Dolar ve čtvrtek vzrostl a získal zpět část ztrát, které ve středu vyvolaly měkčí než očekávané údaje o inflaci v USA poté, co Federální rezervní systém předpověděl v letošním roce pouze jedno snížení sazeb.
Jen zůstal pod silným tlakem před pátečním zasedáním japonské centrální banky a obchodníci se připravovali na větší volatilitu měny.
Cenová akce na měnovém trhu byla ve čtvrtek relativně utlumená ve srovnání s předchozím dnem, kdy dolar v jednu chvíli bezprostředně po zveřejnění údajů o indexu spotřebitelských cen (CPI) klesl téměř o 1 %, než den zakončil se ztrátou 0,5 % – stále největší za poslední dva týdny.
Spotřebitelské ceny v USA se v květnu oproti dubnu nezměnily, zatímco trh očekával jejich růst o 0,1 %.
„Mám pocit, že to bylo trochu přehnané, ta reakce (na) ten index CPI. Byla to téměř úleva, že to nebylo horší. A to vyvolalo tak silnou reakci na kolenou,“ uvedla tržní stratégka City Index Fiona Cincotta.
Zdroj: Canva
„Viděli jsme, že výprodej dolaru pare zpět, když jsme slyšeli z Fedu, a také dnes má tendenci růst. V chladném světle dne možná ten inflační tisk nebyl tak ‚chladný‘, jak z něj trh zpočátku vyčetl,“ řekla.
Inflace vzrostla meziročním tempem 3,4 %, což je stále výrazně nad 2% cílem Fedu.
Později ve středu Federální rezervní systém ponechal sazbu fondů na 5,25-5,5 % a mediánová projekce tvůrců politiky ohledně počtu snížení sazeb v letošním roce se snížila na pouhé jedno, oproti třem v březnu.
Navzdory projekcím Fedu se trhy přidržely odhadu téměř dvou snížení sazeb o 25 bazických bodů v letošním roce.
„Trhy se dívají na americký dolar jako na oslabující, s výkyvy mezi nimi,“ uvedl stratég Westpac Imre Speizer v Aucklandu. „Je to (především) kvůli snižování sazeb Fedu, které je pro letošní rok stále v cenách.“
Euro ve středu po zveřejnění údajů o inflaci v USA zaznamenalo největší jednodenní rally od roku 2024. Jednotná evropská měna byla tento týden vystavena intenzivní volatilitě, kterou vyvolala politická nejistota ve Francii, kde špatný výsledek ve volbách do Evropské unie přiměl francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k vyhlášení předčasných voleb.
Euro, které na začátku týdne vybruslilo z šestitýdenních minim, kleslo o 0,2 % na 1,0788 USD, přičemž o den dříve vyskočilo o 0,64 %. Trh s deriváty ukazuje, že prémie, kterou obchodníci zaplatí za opci na prodej eura namísto jeho nákupu, vzrostla na nejvyšší hodnotu od dubna.
Sterling, který rovněž čelí politickému riziku plynoucímu z britských parlamentních voleb 4. července, oslabil o 0,2 % na 1,277 USD, když o den dříve posílil o 0,5 %.
Předseda amerického Fedu Jerome Powell na své tiskové konferenci nasadil známý tón a zdůraznil, že politici budou citlivě reagovat na ekonomické údaje. Ačkoli se pro letošní rok předpokládá méně snížení sazeb, tvůrci politiky je mají napsané na rok 2025 nebo 2026.
Přesto to byla studená útěcha pro jen, který bojuje s klesající dynamikou, zatímco rozdíl mezi téměř nulovými japonskými sazbami a mnohem vyššími krátkodobými sazbami v USA je tak velký.
BOJ v pátek končí dvoudenní politické zasedání a trhy očekávají nějaké oznámení nebo signál, že banka ustoupí od masivních nákupů dluhopisů, aby umožnila další růst japonských výnosů.
Třetí strana Ad. Nejedná se o nabídku nebo doporučení společnosti Investing.com. Viz zveřejnění zde nebo odstranění reklamy.
To ponechává jen zranitelný vůči zklamání. Naposledy se nacházel na úrovni 157,21 za dolar a na zadní koleji na křížích – kde přes noc dosáhl 17letého minima 97,06 za kiwi a 16letého minima 200,91 za šterlink.
Noční implikovaná volatilita opcí, měřítko poptávky obchodníků po ochraně proti velkým výkyvům měny, vzrostla na nejvyšší hodnotu za posledních šest týdnů.
Zdroj: Canva