Zemřel Mike Lynch, jehož kariéra v oblasti technologií nebyla dokončena

Britský technologický magnát Mike Lynch tragicky zahynul při nehodě jachty v silné bouři u italského pobřeží. Zprávu potvrdily osoby blízké situaci, které si přály zůstat v anonymitě. Lynch byl v technologickém průmyslu široce uznávaný a respektovaný, nesl přívlastek “jeden z nejbystřejších mozků, jaké kdy technologický sektor viděl” od společnosti Luminance Technologies Ltd., která se zabývá softwarem umělé inteligence a v níž působil jako zakládající investor.

Současně s oslavnou cestou po jeho nedávném zproštění obvinění z podvodu si nešťastný incident na lodi vyžádal další oběti, například předsedu představenstva Morgan Stanley International Jonathana Bloomera, jeho manželku Judy, Chrise Morvilla – amerického obhájce, který Lynche zastupoval u soudu, a Morvillovu manželku Nedu. Hannah, jedna ze dvou Lynchových dcer, zůstává nezvěstná.

Lynch, který byl dříve přirovnáván k “britskému Billu Gatesovi”, se snažil obnovit svou pověst vynikajícího podnikatele v Evropě. Pouhé dva měsíce předtím byl u soudu v San Francisku zproštěn obvinění, které tvrdilo, že podvedl společnost Hewlett Packard (HP), aby přeplatila jeho softwarovou firmu Autonomy Corp. Za akvizici společnosti Autonomy v roce 2011 zaplatila HP 11 miliard dolarů, aby po roce odepsala 8,8 miliardy dolarů z kupní ceny.

Zdroj: Shutterstock

Po osvobozujícím rozsudku čelil Lynch v občanskoprávním řízení v Londýně značným nárokům na náhradu škody od společnosti HP. Nicméně úspěchy společnosti Autonomy, především její schopnost získávat užitečná data z nestrukturovaných zdrojů, jako jsou telefonní hovory, e-maily a videa, vynesly Lynche mezi špičkové britské technologické manažery. Kromě toho, že ho Konfederace britského průmyslu v roce 1999 ocenila jako podnikatele roku, ho časopis Time v následujícím roce zařadil mezi 25 nejvlivnějších technologických lídrů v Evropě.

Lynchovy pozoruhodné schopnosti v technologickém průmyslu ocenil Richard Holway, známý britský technologický analytik, který s Lynchem spolupracoval již od 90. let. “Mike byl jedinečný britský technologický talent,” napsal Holway na LinkedIn a spekuloval o tom, jak velkých věcí mohl v budoucnu dosáhnout.

Lynch byl také politicky aktivní, poskytoval poradenské služby britským premiérům Davidu Cameronovi a Therese Mayové. Názornou ukázkou jeho úspěchů v technologickém průmyslu je, že Lynch vydělal na akvizici HP nejméně 500 milionů dolarů. Akumulace jeho bohatství vedla k založení jeho firmy rizikového kapitálu Invoke Capital, která zahájila činnost řady technologických společností řízených jeho bývalými zaměstnanci. Jedním z nejúspěšnějších podniků se stala společnost Darktrace Plc, zabývající se kybernetickou bezpečností. Díky podnikatelským úspěchům odhadl časopis Forbes jeho čisté jmění v roce 2015, kdy byl zařazen mezi světové miliardáře, na přibližně 1 miliardu dolarů.

Zdroj: Getty Images

Ne všechno však pro Lynche šlo hladce; objevila se obvinění, že spolu s bývalým finančním ředitelem společnosti Autonomy používal klamavé účetní metody k nafouknutí příjmů společnosti před jejím prodejem v roce 2011. Tato obvinění vedla k náročnému soudnímu procesu v San Francisku, kde musel Lynch nosit monitor na kotníku a byl pod nepřetržitým dohledem soukromě najaté ochranky. Když byl zproštěn viny, tvrdil, že o přisuzovaných pochybeních nevěděl, a klíčová rozhodnutí přisuzoval svým podřízeným. Po obdržení rozsudku se dojatý Lynch objal se svým právníkem.

Lynchova průkopnická cesta v technologickém průmyslu začala od skromných začátků. Lynch se narodil irským rodičům – matce zdravotní sestře a otci hasiči – v roce 1965 a již v 11 letech projevil své studijní schopnosti, když získal stipendium na exkluzivní Bancroft’s School v Londýně. Další studijní úsilí ho přivedlo na Christ’s College v Cambridge a později na Cambridgeskou univerzitu, kde získal doktorát v oboru zpracování signálů a výzkumu komunikací.

Po spoluzaložení své první společnosti v 80. letech, která se zabývala nahrávacím průmyslem, se Lynch v roce 1991 podílel na založení společnosti Cambridge Neurodynamics, která se zaměřovala na počítačové rozpoznávání prstů. Jeho nejznámějším podnikem se však stala společnost Autonomy, kterou spoluzaložil v roce 1996. Akvizice společnosti Autonomy společností HP byla zpočátku považována za potvrzení britské technologie, které významně přispělo k rozvíjejícímu se technologickému uskupení “Silicon Fen”.

Zdroj: Shutterstock

Situace se nicméně změnila k horšímu, když v roce 2012 společnost HP veřejně obvinila Autonomy a její vedení ze selhání v účetnictví. Následná žaloba přiměla Lynche, aby se před americkou porotou pustil do občanskoprávního procesu v Londýně v naději, že rozhodnutí v jeho prospěch na domácí půdě posílí jeho případ.

Dlouhý a nákladný soudní proces odhalil značné interní konflikty uvnitř společnosti HP, přičemž dokumenty odhalily přeběhlíky mezi vedoucími pracovníky HP. Soudce Robert Hildyard však nakonec v roce 2022 dospěl k závěru, že Lynch uměle nadsadil hodnotu své společnosti, a prohlásil: “Jedna z tragédií případu je jasná: inovativní a průkopnický produkt, jeho architekt a společnost budou pravděpodobně navždy spojováni s podvodem.” Soudce ještě rozhodne o výši odškodného, které musí Lynch a jeho finanční šéf zaplatit, přičemž HP požaduje 4 miliardy dolarů, i když soudce naznačil, že skutečná částka bude pravděpodobně podstatně nižší.

Navzdory hrozícím sankcím vyplývajícím z občanskoprávní žaloby Lynche jeho ambice neodradily. Po propuštění z domácího vězení v USA vyjádřil touhu vrátit se domů do Spojeného království a znovu se setkat se svou rodinou a zároveň obnovit své inovační iniciativy ve své profesní oblasti. Předčasná smrt Mikea Lynche bohužel přerušila jeho aspirace a zanechala za sebou pozoruhodný odkaz v technologickém průmyslu.