V době, kdy se stále více hovoří o zpomalení ekonomiky a nejistotě ohledně spotřebitelského sentimentu ve Spojených státech, se zdá, že někteří z nejvýznamnějších investorů na trhu věří v odolnost amerického maloobchodního sektoru. Nedávné akvizice akcií amerických maloobchodníků ze strany investičních gigantů, jako jsou Berkshire Hathaway Warrena Buffetta a Pershing Square Holdings Billa Ackmana, jasně ukazují na důvěru těchto zkušených investorů ve schopnost spotřebitelů nadále utrácet, i přes ekonomické výzvy, kterým země čelí.
Berkshire Hathaway, vedená legendárním investorem Warrenem Buffettem, nedávno zveřejnila regulační dokumentaci, která odhalila významnou investici ve výši 266 milionů dolarů do společnosti Ulta Beauty. Tato společnost je jedním z předních maloobchodníků v oblasti kosmetiky a krásy v USA. Investice přichází v době, kdy akcie Ulta Beauty zaznamenaly výrazný pokles, což je částečně důsledkem širšího výprodeje akcií maloobchodních společností v tomto roce. Stejně tak hedgeový fond Pershing Square Holdings, vedený miliardářem Billem Ackmanem, odhalil podíl ve výši 229 milionů dolarů ve společnosti Nike, jednom z nejvýznamnějších hráčů na poli sportovního oblečení a obuvi.
Zdroj: Getty Images
Tyto kroky přicházejí v období, kdy se trh potýká se zvýšenou volatilitou a obavami ohledně budoucího vývoje spotřebitelského trhu. Index spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity nedávno zaznamenal nečekaný pokles, což vedlo k obavám, že americké domácnosti mohou začít snižovat své výdaje, jak se ekonomické podmínky zhoršují. Tento pesimistický výhled byl dále podpořen zprávami o mírném nárůstu nezaměstnanosti v červenci, což může naznačovat zpomalení trhu práce, klíčového faktoru pro spotřebitelské výdaje.
Přestože tyto ekonomické signály mohly na některé investory působit odstrašujícím dojmem, Buffett a Ackman se rozhodli vsadit na dlouhodobý růstový potenciál spotřebitelského trhu. Tento krok byl podpořen výrazným poklesem ocenění těchto akcií v letošním roce, což poskytlo příležitost nakoupit významné podíly za relativně nízké ceny. Například akcie společnosti Ulta Beauty, před zveřejněním podílu Berkshire, klesly o 32 % v roce 2024 a obchodovaly se za pouhý 12násobek budoucího zisku. Tento pokles byl způsoben sníženou poptávkou po kosmetických produktech a tvrdou konkurencí na trhu.
Ulta Beauty, Inc. (ULTA)
Podobně společnost Nike zažila v červnu dramatický výprodej svých akcií, kdy hodnota klesla o 20 % během jednoho dne poté, co firma snížila svůj celoroční výhled a předpověděla pokles tržeb v následujícím čtvrtletí. I přes tento negativní vývoj akcie společnosti zaznamenaly ve třetím čtvrtletí nárůst o 10,7 %, což naznačuje možné oživení. Významní investoři, jako je Ackman, se tedy pravděpodobně domnívají, že trh podcenil dlouhodobý potenciál těchto firem a že současné nízké ceny akcií představují příležitost k nákupu.
Zdroj: Reuters
Tato důvěra významných investorů v americký maloobchodní sektor se odráží i v širším trendu mezi hedgeovými fondy. Podle nedávné zprávy společnosti Morgan Stanley rozšířili profesionální investoři svou expozici vůči sektoru spotřebního zboží, což učinilo spotřebitelské akcie druhým nejvíce nadváženým sektorem po technologickém sektoru. Tento posun naznačuje, že navzdory ekonomickým obavám vidí mnozí investoři příležitosti ve firmách zaměřených na spotřebitele, které by mohly těžit z obnovené poptávky, jakmile se ekonomické podmínky stabilizují.
Přestože investice do společností, jako jsou Ulta Beauty a Nike, mohou přinášet značná rizika, zvláště v nejistém ekonomickém prostředí, investoři jako Buffett a Ackman se zdají být přesvědčeni o jejich dlouhodobém růstovém potenciálu. Tyto kroky jsou však také důkazem toho, že i v době nejistoty mohou na trhu existovat atraktivní investiční příležitosti, zejména pokud se jedná o společnosti s pevnými základy a silnou značkou.
NIKE, Inc. (NKE)
Vzhledem k těmto faktorům se nadcházející týdny a měsíce mohou ukázat jako klíčové pro maloobchodní sektor v USA. Výsledky hlavních amerických maloobchodníků, jako jsou Lowe’s, Target, Macy’s a TJX, které mají být zveřejněny brzy, budou bedlivě sledovány investory, kteří hledají náznaky toho, jak se spotřebitelský sentiment vyvíjí a zda se očekávané zpomalení skutečně promítne do poklesu výdajů. Společnost Walmart již oznámila solidní výsledky za předchozí čtvrtletí, což by mohlo naznačovat, že spotřebitelé stále utrácejí, i když s větší opatrností.
Celkově se zdá, že významní investoři, kteří se rozhodli vsadit na americký maloobchodní sektor, věří v jeho odolnost a schopnost překonat současné ekonomické výzvy. Zda tato sázka přinese značné výnosy, nebo se ukáže jako chybný krok, bude záviset na tom, jak se ekonomika bude vyvíjet v nadcházejících měsících. Nicméně, jak ukazují nedávné investice, pro některé z nejvýznamnějších hráčů na trhu jsou současné podmínky spíše příležitostí než důvodem k obavám.