Společnosti ze světa AI, které by mohly v roce 2024 rozdělit akcie

Každý z těchto technologických titánů dosahuje od začátku loňského roku závratných výnosů, což by je mohlo vést k následování příkladu společnosti Nvidia.

Jedním z nejpozoruhodnějších trendů pro investory v letošním roce je opětovný nárůst popularity rozdělení akcií. Probíhající býčí trh podporuje růst cen akcií, což dokazují oznámení o rozdělení akcií společností Chipotle a Walmart.

Rychlé zavádění umělé inteligence (AI) však také zvyšuje ceny akcií díky prudkému růstu tržeb a zisků. Vlajkonošem tohoto trendu je společnost Nvidia, která oznámila rozdělení akcií v poměru 10:1 poté, co cena jejích akcií od začátku loňského roku vzrostla o 728 % (ke čtvrtečnímu závěru trhu), což se shoduje s nástupem generativní umělé inteligence.

Rychlost, s jakou se umělá inteligence prosadila, zvýšila štěstí řady společností a výsledný nárůst ceny akcií z nich činí hlavní kandidáty na rozdělení akcií. Analytik Bank of America Jared Woodard poznamenal, že mnoho společností začíná uvažovat o rozdělení akcií, když cena jejich akcií překročí 500 USD.

Pohled na několik nejvýkonnějších akcií od začátku roku 2023 naznačuje, že v příštím roce by mohlo dojít k dalším rozdělení akcií.

Super Micro Computer: Aktuální cena kolem 778 dolarů

Společnost Super Micro Computer (SMCI), nazývaná také Supermicro, je známá především tím, že do svých nejmodernějších serverů zabudovává špičkové čipy, které jsou navrženy tak, aby vydržely náročné tréninky a odvozování umělé inteligence. Společnost nabízí celou řadu serverů s volným vzduchem, kapalinovým chlazením i tradičním vzduchovým chlazením a nabízí spoustu možností pro společnosti působící kdekoli v oblasti umělé inteligence.

Úzká spolupráce s hlavními výrobci čipů pro umělou inteligenci pomáhá společnosti Supermicro udržovat stálé dodávky nejžádanějších čipů pro umělou inteligenci, které pohánějí její servery, a poptávka po nich je mimořádná. Ve třetím fiskálním čtvrtletí roku 2024 společnost Supermicro dosáhla tržeb, které meziročně vzrostly o 201 % na 3,85 miliardy dolarů, zatímco její upravený zisk na akcii (EPS) vyskočil o 308 % na 6,65 dolaru.

Společnost se snaží rozšířit své kapacity, aby uspokojila tuto zrychlující se poptávku. Vedení společnosti věří, že se jí v příštích letech podaří zvýšit produkci na 25 miliard dolarů ročně.

Zdroj: Getty Images

Během své 31leté historie společnost Supermicro nikdy nerozdělila své akcie, ale až donedávna nezažila takový růstový skok. Od začátku loňského roku akcie vzrostly o více než 848 %, ale výsledky jsou ještě výraznější, když se podíváme o krok zpět.

Za posledních 10 let vyskočily tržby společnosti Supermicro o 799 %, zatímco čistý zisk se zvýšil o více než 2 330 %. Tyto výsledky podpořily růst ceny akcií o 2 980 %. Navzdory svým skvělým výsledkům jsou akcie společnosti Supermicro překvapivě levné a prodávají se za pouhý dvojnásobek budoucích tržeb.

Pokud bude růst pokračovat současným směrem – a vše nasvědčuje tomu, že ano – budou akcie Supermicro nedostupné všem kromě nejbohatších investorů, s výjimkou těch, kteří mají přístup k podílovým akciím. To je pro společnost pobídkou, aby své akcie zpřístupnila běžným investorům, což by vedlo k rozdělení akcií.

Nakoupit akcie Super Micro Computer, Inc. za $769.11 (-1.13%)

Microsoft: Současná cena se pohybuje kolem 425 USD.

Společnost Microsoft (MSFT) není díky svému všudypřítomnému operačnímu systému pro osobní počítače Windows a sadě nástrojů pro produktivitu práce Office žádným stěhovavým podnikem. V poslední době však společnost získala náskok před konkurencí díky svým včasným krokům v oblasti generativní umělé inteligence.

