Berkshire Hathaway prodává akcie již šest čtvrtletí v řadě. Zde je důvod

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta pokračuje v prodeji veřejně obchodovaných akcií již šesté čtvrtletí po sobě, a to i přesto, že nedávno získala podíl v pojišťovně Chubb.

Podle nejnovějšího podání 13F regulačním orgánům vykázala společnost Berkshire v prvním čtvrtletí 2023 čistý prodej veřejně obchodovaných akcií v hodnotě více než 17 miliard USD. Pozoruhodné je, že podle analýzy podání nebyla Berkshire čistým kupcem akcií od třetího čtvrtletí roku 2022.

Nejvýznamnějším v rámci prodejů v tomto čtvrtletí bylo 13% snížení značné sázky společnosti Berkshire na Apple, což byl krok ovlivněný obrovskými zisky nabytými z této investice. Slavný investiční guru, známý také jako Věštec z Omahy, uvedl, že prodej byl motivován daňovými úvahami. Buffett předpokládá, že daně z příjmu právnických osob se nakonec zvýší, což je opatření, které má překlenout rychle se prohlubující fiskální deficit.

Současně vyšlo najevo, že Berkshire získala téměř 26 milionů akcií, což představuje více než 6 % společnosti Chubb se sídlem v Curychu, za cenu 6,7 miliardy USD. Toto odhalení odpovídá na spekulace o identitě tajné akvizice akcií společností Berkshire Hathaway. Investiční konglomerát strávil hromaděním akcií devět měsíců, a to díky diskrétnímu postupu schválenému regulačními orgány. Do konce března se Chubb stal devátou největší drženou akcií Berkshire.

Chubb Limited (CB)

Nakoupit akcie Chubb Limited za $274.28 (3.55%)

V rámci strategického tahu Berkshire v minulém čtvrtletí výrazně snížila svůj podíl ve výrobci stavebních materiálů Louisiana-Pacific o přibližně 6 %, jak vyplývá z posledních dokumentů. Jedním z pozoruhodných odchodů, které firma v minulém čtvrtletí uskutečnila, byl prodej celého podílu ve společnosti HP. Buffett se dále zbavil celé pozice Berkshire Hathaway ve společnosti Paramount, přičemž přiznal, že tento krok vedl ke ztrátě.

Na výroční schůzi společnosti Berkshire Hathaway připustil nestárnoucí investiční titán, že je ochoten investovat více kapitálu. Nebývale vysoké ceny ho však přiměly k zamyšlení. Warren Buffett přiznal, že současné nabídky nejsou tak atraktivní jako sázka, kterou před několika lety uzavřel na japonské obchodní domy.

Buffett vyjádřil připravenost realizovat podobnou investiční strategii, pokud se naskytne podobná příležitost jako jeho japonská investice. “Kdybych takovou viděl nyní, udělal bych to pro Berkshire,” řekl Buffett akcionářům. Jakoukoli extrémní neochotu investovat rychle odmítl prohlášením: “Víte, není to tak, že bych držel hladovku nebo něco podobného. Jde jen o to, že… věci nejsou atraktivní.”

Významným aspektem současné ekonomické dynamiky, na který Buffett upozornil, jsou mnohaleté vysoké výnosy státních dluhopisů. Vzhledem k tomu, že výnosy státních dluhopisů jsou na mnohaletých maximech, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire uvedl, že hotovost považuje v současnosti za atraktivní ve srovnání s rizikovými aktivy. Buffett každé pondělí nakupuje v týdenních aukcích ministerstva financí tří- a šestiměsíční státní pokladniční poukázky s výnosem přes 5 %.

Zdroj: AF Photo

Současný výnos 3měsíční pokladniční poukázky činí 5,4 %, což představuje pozoruhodný vzestup z téměř nulové hodnoty, kterou zaujímal předtím, než Federální rezervní systém začal na začátku roku 2022 zvyšovat úrokové sazby.

“Za současných podmínek mi vůbec nevadí budovat hotovostní pozici,” prozradil Buffett a zdá se, že ho současné neklidné podmínky na trhu nijak nerozhodily. Dodal: “Myslím, že když se podívám na alternativu toho, co je k dispozici na akciových trzích, a podívám se na složení toho, co se děje ve světě, považujeme to za docela atraktivní.”

Hotovostní rezervy společnosti Berkshire dosáhly v prvním čtvrtletí rekordní výše 189 miliard USD, což je nárůst oproti téměř 168 miliardám USD v předchozím čtvrtletí. Investiční veterán předpokládá, že do konce června by tato zásoba mohla dosáhnout 200 miliard dolarů. “Rádi bychom je utratili,” přiznal Buffett ohledně hotovosti Berkshire, “ale neutratíme je, pokud si nemyslíme, že investice … má velmi malé riziko a může nám vydělat hodně peněz.”

Tento opatrný přístup naznačuje, že investiční mág se snaží šetřit kapitál a přednostně volí investice s minimálním rizikem a značným potenciálem zisku. Navzdory náročnému ekonomickému terénu tyto strategie odrážejí odolnost a přizpůsobivost společnosti Berkshire.