Samostatné sobotní údaje ukázaly, že čínské spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly, zatímco ceny výrobců prodloužily pokles.
Centrální banka se zavázala podpořit hospodářské oživení.
V kryptoměnách bitcoin naposledy vzrostl o 0,68 % na 60 889,51 USD.
Zdroj: Getty images