Bill Gates: “Pokud se vyhneme velké válce… bude další pandemie“

Miliardář a filantrop Bill Gates již dvě desetiletí varuje svět před blížícími se katastrofami. Od hrozících “klimatických katastrof” až po potenciální kybernetické útoky – jeho hlas byl důsledně naléhavý. Z těchto četných hrozeb se na jeho radaru objevují dvě: možnost významné války a další pandemie.

V nedávném rozhovoru pro televizi CNBC Make It vyjádřil Gates obavy z vysoké míry nepokojů, které prostupují světem, a varoval, že by mohly potenciálně zažehnout velkou válku. A “pokud se vyhneme velké válce,” dodal spoluzakladatel společnosti Microsoft, “pak ano, dojde k další pandemii, nejspíše v příštích 25 letech.” To je v souladu s vědeckým konsensem, který považuje pandemie za pravděpodobný, ne-li jistý výskyt v průběhu času. Podle výzkumu přispívají k častějšímu výskytu pandemií klimatické změny, růst populace a další faktory.

Gates spolu s dalšími zastánci světového zdraví tvrdí, že naléhavou otázkou není, zda se objeví další pandemie, ale spíše to, zda jsou státy připraveny na ni účinně reagovat. Nedávná vzpomínka na reakci na pandemii Covid-19 je stále čerstvá, zejména pokud jde o Spojené státy, které byly kdysi považovány za vůdčí sílu v boji proti pandemii, ale nakonec neuspěly; tato skutečnost Gatesovi neunikla.

Zdroj: Getty Images

V roce 2022 Gates napsal knihu “Jak zabránit příští pandemii” a využil ji jako platformu ke kritice různých vlád, včetně USA, za jejich nedostatečnou připravenost na pandemii v roce 2020. Navrhl různá opatření ke zmírnění budoucích pandemií, včetně důkladné karanténní politiky, zaměření se na monitorování nemocí a zvýšení výzkumu a vývoje vakcín.

Gates sice uznává, že bylo dosaženo určitého pokroku, zejména zvýšení výdajů na pandemickou připravenost v USA i jinde, ale tvrdí, že globální reakce je stále nedostatečná. Zdá se, že zásadní poučení z pandemie koronaviru nebylo vzato v úvahu. Přetrvávající politické rozpory, které podle mnohých podkopaly globální reakci na Covid-19, stále brání přípravám na případnou novou epidemii.

Gates však není zcela pesimistický. Chová naději, že během příštích pěti let dojde k lepšímu plánování a odpovědnosti za minulé chyby, přičemž současnou nedostatečnou připravenost označuje za “docela překvapivou”.

Připravovaný dokumentární seriál společnosti Netflix “What’s Next? The Future with Bill Gates”, která bude mít premiéru 18. září, věnuje jeden díl tématu prevence rozsáhlých onemocnění. V ukázce, kterou poskytla společnost Make It, se Gates zapojuje do rozhovoru s Dr. Anthonym Faucim, bývalým ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční nemoci.

Dr. Fauci zdůraznil, že nejbohatší země, jako jsou USA, mají “morální odpovědnost” využít své bohaté zdroje k prevenci globálního šíření nemocí. Letos v létě Fauci ve své vzpomínkové knize “On Call” podrobně popsal své obavy z celosvětové “krize pravdy”, kterou podnítily rozšířené dezinformace, konkrétně takové, které podkopávají důvěru v iniciativy v oblasti veřejného zdraví.

Zdroj: Bloomberg

Navzdory stávajícím podmínkám zůstává Dr. Fauci poněkud optimistický a věří, že důvěra veřejnosti ve vědecká fakta bude nakonec obnovena. Tento optimismus závisí na existenci toho, co považuje za “lepší anděly v každém člověku”, a na jejich konečném vzestupu. Jeho přesvědčení souzní s celkovou vizí Gatese, tedy se společným pochopením, že pro zvládání potenciálních katastrof je zásadní lepší příprava, globální spolupráce a důvěra. Hlavní výzvou, jak říká Gates, je vzít vážně poučení z minulosti a využít je jako vodítko pro budoucí činnost.

Gates i nadále využívá svého celosvětového vlivu a odhodlání tlačit globální společenství k předvídání, přípravě a budování odolnosti vůči potenciálním katastrofám, od válek a pandemií až po klimatické katastrofy. Jak neúnavně prosazuje, skutečná zkouška nespočívá pouze v přečkání bouře, ale v připravenosti na ni.