Co si v redakci dlouhodobě myslíme o kryptoměně č. 2, Ethereu?

Ethereum má za sebou působivé desetiletí. Dokáže však tento úspěch zopakovat i během dalších deseti let?

Pro Ethereum (ETH) to zatím bylo úžasné desetiletí. Od svého uvedení na trh v roce 2015, kdy se Ethereum obchodovalo za pouhých 0,42 USD, vzrostla jeho cena o závratných 621 600 %. A Ethereum je nyní druhou nejhodnotnější kryptoměnou na světě s tržní kapitalizací v hodnotě 310 miliard dolarů.

Co tedy můžeme od Etherea očekávat během příštího desetiletí? Je zřejmé, že bude obtížné zopakovat to, čeho již dosáhlo. Ale možná budete překvapeni, co by mohlo následovat.

Ethereum se konečně dostane do hlavního proudu

Díky tomu, že byly v červenci spuštěny nové spotové fondy obchodované na burze (ETF) Ethereum, může nyní kdokoli – od nejmenších individuálních investorů až po největší instituce – nakupovat Ethereum stejně snadno jako své oblíbené technologické akcie. Do těchto nových spotových ETF na Ethereum již přiteklo více než 2 miliardy dolarů a očekává se, že postupem času začne mít expozici vůči Ethereu ve svých portfoliích stále více investorů.

Aby se však Ethereum stalo skutečně mainstreamovým, je třeba udělat více. A to proto, že většina lidí Ethereum ve svém každodenním životě nepoužívá. Nevyužívají nové decentralizované finanční nástroje (DeFi), nehrají blockchainové hry, nekupují ani neprodávají nefungující tokeny (NFT) a mají jen malou nebo žádnou představu o tom, jak se decentralizovaná aplikace liší od tradiční aplikace.

To chce Vitalik Buterin, spoluzakladatel platformy Ethereum, změnit. Na nedávné kryptoakci Token2049 v Singapuru nastínil svou vizi budoucnosti Etherea. A něco, čemu věnoval zvláštní pozornost, bylo snadné používání Etherea. Jak řekl, Ethereum stále není dostatečně praktické a použitelné. Transakční poplatky jsou stále příliš vysoké a celkové uživatelské prostředí může být těžkopádné a nepřehledné. Mnoho uživatelských zkušeností s Ethereem například stále vypadá jako něco, co byste očekávali od dema na hackathonu.

Pokud se tato situace dramaticky změní, hodnota Etherea by mohla prudce vzrůst. Pokud se zamyslíte nad tím, že každá nika ekosystému Ethereum (DeFi, hry, NFT) je samostatnou obchodní jednotkou, pak je snadné pochopit, že vyšší ocenění každé z těchto samostatných nik dá dohromady mnohem vyšší ocenění Etherea. Například investiční společnost VanEck se domnívá, že cena Etherea by se mohla do roku 2030 vyšplhat až na 22 000 USD z dnešních přibližně 2 600 USD.

Zdroj: Shutterstock

Ethereum znovu objevuje sektor DeFi

V tuto chvíli je největším tahounem hodnoty v rámci světa blockchainu DeFi, a to ani zdaleka. Celková hodnota DeFi je přibližně 100 miliard dolarů a Ethereum ovládá více než polovinu tohoto trhu. Můžete tedy pochopit, proč tolik investorů používá DeFi jako základní stavební kámen pro stanovení budoucí potenciální hodnoty Etherea.

Například Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest se domnívá, že platformy inteligentních kontraktů, jako je Ethereum, by mohly během příštích pěti let vytvořit tržní hodnotu až 5 bilionů dolarů, pokud budou pokračovat v budování své nabídky DeFi. A společnost VanEck použila DeFi jako základní stavební kámen pro svou předpověď ceny 22 000 dolarů.

Pokud je Ethereum schopno zachytit 50 % nebo více z tržní příležitosti ve výši 5 bilionů dolarů, pak můžete okamžitě vidět, jaký dopad by to mohlo mít na jeho budoucí ocenění. To jsou biliony dolarů nové tržní kapitalizace! Pro srovnání, současná tržní kapitalizace Bitcoinu (BTC -2,80 % ) činí přibližně 1,2 bilionu dolarů.

Je tu však jeden problém: Vitalik Buterin již není velkým fanouškem DeFi. Nedávno ji přirovnal k ouroborosu neboli hadovi požírajícímu vlastní ocas. Zdá se totiž, že jediné, co uživatele DeFi zajímá, je výnos, a tak se z toho stává nekonečné hledání nového způsobu, jak generovat co největší výnos. Podle Buterina takto fungují tradiční finance a není zrovna nadšený, že Ethereum přijalo stejný způsob myšlení.

V létě se totiž v komunitě Etherea rozhořela vášnivá debata o hodnotě DeFi. Na jedné straně byli lidé, kteří tvrdili, že DeFi by měl být i nadále základním stavebním prvkem Etherea. Na druhé straně byli lidé, jako například Vitalik Buterin, kteří tvrdili, že Ethereum by se mělo zaměřit na jiné potenciální niky, jako jsou decentralizované systémy identit.

Může Ethereum předstihnout Bitcoin?

Vidíte tedy některé klíčové problémy, kterým Ethereum čelí. Musí se stát levnějším na používání a také uživatelsky přívětivějším. A musí existovat praktický důvod, proč by měl běžný člověk Ethereum používat.

Zároveň musí Ethereum najít způsob, jak znovu objevit DeFi. To je jediná blockchainová nika, která skutečně rezonuje s investory na Wall Street, a tudíž je to jediná blockchainová nika, která může poslat ocenění Etherea prudce vzhůru.

Pokud se tohle všechno stane – a přiznejme si, že je to velké „pokud“ – pak by Ethereum mohlo skutečně převálcovat Bitcoin a stát se nejhodnotnější kryptoměnou na světě. To by nemuselo být překvapivé pro dlouholeté investory do kryptoměn, kteří „obrat“ předpovídají už roky, ale určitě to bude šok pro ty investory, kteří si myslí, že Bitcoin zůstane na vrcholu navždy.

Zdroj: Canva