Se snižováním úrokových sazeb na obzoru jsou vyhlídky bitcoinu ještě lákavější.
Po nejprudším zvýšení úrokových sazeb v historii Federální rezervní systém nedávno naznačil, že by mohl brzy upravit svou politiku. Trhy očekávají, že na nadcházejícím zářijovém zasedání dojde ke snížení sazeb o 25 bazických bodů a další snížení budou pravděpodobně následovat až do roku 2025.
Několik aktiv je pravděpodobně připraveno z těchto úprav těžit, ale zejména jedno má v tomto vyvíjejícím se prostředí nejlepší pozici. Zde je důvod, proč je Bitcoin (BTC) jediným aktivem, které by investoři měli sledovat, když se Fed mění svou politiku a postoje.
Zdroj: Getty Images
Současná situace
Přestože lidé oslavovali oznámení předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, že dojde ke snížení sazeb, existuje důvod k menšímu optimismu. Na základě nedávných údajů a vývoje se zdá, že k rozhodnutí snížit sazby vedly obavy, jako je nedávný carry trade s jenem a revize Úřadu pro statistiku práce, která odhalila výrazné přepočítání 818 000 pracovních míst. Tento vývoj podnítil obavy z křehkosti světové ekonomiky a oslabení trhu práce, což nakonec přimělo Fed ke zvážení uvolnění svého postoje.
Míra inflace však stále dosahuje 2,9 %, což je výrazně nad dlouhodobě stanoveným 2% cílem Federálního rezervního systému, který Powell dříve prohlásil za nezměnitelný. Navíc americká ekonomika zůstává relativně silná. Od pandemie COVID-19 zaznamenaly Spojené státy pouze dvě čtvrtletí záporného růstu reálného hrubého domácího produktu (HDP), což je klíčový ukazatel pro měření ekonomické produktivity. Navíc poslední odhad reálného HDP za třetí čtvrtletí roku 2024 činí solidní 2 %. To naznačuje, že ekonomika nemá potíže v podmínkách příliš restriktivní měnové politiky.
Není těžké si představit, jak by snížení sazeb mohlo v tomto scénáři způsobit opětovné zvýšení inflace. Snížení úrokových sazeb podporuje půjčky a výdaje, což zvyšuje poptávku po zboží a službách. Tato zvýšená poptávka v ekonomice, která se zdá být zdravá, vyvíjí další tlak na růst cen a dále komplikuje úsilí Federálního rezervního systému o udržení cenové stability.
Bitcoin jako „základní“ aktivum
Zatímco zvýšená likvidita a nižší úrokové sazby často vedou k většímu růstu akcií, protože investoři jsou motivováni podstupovat větší riziko, v tomto prostředí bych dal přednost jinému aktivu: Bitcoinu.
Bitcoin, který je považován za přední rizikové aktivum, prokázal, že se mu daří, když je na trhu větší likvidita. Od února 2020, kdy Fed snížil sazby téměř na nulu, do února 2022, kdy se obnovilo zvyšování sazeb, zaznamenal Bitcoin ohromující 375% skok. Jeho výkonnost v tomto prostředí nízkých sazeb podtrhuje jeho potenciál, až sazby začnou opět klesat.
Hlavním důvodem, proč je dnes Bitcoin tak atraktivní, však není jen těžit ze zvýšené likvidity; jde o ochranu před inflací.V ekonomice, která se nezdá mít problémy, je pravděpodobnost návratu inflace značná. Poté, co americký dolar za posledních pět let ztratil 20 % své hodnoty, nemám zájem o návrat k tomuto scénáři.
Bitcoin naštěstí nabízí řešení. S pevnou nabídkou 21 milionů mincí, z nichž 19,6 milionu je již v oběhu, nabízí Bitcoin jedinečnou pojistku proti špatným praktikám centrálních bank a vládním zásahům. Jeho decentralizovaná povaha znamená, že není kontrolován žádným subjektem, a jeho základní technologie blockchain zajišťuje bezpečnost a transparentnost. Díky těmto vlastnostem není Bitcoin jen spekulativním aktivem, ale robustním uchovatelem hodnoty v nejistém ekonomickém prostředí.
Zdroj: Canva
Závěrečné úvahy
Snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem bylo dlouho očekávané a jistě podpoří ekonomiku. To však nutně neznamená, že se neobjeví potenciální důsledky nebo jiné problémy, které vyvstanou.
Pokud se podaří hospodářský růst nějakým způsobem zvládnout s minimální inflací, pak Powellovi patří uznání. Ale bez jakýchkoli záruk bych raději vložil důvěru do nejvíce decentralizovaného, bezpečného a konečného aktiva, které existuje.
Pro investory, kteří se chtějí pohybovat v těchto neklidných vodách, představuje Bitcoin nejen spekulativní hru, ale strategickou alokaci ve světě, kde tradiční aktiva stále více podléhají rozmarům centrálních bank.