V posledních deseti letech došlo k dramatickému nárůstu počtu ultrabohatých lidí v Číně, což jí umožnilo předstihnout Spojené státy v tomto ohledu. Podle nejnovější zprávy od New World Wealth a Henley & Partners, která se zaměřuje na investiční migraci, se počet centimilionářů (osob s investovatelným majetkem přesahujícím 100 milionů dolarů) celosvětově zvýšil o 54 %. V současné době existuje na světě 29 350 těchto zámožných jedinců, přičemž největší populace se nachází právě v Číně a USA.
„Amerika a Čína zažívají něco, co se dá označit za stomilionový boom, a výrazně překonávají své evropské protějšky,“ řekl Juerg Steffen, výkonný ředitel společnosti Henley & Partners.
„Nejdramatičtější vzestup zaznamenala Čína, kde se počet stomilionářů za posledních 10 let zvýšil o 108 %, čímž překonala i hvězdné výsledky USA, jejichž superbohatí lidé se za stejné období rozrostli o 81 %,“ uvádí zpráva.
Podle Steffena byl růst v Číně z velké části způsoben příchodem technologických stomilionářů a průmyslových titánů. V současné době žije v Číně 2 350 stomilionářů.
Zdroj: Getty Images
Ekonomika země se však v posledních letech zastavila a táhne ji dolů bojující sektor nemovitostí, lepkavá nezaměstnanost a slabá domácí spotřeba. Většina čínského stomilionářského boomu se odehrála v letech 2013 až 2020, uvedl pro CNBC Andrew Amoils, analytik bohatství ve společnosti New World Wealth. Od roku 2020 se počet ultrabohatých zvýšil jen asi o 10 %, dodal.
Do roku 2040 se očekává, že čínská stomilionářská populace vzroste o 80 až 100 %, což naznačuje trvalý růst této skupiny. Zatímco Spojené státy zůstávají na špici co do počtu ultrabohatých, očekává se, že Čína je dožene nebo dokonce předstihne. Celosvětově se předpokládá, že počet ultrabohatých jedinců vzroste v průměru o 75 %, přičemž růst v Číně a USA bude nad tímto průměrem.
Nárůst počtu ultrabohatých obyvatel se však neomezuje pouze na Čínu a USA. Významné nárůsty se očekávají i v dalších asijských a blízkovýchodních městech, jako jsou Tchaj-pej, Dubaj, Abú Zabí a Bengalúru. Například Tchaj-pej by měl zaznamenat 150% nárůst počtu ultrabohatých obyvatel do roku 2040. Tyto oblasti se stávají novými centry bohatství, zatímco tradiční evropská města jako Curych, Moskva, Madrid a Chicago očekávají pomalejší růst, který by měl do roku 2040 činit méně než 50 %.
V Evropě, přestože se růst ultrabohatých zpomaluje, existují menší trhy, které zaznamenaly výrazný nárůst počtu stomilionářů. Patří sem například Monako, Malta, Černá Hora a Polsko, kde růst počtu bohatých jedinců přesáhl 75 %. Tyto trhy jsou atraktivní pro ultrabohaté jedince díky příznivým podmínkám pro investory a podnikatele.
Spojené státy však stále dominují jako největší světové centrum bohatství, přičemž města jako New York, Los Angeles a oblast Sanfranciského zálivu zaznamenávají vysoké procento ultrabohatých obyvatel. Do roku 2040 se očekává, že počet ultrabohatých v těchto městech vzroste o více než 50 %. Tento růst je poháněn nejen technologickým sektorem, ale také silným finančním a realitním trhem.
Zdroj: Bloomberg
David Young, prezident Výboru pro hospodářský rozvoj při The Conference Board, poznamenal, že růst počtu ultrabohatých bude záviset na politických a ekonomických faktorech, včetně výsledků nadcházejících prezidentských voleb v USA. Ty by mohly mít významný vliv na růst a migraci bohatých jedinců, zejména pokud dojde k výrazným změnám ve fiskální politice.
Henley & Partners ve své zprávě také upozorňuje na rostoucí zájem bohatých Američanů o alternativní občanství a možnosti investiční migrace. Tento trend odráží dynamické změny v rozložení globálního bohatství a očekává se, že v příštím desetiletí dojde k dalším přesunům bohatých jedinců do nově vznikajících ekonomických center po celém světě.
Celkově je jasné, že počet ultrabohatých jedinců bude i nadále růst, přičemž Čína a USA budou hrát klíčovou roli v této globální dynamice. Asijská a blízkovýchodní města se stále více stávají centry bohatství, zatímco tradiční evropská a americká centra budou čelit novým výzvám v oblasti růstu a distribuce bohatství.