Co je lepší investice, Bitcoin nebo Ethereum? Dva odborníci na investice do kryptoměn diskutují o výhodách každé z nich.
Investoři do kryptoměn nemohou investovat jen do kryptoměn. Zatím neexistuje ekvivalent akciového indexu S&P 500 (^GSPC), kde by bylo možné koupit burzovně obchodovaný fond, který by reprezentoval širokou výkonnost trhu. Místo toho musí investoři vybírat kryptoměny ručně.
Největší a nejoblíbenější volbou jsou Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH). Který z těchto průkopníků definujících odvětví je však nyní lepší koupí?
Autoři serveru Motley Fool Dominic Basulto a Anders Bylund se na odpovědi na tuto otázku s respektem neshodnou. Přečtěte si, jak si v tomto střetu klasických kryptoměnových kolosů stojíte vy.
Ethereum: „Digitální ropa“ světa blockchainu
Dominic Basulto (Ethereum): Téměř po celou dobu své existence hrálo Ethereum druhé housle za Bitcoinem. V představách mnoha investorů je Bitcoin „digitálním zlatem“ a Ethereum mu v žádném případě nemůže konkurovat.
Ethereum má však oproti Bitcoinu jednu zásadní výhodu. Ačkoli ten je z velké části jen digitálním aktivem, které si koupíte a držíte na dlouhou dobu, ten první je jak digitálním aktivem, tak blockchainovým ekosystémem.
To neznamená, že vývojáři nestaví na blockchainu Bitcoinu, ale veškerá skutečná akce se odehrává na platformách inteligentních smluv, jako je Ethereum.
Pokud jde o jakoukoli novou blockchainovou inovaci, Ethereum je obvykle první na trhu. Například v případě neproměnných tokenů (NFT), blockchainových her, decentralizovaných aplikací a decentralizovaných financí (DeFi) bylo Ethereum prvním průkopníkem. Ano, na této cestě se objevilo několik neúspěchů (vzpomíná si ještě někdo na první metaverse světy postavené na Ethereu?), ale celkově vzato nové inovace, které se v tomto blockchainovém ekosystému objevují, poslaly cenu Etherea výše.
Zdroj: Canva
Když vezmete v úvahu budoucí potenciál růstu Etherea, musíte vzít v úvahu, jak rychle roste každá z těchto značně odlišných oblastí světa blockchainu.
Vezměme si například DeFi. Díky jedinečné platformě chytrých smluv Ethereum již vznikla obrovská hodnota.
Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest [ARKK] si myslí, že skutečný proces tvorby hodnot teprve začíná. Odhaduje, že platformy chytrých smluv v čele s Ethereem vytvoří během příštích pěti let tržní hodnotu přes 5 bilionů dolarů, protože zásadně změní tvář moderních financí. Pokud si doma vedete skóre, je to téměř pětinásobek současné tržní hodnoty Bitcoinu.
Bitcoin je možná budoucností peněz, ale Ethereum je budoucností financí. Zatímco Bitcoin může být „digitální zlato“, Ethereum je „digitální ropa“, která pohání svět blockchainu. Obojí je fantastickou dlouhodobou investicí, ale existuje důvod pro to, aby Ethereum nakonec překonalo Bitcoin v hodnotě a stalo se nejhodnotnější kryptoměnou na světě.
Bitcoin je jedinou seriózní volbou pro ukládání hodnot na bázi kryptoměn
Anders Bylund (Bitcoin): Nechápejte mě špatně – Ethereum má určitě své místo v portfoliu každého seriózního kryptoinvestora. Průkopník chytrých kontraktů je však obklopen hladovými soupeři, z nichž někteří mají jasné technické výhody.
Zatím nevidím seriózní alternativu k funkci Bitcoinu, která by ukládala (a vytvářela) hodnoty. Objevila se hrstka vyzyvatelů, ale žádný z nich neměl skutečnou sílu.
Vzhledem k síťovému efektu tržní hodnoty Bitcoinu ve výši 1 bilionu dolarů bude pro nováčky obtížné ukrást této osvědčené platformě podíl na trhu. To platí i v případě, že někdo v tuto chvíli přijde s lepším technickým řešením.
Na sesazení krále digitálních měn z trůnu je příliš pozdě. Bitcoin téměř zaručeně přinese investorům v příštích letech a desetiletích obrovské výnosy. Milionové cílové ceny jsou běžné, a to z dobrého důvodu. Bitcoin je digitální měna odolná vůči inflaci, která může časem narušit finanční trhy, a toto jsou počáteční dny této dlouhodobé revoluce.
Samozřejmě netvrdím, že byste měli veškerou hotovost převést na Bitcoin. Nebudu se pouštět dál než k „téměř zaručeným“ vyhlídkám na jeho dlouhodobý výnos. Digitální měna je sice v bezpečí před konkurenčními řešeními pro ukládání hodnoty, jako jsou Kaspa a Bitcoin Cash, ale čelí jiným rizikům.
Například blockchain je zatím bezpečný a zabezpečený, ale budoucí technologie – například vyspělý kvantový výpočetní systém – mohou toto zabezpečení prolomit. Vlády a regulační orgány po celém světě mají moc Bitcoinu v dlouhodobém horizontu pomoci nebo uškodit.
A co se stane, pokud ceny Bitcoinu nebudou růst v souladu s historií posledních grafů? Systém schvalování transakcí by se v takovém případě mohl zhroutit. To jsem jen poškrábal povrch dlouhého seznamu reálných rizik Bitcoinu.
Proto se nemohu rovnat býčímu postoji k Bitcoinu ze strany maximalistů, jako je výkonný předseda společnosti MicroStrategy (MSTR) Michael Saylor. Pod jeho vedením MicroStrategy nakupuje Bitcoin za hotovostní rezervy, vypůjčené peníze, příchozí peněžní tok ze softwarového podnikání společnosti a příležitostný prodej akcií.
Je to skvělý nápad, pokud Bitcoin nenarazí na některý z potenciálně převratných problémů, které jsem zmínil, nebo na nové, které mě ještě nenapadly. Saylorova společnost by však mohla o vše přijít, pokud se něco pokazí. To je riskantní příklad, který nechci následovat.
Musí zde být určitý prostor pro chyby a Bitcoin by měl představovat skromnou část vašeho celkového investičního portfolia. Kdybych si však měl vybrat jen jednu kryptoměnu, kterou bych dnes koupil a držel ji dlouhodobě, byl by to Bitcoin. Tato kryptoměna by měla být zdravou součástí každého vyváženého investičního portfolia, zejména v obdobích nízkých cen, jako je to dnešní, kdy se kryptoměna připravuje na další cenový skok založený na halvingu.
Zdroj: Canva