Dolar má namířeno k výraznému týdennímu zisku díky datům o zaměstnanosti

Americký dolar v pátek mírně klesl a před klíčovou zprávou o zaměstnanosti, která by mohla určit náladu před dalším zasedáním Federálního rezervního systému, se propadl z šestitýdenního maxima.

V 10:25 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 101,667, tedy těsně pod šestitýdenním maximem z předchozí seance.

Za celý týden index vzrostl o téměř 1,5 %, což je jeho nejsilnější výkon od dubna.

Tržní pohyby dolaru se budou řídit daty o mzdách v USA

Dolar tento týden podpořily poměrně zdravé údaje z oblasti práce – počet volných pracovních míst, soukromé mzdy ADP a týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti – a také poptávka po bezpečném přístavu vzhledem k rostoucímu napětí na Blízkém východě a potenciálnímu dopadu na globální ekonomiku.

Pozornost se nyní obrací ke zveřejnění zářijové zprávy o počtu pracovních míst mimo zemědělství, která pravděpodobně určí očekávání trhu ohledně dalšího snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Podle odhadů si americká ekonomika v posledním měsíci třetího čtvrtletí udržela mírné tempo růstu počtu pracovních míst, když počet zaměstnanců vzrostl o 147 000, zatímco míra nezaměstnanosti se podle odhadů vyrovnala srpnové úrovni 4,2 %.

ING je o něco pesimističtější než konsenzus a očekává 115 000 mzdových zaměstnanců a 4,3 % míru nezaměstnanosti.

„To pravděpodobně nemění obrázek pro Federální rezervní systém, který by měl v listopadu stále snížit o 25 bb a zatím zatlačit na 50 bazických bodů,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „K určitému jestřábímu přecenění na křivce OIS USD však již tento týden došlo a dolar by mohl korigovat níže na základě mírně měkké zprávy o zaměstnanosti.“

Zdroj: Canva

Euro oslabuje s vidinou dalšího snižování sazeb ECB

V Evropě se měnový pár EUR/USD posunul níže na 1,1027, přičemž euro tento týden pokleslo o více než 1 % v důsledku dalších známek poklesu inflace v eurozóně, které zastínily posilující údaje o aktivitě a růstu francouzské průmyslové výroby.

Evropská centrální banka již začala snižovat úrokové sazby a obvykle jestřábí politička Isabel Schnabelová zaujala na začátku týdne více holubičí postoj, což zvýšilo očekávání dalšího snížení úrokových sazeb ještě tento měsíc.

„V nejbližším období si zachováváme mírně medvědí tendenci na měnovém páru EUR/USD, i když naše základní očekávání ohledně zvýšení nezaměstnanosti v USA by dnes mělo poskytnout oddech,“ dodala ING.

„V konečném důsledku méně příznivý diferenciál sazeb, nestabilita rizikového sentimentu a bouřlivá rozpočtová sezóna v EU znamenají, že EUR/USD by mohl zůstat pod tlakem. Hodnota 1,1000 je velkým supportem, takže prolomení níže by mohlo znamenat, že se korekce poměrně rychle rozšíří na 1,09.“

GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,3154 a mírně se tak odrazil od čtvrtečního poklesu o 1 % poté, co guvernér Bank of England Andrew Bailey uvedl, že centrální banka by mohla agresivně snížit sazby, pokud by inflační tlaky nadále polevovaly.

Sterling byl na býčí vlně a v letošním roce stále roste o více než 3 %, a to zejména díky očekávání, že BoE bude držet úrokové sazby na vyšší úrovni déle než Federální rezervní systém, protože inflace zůstává výrazná.

Politická nejistota zasahuje jen

Měnový pár USD/JPY klesl o 0,4 % na 146,28, když o den dříve vystoupal na více než šestitýdenní minimum 147,25, a to v důsledku nejistoty ohledně budoucí měnové politiky Bank of Japan.

I přes dnešní zisky je jen stále na cestě zaznamenat tento týden pokles o téměř 3 % poté, co komentáře nového premiéra Šigeru Išiby podnítily očekávání, že zvyšování sazeb v Japonsku se ještě oddálí.

USD/CNY se pohyboval převážně beze změny na úrovni 7,0185. Čínské trhy jsou nyní až do úterý zavřené, protože země slaví Zlatý týden.

Zdroj: Canva