Značně chmurné předpovědi o odlivu milionářů ze Spojeného království se letos dostaly do popředí zájmu. Zpráva Henley Private Wealth Migration Report označuje rostoucí trend migrace bohatství a předpovídá, že Británie bude svědkem ohromujícího čistého úbytku 9 500 osob s vysokým majetkem, což je více než dvojnásobek oproti loňskému rekordnímu roku, kdy jich bylo 4 200. Tím se Velká Británie stává druhou nejzranitelnější zemí v žebříčku Henley Private Wealth Migration, přičemž zaostává pouze za Čínou, která bude v roce 2024 čelit čistému odlivu 15 200 milionářů.
Zdá se, že postavení Velké Británie, která byla kdysi považována za lákavou destinaci pro nejbohatší lidi světa, klesá. Poradenská společnost Henley, která je známá sledováním migračních trendů, poznamenala, že od 50. let 20. století do začátku roku 2000 bylo Spojené království magnetem pro bohaté rodiny, které emigrovaly z kontinentální Evropy, Afriky, Asie a Blízkého východu. V posledním desetiletí však tento trend zaznamenal obrat. Firma poznamenala, že “více milionářů začalo zemi opouštět a méně jich přicházelo”.
Zdroj: Getty Images
Zdá se, že důsledky brexitu tento trend ještě zesílily. Výzkum zdůraznil, že během šestiletého období po brexitu, od roku 2017 do roku 2023, zažilo Spojené království odliv celkem 16 500 milionářů. Tento masivní úbytek bohatých jednotlivců poukazuje na rostoucí nejistotu a obavy týkající se ekonomické stability země. Předběžné odhady pro rok 2024 jsou ještě více alarmující, což dále podněcuje obavy ohledně dlouhodobého ekonomického výhledu Spojeného království. Tento trend by mohl mít vážné důsledky pro daňové příjmy, investice a celkovou prosperitu země, což nutí odborníky a politiky hledat řešení k zastavení tohoto odlivu a zajištění atraktivity Spojeného království pro bohaté investory.
Hannah Whiteová, generální ředitelka Institutu pro vládu, ve svých pozorováních naznačila, že nadcházející parlamentní volby by mohly tuto migraci milionářů potenciálně urychlit. Nedávné průzkumy ukazují znatelnou převahu levicově orientované Labouristické strany nad pravicovou Konzervativní stranou. Průzkum společnosti Savanta zveřejněný v deníku The Telegraph ukázal, že labouristé mají 46 % hlasů, což je více než dvojnásobek 21 % hlasů Konzervativní strany, a pravicová Reformní strana jim tak s 13 % hlasů šlape na paty.
Labouristická strana, která se označuje za podporovatele podnikání a tvorby bohatství, rovněž zdůrazňuje svůj záměr zacelit mezery, které zvýhodňují bohaté, za účelem lepšího financování veřejných služeb. Navrhuje podniknout několik kroků, jako je uzavření daňových mezer pro osoby bez trvalého bydliště, omezení daňových úniků, zrušení daňových úlev pro nezávislé školy a zvýšení daní pro nerezidenty, kteří si ve Spojeném království kupují rezidenční nemovitosti.
Zdá se, že klíčovou hnací silou tohoto posunu je vyvíjející se politický kontext spolu s nadcházejícími politickými rozhodnutími. Whiteová ve zprávě společnosti Henley uvádí: “Odliv osob s vysokým majetkem, který již byl vyvolán ekonomickým a politickým kontextem, je nyní urychlen politickými rozhodnutími před volbami.”
Zdroj: Getty Images
Příklon konzervativní vlády ke 40% dani z majetku přesahující hranici 325 000 liber a další přibližování se labouristickému výhledu na ukončení britské struktury daní pro osoby bez domova od roku 2025 se zlověstně rýsuje jako odrazující faktor pro bohaté. Závazek labouristů zrušit 20% osvobození od DPH, kterému se těší soukromé školy, by mohl obavy této skupiny obyvatelstva ještě zvýšit.
V ostrém kontrastu s celosvětovým trendem se počet milionářů ve Spojeném království za posledních deset let snížil o 8 %, jak vyplývá ze zjištění společnosti Henley. To je nepřímo úměrné údajům zaznamenaným v jiných dominantních ekonomikách. Například Německo zaznamenalo ve stejném období nárůst počtu osob s vysokým majetkem o 15 %, zatímco v USA došlo k impozantnímu skoku o 62 %.
V podstatě se očekává, že stín parlamentních voleb ve Spojeném království spolu s pravděpodobnými politickými změnami, umocněný důsledky situace kolem brexitu, přispěje k rekordně vysoké emigraci milionářů z této země. Sociálně-ekonomické dopady tohoto jevu si s blížícím se rokem 2024 zaslouží další pozorování a analýzu.