Jüan v pondělí zamířil k nejprudšímu růstu za poslední dva týdny, když se svezl na vlně širokého výprodeje dolaru, protože investoři vsadili na snížení úrokových sazeb v USA, ale klesl vůči oživujícímu jenu.
Během odpoledního obchodování se čínská měna vyšplhala až na 7,1314 za dolar a naposledy posílila o zhruba 0,4 % na 7,1363, což byl její největší jednodenní nárůst od začátku srpna.
Rally vrátila jüan zpět do středu jeho denního obchodního pásma – po měsících na jeho dolním konci – i když je to především díky oslabujícímu dolaru, nikoliv zlepšujícímu se sentimentu.
Zisky jenu nadále stlačovaly kurz jüanu vůči koši měn obchodních partnerů, kde podle výpočtů agentury Reuters z oficiálních údajů dosáhl 98,07, což je nejnižší úroveň od 15. ledna. Jüan klesl o 1 % na 20,38 jenu, což byl jeho největší pokles od 5. srpna.
Obchodníci s napětím očekávají úterní nastavení základní úrokové sazby čínských půjček na pozadí kráteru bankovních úvěrů, poklesu cen domů a ekonomické skleslosti, které podle analytiků zabrání dalšímu růstu měny.
„Slabé vyhlídky čínské ekonomiky a očekávání dalšího uvolnění měnové politiky oslabí důvěru investorů v čínská aktiva a následně sníží poptávku po jüanu,“ uvedli analytici Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY).
Dodali, že jüan „pravděpodobně nebude mít velký prospěch z poklesu amerického dolaru způsobeného zlepšující se světovou ekonomikou“.
V globálním měřítku se očekává, že předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v pátečním projevu předloží argumenty pro snížení sazeb.
Výnosy čínských státních desetiletých dluhopisů klesly o 1,8 bazického bodu na 2,17 %. Výnos obdobného amerického vládního dluhu činil 3,9 %.
Sedmidenní referenční repo sazba jüanu na pevnině byla na úrovni 1,74 % a na forwardovém trhu se tříměsíční jüan kótoval na úrovni 7,0695, což je o 722 bodů více než spotová sazba. Tříměsíční forwardy CNH se kótovaly na 7,0682 za dolar.
Čínská lidová banka v pondělí stanovila střední kurz, kolem kterého se může jüan obchodovat v pásmu 2 %, na 7,1415 za dolar, což je o 133 pipů více, než odhadovala agentura Reuters. klíčové úrovně na pevnině vs. na moři: * Tříměsíční SHIBOR 1,8 % oproti tříměsíčnímu CNH HIBOR 2,2 %.
Zdroj: Canva
Dolar oslabuje, jenu hrozí týdenní pokles, protože obavy z recese v USA mizí
Dolar v pátek klesl vůči jenu a byl mírnější vůči ostatním měnám, protože obchodníci vybírali zisky a investoři procházeli ekonomické údaje, aby zjistili, zda Federální rezervní systém bude chtít snížit úrokové sazby.
Tlak na americký dolar udržovaly také neuspokojivé údaje o bydlení v USA, které jí pomohly zbavit se části vzpruhy, kterou jí o den dříve přinesly údaje o klesajícím trendu inflace a odolnosti spotřebitelů.
Výstavba rodinných domů v USA v červenci poklesla, protože vyšší hypoteční sazby a ceny domů držely potenciální kupce stranou, což naznačuje, že trh zůstal na začátku třetího čtvrtletí v depresi.
Dolar vůči japonskému jenu klesl o 1,04 % na 147,75, když se v předchozí seanci dotkl dvoutýdenního maxima na úrovni 149,40 bodu. Přesto se zdálo, že jen má nakročeno k největšímu týdennímu poklesu od června poté, co ekonomické údaje z USA zmírnily obavy z recese a podpořily sázky na postupné snižování sazeb.
„Celkový tón na devizovém trhu lze dnes nejlépe charakterizovat jako ‚korektivní‘. Po včerejším velkém růstu v důsledku silných údajů o amerických spotřebitelích americký dolar část svých zisků vrací, protože obchodníci před víkendem vybírají zisky,“ uvedl Matt Weller, vedoucí výzkumu trhu ve společnosti StoneX.
„Jen je dnes nejsilnější hlavní měnou – i když stále nejslabší v tomto týdnu -, protože obchodníci omezují očekávání snížení úrokových sazeb u ostatních hlavních centrálních bank.“
Měny citlivé na riziko, jako je britská libra, byly pevné, protože lepší ekonomický výhled podnítil rally na akciích.
Čtvrteční údaje ukázaly, že počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, klesl minulý týden na měsíční minimum, zatímco maloobchodní tržby v USA vzrostly v červenci nejvíce za 1,5 roku, což zmařilo očekávání, že by Fed mohl příští měsíc snížit úrokové sazby o 50 bazických bodů (bps).
Podle nástroje FedWatch společnosti CME Group (NASDAQ:CME) je nyní pravděpodobnost takového kroku 25,5 %.
Dolarový index, který měří výkon USD vůči šesti dalším hlavním měnám, klesl o 0,48 % na 102,54 bodu.
Obchodníci nyní vyhlížejí nadcházející projev předsedy Fedu Jeroma Powella v Jackson Hole, ale Weller neočekává žádný předběžný závazek ke snížení o 25 nebo 50 bazických bodů příští měsíc.
Zdroj: Canva
Se ztrátami kolem 1 % byl jen na cestě k největšímu týdennímu poklesu za téměř dva měsíce.
Měna se 5. srpna vyšplhala až na 141,675 jenu za dolar, když překvapivé zvýšení úrokových sazeb Bank of Japan v kombinaci se vzplanutím obav z recese v USA vyvolalo agresivní uvolňování carry trades financovaných jenem.
Určitý klid byl obnoven poté, co vlivný viceguvernér BOJ Šiniči Učida prohlásil, že centrální banka nebude zvyšovat sazby, když jsou trhy volatilní, a objevily se známky toho, že obchodníci obnovují krátké pozice.
Oficiální údaje ukazují, že dochází k velkým tokům a japonští investoři v týdnu do 10. srpna vložili do dlouhodobých zahraničních dluhopisů nejvíce peněz za posledních 12 týdnů, zatímco cizinci byli po osmi týdnech prodejů v řadě čistými kupci krátkodobého japonského dluhu.