Dolar se odráží od několikaměsíčních minim; ECB tento týden sníží sazby

Americký dolar ve středu na začátku evropského obchodování vzrostl a odrazil se od dvouměsíčních minim před dalšími náznaky budoucí měnové politiky.

V tuto chvíli dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, vzrostl o 0,2 % na 104,265 poté, co se na začátku týdne poprvé od začátku dubna propadl pod 104 bodů.

Síla dolaru pravděpodobně vydrží

Dolar letos posílil o více než 3 %, přičemž většina této síly pramení z ekonomické síly a vytrvalé inflace, která udržuje úrokové sazby na zvýšené úrovni déle, než se dříve očekávalo.

Na začátku roku obchodníci předpovídali, že americký Federální rezervní systém již sazby alespoň jednou sníží, zatímco nejnovější futures na úrokové sazby nyní naznačují, že Fed začne uvolňovat politiku v září.

V pátek bude zveřejněna ostře sledovaná měsíční zpráva o zaměstnanosti v USA, ale důležitější proměnnou při rozhodování o politice Fedu bude pravděpodobně inflace.

Preferovaný ukazatel inflace, který Fed zveřejnil minulý týden, ukázal, že inflace dosahuje 2,7 %, což je výrazně nad 2,0% cílem Fedu, což naznačuje, že dolar by mohl zůstat silný po delší dobu.

„Domníváme se, že americká inflace by se mohla v polovině roku opět zvýšit a cyklus uvolňování Fedu by mohl být opravdu velmi krátký, téměř bez ohledu na to, kdy bude zahájen,“ uvedla Jane Foleyová, vedoucí oddělení měnové strategie v Rabobank.

„To znamená, že i když dolar vrátí část své pozice zpět, až Fed začne snižovat, dolar pravděpodobně zůstane relativně pevný. Nevrátí strašně moc z letošních zisků a zůstane nadhodnocený.“

Zdroj: Shutterstock

Euro je slabé navzdory údajům o PMI v eurozóně

V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 1,0873, a to i poté, co údaje ukázaly, že podnikatelská aktivita v eurozóně v květnu rostla nejrychleji za poslední rok.

Kompozitní index nákupních manažerů HCOB eurozóny v květnu vzrostl na 52,2 bodu z dubnových 51,7 bodu, což je nejvyšší hodnota od května 2023.

Ačkoli byl o něco nižší než předběžný odhad 52,3, zůstal třetí měsíc v řadě nad hranicí 50, která odděluje růst od poklesu.

Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka a trhy oceňují 95% šanci na snížení sazeb.

GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2776 poté, co britský květnový kompozitní index PMI dosáhl hodnoty 53,0, což je mírný pokles oproti 54,1 z předchozího měsíce, ale stále se nachází nad kritickou hranicí 50 bodů.

Koncem tohoto měsíce se koná potenciálně klíčové politické zasedání Bank of England a obchodníci sledují, zda se dozvědí, kdy zahájí cyklus snižování sazeb.

Jen zůstává před zasedáním BOJ slabý

V Asii se USD/JPY obchodoval o 0,8 % výše na 156,10, přičemž kurz jenu klesl navzdory tomu, že průměrný peněžní výdělek v Japonsku v dubnu vzrostl o 2,1 %, stejně jako celkový mzdový příjem zaměstnanců, přičemž oba ukazatele odrážejí zvýšení mezd, které si na začátku letošního roku vybojovaly hlavní japonské odbory.

Očekává se, že BOJ na zasedání příští týden omezí některé své politiky nákupu aktiv.

USD/CNY se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 7,2466, a to i přesto, že údaje o indexu soukromých nákupních manažerů ukázaly, že sektor služeb v zemi rostl více, než se očekávalo.

Nakoupit měny USDIDR=X za IDR16,280.00 (0.41%)

Indonéská centrální banka bude pokračovat v intervencích na stabilizaci rupie

Indonéská centrální banka bude pokračovat v intervencích na devizovém trhu s cílem stabilizovat rupii, uvedl ve středu její guvernér a dodal, že měna v příštím roce posílí.

Rupie ve středu umazala část svých ztrát a v 06:03 GMT se nacházela na úrovni 16,265 za dolar poté, co oslabila až o 0,46 % na čtyřleté minimum na 16,290.

Komentáře guvernéra Perryho Warjiyo zazněly na zasedání parlamentu, kde se projednávaly ekonomické předpoklady na příští rok, které budou použity při přípravě rozpočtu na rok 2025.

„Uprostřed globálních turbulencí pokračujeme v našem úsilí o udržení kurzu rupie intervencemi na devizovém trhu, stejně jako když jsme zvýšili sazbu centrální banky, abychom zabránili odlivu zahraničních investorů,“ řekl Warjiyo.

Warjiyo zopakoval projekci, podle které se bude rupie v letošním roce obchodovat v rozmezí 15 700 až 16 100 za dolar, přičemž očekává, že v příštím roce dále posílí na 15 300 až 15 700, protože záměry amerického Federálního rezervního systému ohledně snížení sazeb budou jasnější.

Centrální banka předpokládá, že americký Fed začne na konci roku snižovat svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů a následně v první polovině roku 2025 celkem o 50 bazických bodů, dodal Warjiyo.

V dubnu Bank Indonesia (BI) překvapivě zvýšila úrokové sazby, aby podpořila rupii, ale minulý měsíc ponechala sazby na stejné úrovni, protože inflace byla pod kontrolou a rupie se stabilizovala.

Její rada guvernérů se příště sejde k diskusi o politice sazeb 19. a 20. června.

Centrální banka bude pokračovat v úzké koordinaci s vládou s cílem kontrolovat inflaci, dodal Warjiyo.

Fiskální a měnová politika musí být synchronizovány, aby bylo možné reagovat na volatilitu trhu, řekl na zasedání ministr financí Sri Mulyani.

„Guvernér centrální banky i já vidíme, že musíme pokračovat v kalibraci a synchronizaci fiskální a měnové politiky, protože výzvy kompromisní politiky se stávají velmi těsnými,“ řekl Sri Mulyani.

Dodala, že cílem přijatých opatření je podpora hospodářského růstu a řízení finanční stability.

Vláda navrhla pro rok 2025 cíl hospodářského růstu ve výši 5,1 % až 5,5 %. Pro rok 2024 byl stanoven cíl ve výši 5,2 %.

Zdroj: Getty Images