Solana možná právě našla svůj klíčový use case.
Investoři by jen těžko hledali výkonnější aktivum než Solana (SOL), jejíž cena od začátku roku 2023 prudce vzrostla o 1 500 %. I přes tento monumentální zisk se tato inovativní kryptoměna stále obchoduje 39 % pod svým historickým maximem (k 16. květnu).
Ačkoli v nedávné minulosti bylo chytré spekulovat na Solanu, tato cenová dynamika by vás mohla odvést od skutečného potenciálu této blockchainové sítě, zejména pokud jde o oblast plateb. Solana dělá v tomto prostoru zajímavé věci, které nelze ignorovat.
Může se však stát dalším PayPalem (PYPL)?
Myslíme si v tuto chvíli, že konečné přežití kryptoprojektu závisí výhradně na jeho schopnosti přinést reálné využití. Solana Labs, řídící orgán Solany, se v tomto ohledu snaží pokročit.
Na začátku roku 2022 byla spuštěna služba Solana Pay. Jedná se o platební systém využívající blockchain, jehož výsledkem je okamžité vypořádání a téměř žádné poplatky. Obchodníci a spotřebitelé mohou mezi sebou obchodovat přímo prostřednictvím sítě Solana, a to pomocí nativního tokenu SOL nebo stablecoinu.
Jedním z důvodů, proč se jedná o koncept, který mění pravidla hry, jsou úspory, které by obchodníci mohli zaznamenat. Typický maloobchodník již pravděpodobně operuje s tenkými maržemi. Ponechání přibližně 2 % z tržeb, která jdou na vrub zpracovatelů plateb, by mohlo vést ke zlepšení ziskovosti.
Zdroj: Academy.binance
Solana Pay navíc umožňuje inovativní způsoby interakce mezi obchodníky a spotřebiteli. Například spotřebitel, který si koupí boty v obchodě s teniskami, by mohl dostat nezaměnitelný token (NFT), který by fungoval jako účtenka. Prodejce by mohl zákazníka upozornit, když se koná výprodej, přičemž NFT by fungoval jako kupón, který lze použít v budoucnu.
Protože Solana na konci dne teoreticky zvládne 50 000 transakcí za sekundu, je to hlavní kandidát, který může pomoci narušit současný platební průmysl. A to je lukrativní oblast, na kterou je třeba se zaměřit. Poté, co v roce 2023 shrábla 4,2 miliardy dolarů volného peněžního toku, vedení společnosti PayPal věří, že v roce 2024 může vygenerovat 5 miliard dolarů.
Může se Solana stát dalším PayPalem? Inu, z pohledu účastníků trhu již hodnota kryptografické sítě ve výši 71 miliard dolarů převyšuje hodnotu firmy zabývající se digitálními platbami ve výši 67 miliard dolarů. Přičítal bych to spíše hypu a spekulativnímu chování než čemukoli, co by souviselo se základy. Ve skutečnosti jde pravděpodobně většina zásluh na vrub příznivému tržnímu pozadí, které hnalo celkově krypto a akciové trhy vzhůru.
Možná právě zpráva o integraci Solana Pay s platformou pro elektronické obchodování Shopify investory nadchla, protože od tohoto oznámení v srpnu loňského roku kryptoměna vzrostla o téměř 700 %. Podle serveru cryptwerk.com je však Solana jako platební metoda dostupná pouze u 696 obchodníků, což je ve srovnání s širokým přijetím systému PayPal kapka v moři.
To znamená, že z čistě uživatelského hlediska se Solana PayPalu ani nepřibližuje. Pro představu o rozsahu společnosti PayPal uveďme, že v současné době má 427 milionů aktivních účtů a v prvních třech měsících roku 2024 zpracovala celkový objem plateb ve výši 404 miliard dolarů. To z ní činí lídra v oblasti elektronických plateb, což je pozice, která vznikla díky její více než dvacetileté historii v čele tohoto odvětví.
Uživatelé společnosti PayPal důvěřují díky její silné značce, zabezpečení a spolehlivosti. Solana v tomto oddělení navzdory rychlé propustnosti a nízkým poplatkům zaostává, protože síť měla v minulosti několik výpadků.
Solana by mohla být jednou z nejzajímavějších kryptoměn. Nemyslím si však, že by se v oblasti plateb v dohledné době přiblížila společnosti PayPal. Přesto by investoři měli pozorně sledovat jakýkoli nový vývoj.
Zdroj: Solana