Jak ti největší investoři přistupují k Bitcoinu? A měli byste se inspirovat?

Na Bitcoinu se nám toho líbí víc než jen jeho obrovský potenciál růstu.

V roce 2024 se překvapivě mnoho miliardářů obrátilo na Bitcoin (BTC). Někteří z nich jsou miliardáři a manažeři hedgeových fondů. Jiní jsou technologičtí podnikatelé nebo kapitáni průmyslu. A je tu dokonce i miliardář a realitní magnát, který se stal politikem a přijal Bitcoin jako téma své kampaně.

Tato náhlá býčí nálada kolem Bitcoinu je poněkud překvapivá vzhledem k tomu, že ještě před několika lety mnozí z těchto stejných miliardářů veřejně poznamenávali, že Bitcoin není něco, do čeho by kdy investovali. Co se tedy od té doby změnilo, aby je přesvědčilo k nákupu Bitcoinu?

Zdroj: Shutterstock

Vzestup Bitcoinu jako nové třídy aktiv

Klíčovou změnou bylo rostoucí uvědomění si, že Bitcoin je nyní samostatnou třídou aktiv – stejně jako akcie, dluhopisy, komodity nebo nemovitosti. Tento posun v myšlení, který se začal projevovat během předchozí býčí rally na kryptografickém trhu, má důležité důsledky pro správu portfolia. Znamená to, že pokud se snažíte optimalizovat rizikově-výnosový profil svého portfolia, měli byste zvážit alokaci alespoň malé části do bitcoinu. ale jak velká alokace? Pokud hrajete na jistotu, mělo by vám stačit 1 %. Zdá se, že dokonce i manažeři miliardářských hedgeových fondů omezují svou celkovou expozici na 1 %. Společnost Fidelity Investments však nedávno naznačila, že pro agresivní investory by mohlo mít smysl rozpětí mezi 2 % a 5 %. A Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest dokonce na začátku roku navrhla, že by bylo vhodné zvýšit podíl až na 19,4 %.

Nový způsob investování do Bitcoinu

Tento posun v myšlení o Bitcoinu jako třídě aktiv je však jen částí příběhu. Klíčovou roli v přilákání nových miliardových investorů sehrálo také lednové spuštění nových spotových ETF na bitcoin. Tyto nové ETF daly investorům možnost snadno a pohodlně přidat Bitcoin do svého portfolia.

Z moderní teorie portfolia se rázem stalo více než jen teorie. Díky novým ETF bylo možné alokovat část jakéhokoli portfolia do Bitcoinu, aby byl profil rizika a výnosu správný. Tuto alokaci můžete upravit, aniž byste museli kdy vstoupit na (někdy chaotický) trh s kryptoměnami.

Argument „digitálního zlata“ se dostává do hlavního proudu

Kryptoměnoví nadšenci již léta hovoří o Bitcoinu jako o „digitálním zlatu“. Tvrdili, že by se mohl stát bezpečným aktivem v dobách ekonomické nebo geopolitické nejistoty. A nyní se toto uvažování stále více dostává do hlavního proudu mezi miliardářskou investorskou třídou. Co si koupíte, když se zdá, že svět balancuje nad propastí? Ještě před několika lety by odpovědí bylo zlato. Dnes by to mohl být Bitcoin.

V červenci například technologický miliardář Mark Cuban nastínil dva potenciální rizikové scénáře, při kterých byste mohli chtít přidat Bitcoin do svého portfolia. Jeden zahrnuje geopolitické riziko, neboli riziko, že by v některé části světa mohly začít létat rakety. A druhý zahrnuje inflační riziko a potenciální devalvaci amerického dolaru. V obou případech, říká Cuban, by mohlo mít smysl vlastnit Bitcoin.

Zdroj: Canva

Potenciál růstu bitcoinu

Až dosud jsem se nezmínil o růstovém potenciálu Bitcoinu. A to proto, že tento argument se zdá být takřka bezpředmětný, zvláště když technologický miliardář Michael Saylor, zakladatel a výkonný předseda společnosti MicroStrategy (MSTR), nyní hází s předpovědí ceny Bitcoinu ve výši 13 milionů dolarů. Kromě společnosti Nvidia (NVDA) nebo nějaké jiné vysoce prosperující technologické akcie, existuje na světě nějaké jiné aktivum, které má potenciál růstu Bitcoinu?

V roce 2024 již Bitcoin vzrostl o 45 % a zůstává tak jednou z nejvýkonnějších kryptoměn letošního roku. Když to spojíte se skutečností, že Bitcoin byl nejvýkonnějším aktivem na světě v 7 z posledních 10 let, je snadné pochopit, proč mají miliardáři takový zájem o zvýšení své expozice vůči této kryptoměně. A historické výsledky Bitcoinu jsou nyní dostatečně dlouhé, sahají více než deset let zpátky, takže údajům můžeme začít věřit.

Je však Bitcoin vhodný pro vás?

Bitcoin je výjimečný zejména tím, že má dvě vlastnosti, po kterých je mezi investory všude velký zájem: dlouhodobý potenciál růstu a ochranu proti riziku poklesu. Svět prostě nic podobného Bitcoinu neviděl a i ty nejchytřejší mozky na Wall Street se snaží pochopit jeho smysl.

Například v nové bílé knize společnosti BlackRock (BK) se uvádí, že Bitcoin může být aktivem „risk on“ a zároveň aktivem „risk off“. A Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest loni navrhla, že Bitcoin je vzácné aktivum, které může mít dobrou výkonnost jak v inflačním, tak v deflačním ekonomickém prostředí.

Pokud tomu tak skutečně je, je snadné pochopit, proč by investoři měli alokovat alespoň malou část svých portfolií do Bitcoinu. S novými spotovými ETF na bitcoin můžete snadno přidat bitcoin do svého portfolia za dobu, kterou vám zabralo přečtení tohoto článku.