Jak moc by měli být investoři společnosti PayPal znepokojeni posledními kroky Apple?

Tato fintechová společnost to má v současné době dost složité. A do jejího rybníčku chce stále více vstoupit i samotný Apple.

Vzhledem k pokračujícímu silnému růstu společnosti PayPal (NASDAQ:PYPL) a její rozsáhlé uživatelské základně, spolu s nízkým oceněním akcií PayPal, se i nadále domnívám, že akcie budou v dlouhodobém horizontu přinášet vysoké výnosy. Navíc makroekonomická situace, ačkoli není pro společnost zdaleka ideální, by jí měla umožnit i nadále vykazovat poměrně dobré finanční výsledky.

PayPal však bude v budoucnu čelit silnější konkurenci ze strany společnosti Apple (NASDAQ:AAPL). Ačkoli neočekávám, že by tento vývoj negativně ovlivnil její výsledky ve velké míře, růst společnosti by se v důsledku těchto změn mohl poněkud zpomalit. Důležité také je, že Wall Street zřejmě po krocích společnosti Apple ztratila důvěru ve společnost PayPal, takže akcie PayPal budou v krátkodobém až střednědobém horizontu pravděpodobně dále klesat. Celkově akcie společnosti PayPal v současné době hodnotím jako držené.

Zdroj: Shutterstock

Pokračující silné ukazatele

V prvním čtvrtletí vzrostl nejvyšší obrat společnosti PayPal oproti stejnému období předchozího roku o 9,4 % na 7,7 miliardy USD, zatímco celkový objem plateb meziročně vyskočil o 14 % na 404 miliard USD. Ještě působivější je, že počet platebních transakcí na jeden aktivní účet meziročně vzrostl o 13 % na 60, což ukazuje, že využívání služeb společnosti ze strany uživatelů významně roste. A konečně, zisk na akcii, bez zahrnutí některých položek, meziročně vzrostl o 27 % na 1,08 USD, zatímco počet aktivních měsíčních uživatelů jen služby Venmo v USA dosáhl impozantních 60 milionů.

Povzbudivý je také fakt, že počet prvních uživatelů jejích debetních karet vzrostl v minulém čtvrtletí meziročně o 38 %, jak uvedl generální ředitel Alex Chriss na hovoru k výsledkům za 1. čtvrtletí. Uživatelé debetních karet přinášejí firmě v průměru téměř o 20 % vyšší příjmy než účty, které debetní karty nepoužívají, poznamenal Chriss.

Ve zprávě investorům z 31. května začala výzkumná společnost New Street Research pokrývat akcie společnosti PayPal s ratingem „koupit“. New Street očekává, že nový pokladní systém pro hosty Fastlane zvýší objem plateb, a předpovídá, že společnost v budoucnu zvýší ceny na Fastlane. Dále firma očekává, že PayPal ve střednědobém horizontu zlepší monetizaci služby Venmo a zvýší míru přijetí debetních karet. A New Street předpovídá, že ziskové marže společnosti v roce 2025 překonají průměrné odhady analytiků.

Slušné makroekonomické nastavení a nízké ocenění

Maloobchodní tržby v USA se v květnu oproti dubnu zvýšily pouze o 0,1 %. Agentura Marketwatch však uvedla: „Tržby stále rostou tempem odpovídajícím stabilnímu růstu“. Podle průzkumu provedeného respektovanou poradenskou společností McKinsey navíc značný počet spotřebitelů očekává, že v mnoha kategoriích budou v budoucnu „utrácet“. Například 39 % dotázaných předpokládá, že bude utrácet za restaurace, zatímco třetina hodlá hodně utrácet za oblečení. Další třetina uvedla, že bude utrácet za cestování. Důležité je také to, že inflace se minulý měsíc vůbec nezvýšila. Pokud bude tento trend pokračovat, mohou se investoři cítit volněji a v budoucnu více utrácet za diskreční položky.

Pokud jde o ocenění, společnost PayPal má 14násobný forwardový poměr ceny k zisku. Vzhledem k jejímu silnému růstu je to velmi nízký poměr P/E.

Ulice se obává kroků společnosti Apple

Začátkem tohoto měsíce společnost Apple představila službu Tap to Cash, která uživatelům iPhonů umožňuje převádět finanční prostředky klepnutím na jejich zařízení proti jiným iPhonům. Technologický gigant také prozradil, že umožní majitelům iPhonů „přístup k půjčkám na splátky nabízeným prostřednictvím kreditních a debetních karet i věřitelů při placení pomocí Apple Pay“. A konečně společnost umožní spotřebitelům používat Apple Pay i v jiných desktopových prohlížečích než jen v Safari.

Zdá se, že Wall Street je v souvislosti s oznámením společnosti Apple významně méně optimistická ohledně akcií společnosti PayPal, neboť jejich hodnota v týdnu po oznámení softwarového giganta klesla přibližně o 10 %.

Žádná změna hry – všechno jde podle plánu

Neočekávám, že by iniciativy společnosti Apple změnily pravidla hry pro PayPal. Za prvé, podle jednoho z odhadů činil podíl společnosti PayPal na trhu online plateb v loňském roce 56 %, zatímco podíl společnosti Apple pouze 12,6 %. Takže i kdyby změny zvýšily tržní podíl společnosti Apple o 20 procentních bodů, a to vše na úkor společnosti PayPal, ztratila by tato společnost méně než pět procentních bodů svého podílu.

Neočekávám však, že by se tento scénář naplnil. Většina spotřebitelů si se svými vrstevníky nevyměňuje peníze osobně, takže funkce Tap to Cash pravděpodobně nebude příliš populární. A pokud jde o výměnu peněz na stolních počítačích, má PayPal oproti Applu velkou výhodu prvního hráče. A konečně, Apple v minulosti spolupracoval s vydavateli kreditních karet a PayPal již čelí několika konkurentům, kteří nabízejí online půjčky, včetně SoFi (NASDAQ:SOFI) a Zelle. V důsledku toho neočekáváme, že by nová partnerství společnosti Apple s vydavateli platebních karet a poskytovateli půjček byla pro společnost PayPal příliš negativním problémem.

Podtrženo a sečteno

Ačkoli neočekávám, že by PayPal kroky společnosti Apple výrazně zasáhly, fintechová firma by mohla utrpět ztrátu tržního podílu v řádu několika procentních bodů, což by ještě více vyděsilo ulici.

A co víc, vzhledem k negativní dynamice akcií PayPal budou akcie pravděpodobně ještě nějakou dobu klesat. V důsledku toho se domnívám, že investoři budou mít relativně brzy příležitost koupit akcie za výrazně nižší cenu, než je jejich současná cena. Proto považuji akcie spíše za držení než za nákup.

Nakoupit akcie PayPal Holdings, Inc. za $60.61 (1.35%)

Zdroj: Getty Images