Miliardář Paul Singer a jeho fond Elliott Investment Management dělá rozruch. Fond aktivně jednal se společností Starbucks o plánu na ozdravení, který následně vedl ke jmenování nového generálního ředitele. Vedl také velmi veřejný boj s leteckou společností Southwest Airlines a právě nominoval 10 nových členů představenstva této letecké společnosti.
Na technologickém poli se mezitím fond zbavil akcií společnosti Nvidia (NVDA) a zároveň zahájil novou pozici ve společnosti Arm Holdings (ARM).
Prodej Nvidie není překvapivý poté, co Elliott Investment Management v dopise akcionářům na začátku tohoto měsíce označil umělou inteligenci (AI) za „přehnanou“. Dodal, že tato technologie spotřebovává příliš mnoho energie a nikdy se nestane nákladově efektivní. V dopise dodal, že Nvidia se v současné době nachází v „zemi bublin“.
Místo toho se zdá, že Singer a spol. sázejí v oblasti technologií na jiného výrobce čipů, společnost Arm.
Zdroj: Bloomberg
V čem je Arm jiný?
Zatímco Nvidia výrazně těží ze zvýšených výdajů souvisejících s budováním infrastruktury pro umělou inteligenci, Arm je velkým příjemcem rozšíření chytrých telefonů. Její technologie lze totiž nalézt prakticky ve všech chytrých telefonech po celém světě.
Arm má také zcela odlišný obchodní model než Nvidia. Zatímco Nvidia navrhuje vlastní čipy, Arm licencuje své technologie pro použití jinými výrobci čipů. Společnost pak inkasuje licenční poplatky podle počtu dodaných čipů postavených na její architektuře. Jakmile je její technologie navržena v produktu, může Arm pobírat licenční poplatky po léta nebo dokonce desetiletí. Společnost uvedla, že téměř polovina jejích příjmů z licenčních poplatků pochází z produktů uvedených na trh v letech 1990 až 2012.
V poslední době Arm převádí zákazníky na model předplatného, v jehož rámci mohou získat přístup k široké škále duševního vlastnictví společnosti. Na konci druhého čtvrtletí měla 33 zákazníků využívajících platformu Arm Total Access a 241 zákazníků využívajících platformu Arm Flexible Access.
Zatímco společnost je lídrem v oblasti chytrých telefonů, nyní se snaží získat významný podíl na trhu osobních počítačů (PC) se systémem Windows. Cílem společnosti je získat v příštích pěti letech alespoň 50% podíl na trhu v této oblasti.
Již nyní je ve všech počítačích založených na platformě Mac a bude se snažit využít toho, že se výrobci osobních počítačů snaží své notebooky designově přiblížit MacBookům Air. Podíl získává také na trhu s automobily, kde ve druhém čtvrtletí zaznamenal 28% růst v této vertikální oblasti.
Ačkoli Elliott Investment Management nedávno prohlásil, že umělá inteligence je přeceňována, Arm z budování umělé inteligence také těží. V hovoru k výsledkům za 2. čtvrtletí společnost uvedla, že zaznamenává zvýšený počet licencí v datových centrech AI kvůli potřebě přizpůsobení, které pak vyžaduje čipy založené na platformě Arm.
Společnost také spolupracuje s firmou Nvidia na čipu Grace Hopper, který integruje centrální procesor (CPU) založený na platformě Arm s grafickým procesorem (GPU) Nvidia Hopper. Ten bude také navržen do příští generace čipu Grace Blackwell společnosti Nvidia.
Kromě toho byla technologie Arm použita pro nové CPU čipy datových center společností Alphabet a Amazon. Arm sice z budování infrastruktury pro umělou inteligenci netěží tolik jako Nvidia, ale i tak z toho těží. Společnosti zabývající se cloud computingem mezitím nadále sypou peníze do budování této infrastruktury.
Zdroj: Getty Images
Je čas koupit Arm?
Investice Elliott Investment Management do společnosti Arm pravděpodobně sahá trochu dál než jen k jejímu největšímu akcionáři, společnosti Softbank (OTC: SFTBF), která vlastní přibližně 90 % tohoto výrobce čipů. V červnu vyšlo najevo, že Elliott Investment Management získal v této japonské investiční společnosti podíl přesahující 2 miliardy dolarů. Elliott Investment Management vyzval Softbank k odkupu akcií v hodnotě 15 miliard USD, zatímco společnost nedávno oznámila menší plán odkupu v hodnotě 3,4 miliardy USD.
Vzhledem ke komentářům Elliott Investment Management k umělé inteligenci by si fond pravděpodobně také přál, aby Softbank a Arm ustoupily od svých plánů na vývoj vlastních čipů umělé inteligence a vybudování datových center umělé inteligence po celém světě. Je také možné, že Elliott Investment Management zaujal postoj proti AI, aby se o tom pokusil Softbank a Arm přesvědčit a místo toho odkoupil jejich akcie.
Elliott Investment Management má podíly jak v Softbacku, tak v Armu, takže konečná hra fondu není známa. Podíváme-li se na společnost Arm samostatně, její akcie se obchodují za 63,5násobek forwardového poměru ceny k zisku (P/E) na základě odhadů analytiků z roku 2025. To je exponenciálně dražší než u společnosti Nvidia, ačkoli Arm má pravděpodobně jeden z nejatraktivnějších obchodních modelů v oblasti čipů, vzhledem k době, po kterou inkasuje licenční poplatky za produkty, a také k příjmům z licencí, které generuje.
Po nedávném poklesu akcií společnosti Arm si myslím, že jsou nyní atraktivnější než dříve. Přesto bych raději zaujal počáteční pozici a při jakémkoli budoucím oslabení do akcie investoval s průměrnou cenou dolaru, než abych do ní v tuto chvíli investoval s ohledem na její ocenění. Mezitím, pokud má Elliott Investment Management pravdu v tom, že AI je přeceňována, není jeho investice do Arm imunní vůči poklesu AI.