Podíl Microsoftu ve společnosti OpenAI jí umožnil neomezený přístup k raným fázím této průlomové technologie. Výsledkem je pak Copilot, sada digitálních asistentů s umělou inteligencí.

Tyto nástroje jsou hluboce integrovány do širokého průřezu produktů a služeb společnosti Microsoft a poptávka po AI podnítila růst služeb cloudové infrastruktury společnosti. Podle výzkumné společnosti Canalys vzrostly v prvním čtvrtletí tržby z Azure Cloud meziročně o 31 % a předstihly tak Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud společnosti Alphabet, které vzrostly o 17 %, resp. 28 %.

Ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2024 (skončilo 31. března) zrychlil Microsoft meziroční růst tržeb na 17 %, zatímco zisk na akcii stoupl o 20 %. Během hovoru k výsledkům společnost uvedla, že služby umělé inteligence přispěly k růstu cloudových služeb sedmi procentními body. To ukazuje, že AI má na Azure Cloud haló efekt a zvyšuje jeho přijetí.

Růst společnosti Microsoft je nepopiratelný, ale nedávné výsledky z ní udělaly nejhodnotnější společnost na světě, jejíž tržní kapitalizace přesahuje 3,1 bilionu dolarů a díky níž cena jejích akcií od začátku loňského roku vzrostla o 77 %. Výsledky jsou ještě přesvědčivější, pokud se na ně podíváme z dlouhodobého hlediska.

Za posledních 10 let vzrostly tržby o 165 % a čistý zisk o 376 %. V důsledku toho cena akcií Microsoftu vzrostla o téměř 918 % a v současnosti dosahuje 425 USD. Akcie jsou trochu drahé, když dosahují 36násobku budoucích zisků, ale vzhledem k dosavadním výsledkům a obrovským příležitostem, které jsou před námi, si prémii zaslouží.

Společnost nedělí své akcie od roku 2003, ale to už je dávno. Microsoft se v současné době obchoduje těsně pod novým historickým maximem a pokud jde o příležitosti společnosti v oblasti umělé inteligence, vidíme jen špičku ledovce.

Na pozadí toho všeho se možná letos konečně dočkáme dalšího rozdělení akcií společnosti Microsoft.

Nakoupit akcie Microsoft Corporation za $423.85 (-0.16%)

Meta Platforms: Současná cena se pohybuje kolem 494 dolarů

Poté, co akcie společnosti Meta Platforms (META) prošly během poklesu výdajů na digitální reklamu krizí, se vrátily zpět. Semínka zasetá během kampaně společnosti na snižování nákladů přinášejí ovoce a reklamní trh zaznamenává oživení. Společnost Meta má dlouhou historii nasazování umělé inteligence ve svém každodenním provozu, ale nástup generativní umělé inteligence ji posunul na další úroveň.

Dřívější verze AI pomohly společnosti Meta mimo jiné vybírat relevantnější obsah pro uživatele na jejích platformách sociálních médií, přiřazovat reklamu správnému divákovi a označovat fotografie. Tyto zkušenosti pomohly společnosti rychle přejít k rozsáhlejšímu nasazení AI, když se ozvala generativní AI.

Společnost Meta vyvinula svůj model Llama (Large Language Model Meta AI), který je nyní ve třetím vydání. Llama patří mezi přední systémy AI a je k dispozici ve všech hlavních službách cloudové infrastruktury, které společnosti Meta platí za privilegium nabízet jej na svých platformách. Jedná se o první z očekávaných několika nových způsobů, jak bude společnost Meta generovat příjmy z AI.

V prvním čtvrtletí se tržby společnosti Meta ve výši 36,4 miliardy dolarů meziročně zvýšily o 27 %, zatímco zisk na akcii ve výši 4,71 dolaru vzrostl o 114 %. To by mohl být jen začátek, protože oživení v oblasti digitálního marketingu nabírá na obrátkách. S tím, jak výdaje na reklamu nabírají na obrátkách, by společnost Meta měla i nadále těžit.

Nakoupit akcie Meta za $492.96 (-0.16%)

Zdroj: Getty Images