Dogecoin prý čekají už jen horší časy. Anebo je to všechno jinak?

Oblíbená kryptoměna Elona Muska se možná vrací na scénu. A samozřejmě opět v docela velkém stylu.

V posledních letech se kryptoměny staly jednou z nejoblíbenějších tříd aktiv mezi alternativními investicemi. Zejména bitcoin a ethereum jsou dvě přední volby v oblasti kryptoměn.

Stejně jako každý typ aktiv je však i investice do kryptoměn spojena s rizikem. Konkrétně meme coiny, jako jsou Shiba Inu a Dogecoin (DOGE), si získaly značnou pozornost, přesto nechaly nezkušené investory v nejhorší možné době na holičkách.

Pojďme se na Dogecoin podívat blíže, proč si myslím, že by jeho cena mohla brzy vzrůst doslova parabolicky, a hlavně proč by se mu investoři měli vyhýbat jako moru.

Co je to vlastně Dogecoin? A proč by vás (ne)měl zajímat?

Hned na začátku je důležité si ujasnit, že kryptoměna zatím nesplnila svůj účel jako forma provádění plateb. Ačkoli Bitcoin a Ethereum mají určitou reálnou využitelnost, ani jeden z nich by neměl být považován za mainstreamové transakční médium.

Dogecoin je od užitečnosti ještě vzdálenější. Tato mince vznikla v roce 2013 jako dítě dvou softwarových inženýrů a v podstatě šlo o vtip. Díky zábavnému marketingu, roztomilému logu a podpoře online komunit na Redditu (RDDT) si Dogecoin začal získávat pozornost

Stejně jako mnoho jiných kryptoměn může mít i Dogecoin extrémní volatilitu ceny. Nicméně vzhledem k tomu, že meme coin nemá široké uplatnění v reálném světě, jeho hodnota se spíše řídí prchavým sentimentem investorů. Sociální média slouží jako vlivné odbytiště ovlivňující cenu a popularitu Dogecoinu a jedna nedávná poznámka Elona Muska ve mně vyvolává podezření, že cena Dogecoinu brzy vyletí parabolicky.

Zdroj: Getty Images

Co si dnes myslíme o Dogecoinu?

Důvod mého výhledu souvisí se vztahem mezi Muskem a bývalým prezidentem a současným republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem. V posledních dnech Trump poškádlil myšlenku, že by v případě svého vítězství v listopadových volbách využil Muska pro pozici ve vládě. Konkrétně si Trump pohrával s myšlenkou, že by Musk vedl útvar související s výdaji a sestavováním rozpočtu, který se hovorově označuje jako úřad pro efektivitu vlády.

Zdá se, že Musk je s touto vizí srozuměn, a o víkendu zveřejnil na X (platforma sociálních médií dříve známá jako Twitter) následující obrázek.

Zdroj: screenshot

Vidíte to? Na obrázku jsou písmena „D.O.G.E.“ jako zkratka pro „Department of Government Efficiency“.

To by bylo na hranici vtipnosti, kdyby tato písmena nebyla zároveň symbolem pro Dogecoin. A nezapomínejme, že Musk již dříve projevil určité známky podpory Dogecoinu, když dokonce vyslovil myšlenku přijímat Dogecoin jako platební prostředek ve své společnosti Tesla (TSLA), která vyrábí elektromobily . Od zveřejnění tohoto příspěvku vzrostl kurz Dogecoinu až o 10 %.

Sledujte, ale nespekulujte.

Ani v nejmenším by mě nešokovalo, kdyby cena Dogecoinu po Muskově rozmarném příspěvku na sociálních sítích nadále prudce rostla. Ani v nejmenším mi nepřipadá náhodné, že jen několik dní před Muskovým příspěvkem on a společnost Tesla vyhráli zamítnutí žaloby, která naznačovala, že podvedl investory kvůli své záhadné podpoře Dogecoinu.

Celkový obrázek je takový, že i kdyby Trump vyhrál volby a skutečně dosadil Muska do svého kabinetu, v žádném případě to nepotvrzuje platnost Dogecoinu. Tyto dvě myšlenky spolu zcela nesouvisí. Z tohoto důvodu si myslím, že investoři by měli mnohem lépe sledovat cenovou akci Dogecoinu, než jej kupovat kvůli spekulacím, že by mohl být dlouhodobým vítězem ve vašem portfoliu. Mám pocit, že jakýkoli nárůst ceny Dogecoinu před volbami bude krátkodobý a této kryptoměně je lepší se vyhnout.

Zdroj: Shutterstock