Tento malý altcoin za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobil svou hodnotu.
Dogecoin (DOGE) od svého uvedení na trh v prosinci 2013 vyprodukoval spoustu milionářů. Tuto kryptoměnu původně vytvořili jako parodii na Bitcoin (BTC) dva softwaroví inženýři Billy Markus a Jackson Palmer a pojmenovali ji podle virálního memu „doge“, na kterém je pes plemene shiba inu. Dogecoin byl poprvé obchodován 23. ledna 2014 za pouhých 0,001540753 USD.
Do začátku roku 2021 však jeho cena vzrostla na 0,01 USD a upoutal pozornost mainstreamových investorů. Po sérii býčích podpor od velkých celebrit, jako jsou Elon Musk, Mark Cuban a Snoop Dogg, se jeho cena 8. května 2021 vyšplhala na historické maximum 0,73 USD. Investice 10 000 dolarů do Dogecoinu v první den by do dnešního dne vzrostla na 4,74 milionu dolarů.
Dnes se však Dogecoin obchoduje za přibližně 0,12 USD. Altcoin ztratil svůj lesk, protože rostoucí úrokové sazby odradily investory od kryptoměn a dalších spekulativních investic. Nicméně tato investice 10 000 dolarů v roce 2014 by dnes stále měla hodnotu téměř 779 000 dolarů. Dogecoin zůstává rozporuplnou kryptoměnou, ale někteří býčí investoři věří, že by se cena altcoinu mohla vrátit na své rekordní maximum a nakonec dosáhnout 1 USD.
Měli byste tedy Dogecoin koupit, dokud se stále obchoduje hluboko pod touto úrovní?
Zdroj: Pixabay
Rozdíl mezi Dogecoinem a ostatními kryptoměnami
Dogecoin byl vytvořen z open-source kódu tokenu Litecoin (LTC), který byl v roce 2011 odštěpen z blockchainu Bitcoinu. Stejně jako Bitcoin a Litecoin byl i Dogecoin těžen pomocí energeticky náročného konsenzuálního mechanismu proof-of-work (PoW). Vývojáři Dogecoinu však následně spustili nový hashovací algoritmus nazvaný Scrypt, který spotřebovával méně energie a zpracovával transakce rychleji než vlastní těžební algoritmus Bitcoinu. Tato verze Dogecoinu dokáže rychle zpracovávat maloobchodní transakce, díky čemuž se možná jednou stane užitečným platebním nástrojem v reálném světě, avšak za cenu méně robustního zabezpečení dat. Upgrade přitáhl větší pozornost internetových příznivců, kteří si říkají „Doge Army“.
Na rozdíl od Bitcoinu, který má maximální nabídku 21 milionů tokenů, však Dogecoin nemá stanoven konečný limit nabídky. V současné době je v oběhu 146,3 miliardy Dogecoinů a tato nabídka se zvyšuje přibližně o 10 000 tokenů za minutu. Tato balonovitě rostoucí nabídka by mohla ztížit, aby se Dogecoin někdy vrátil ke svým rekordním hodnotám.
Jako PoW blockchain Dogecoin nativně nepodporuje smart contracts, které se používají v proof-of-stake (PoS) blockchainech, jako je Ethereum (ETH), k vývoji decentralizovaných aplikací (dApps), nefungujících tokenů (NFT) a dalších kryptoaktiv. Blokové řetězce PoS také umožňují svým investorům „vsadit“ (nebo uzamknout) své tokeny a získat odměny podobné úrokům. Ethereum byl dříve PoW blockchain, ale v roce 2022 přešel na mechanismus PoS, aby snížil svou energetickou náročnost.
Díky tomu, že Dogecoin nemá vývojářskou nadaci, je obtížné token zhodnotit, ale hrstka podniků – včetně Tesly (TSLA), Microsoftu (MSFT) a AMC (AMC) – začala token přijímat k platbám. Tato podpora by nakonec mohla stabilizovat jeho cenu.
Katalyzátory Dogecoinu nejsou příliš působivé
Začátkem tohoto roku spustila společnost Coinbase Global (COIN) nové obchodování s futures na Dogecoin. Tyto kotace by mohly potenciálně vydláždit cestu k budoucím burzovně obchodovaným fondům (ETF) Dogecoin nebo dokonce ETF se spotovou cenou ve vzdálené budoucnosti.
Další přetrvávající zvěstí je, že by Dogecoin, podobně jako Ethereum, mohl přejít z mechanismu PoW na mechanismus PoS. Pokud se tak stane, příliv vývojářů by mohl položit pevnější základy pod cenu Dogecoinu tím, že token připoutá k novým dApps. Investoři Dogecoinu by také mohli snížit jeho volatilitu tím, že by své tokeny vsadili. Mohli by také konečně založit nové „spalovací portály“, aby stáhli z oběhu více tokenů a omezili jeho nabídku. To by však mohl být velmi obtížně proveditelný přechod.
Opuštění mechanismu PoW by také odradilo jeho těžařskou komunitu, protože tokeny PoS lze místo těžby pouze sázet. Klesající úrokové sazby by mohly přimět více investorů k návratu k Dogecoinu, ale z této rotace by profitovaly i větší „blue chip“ tokeny jako Bitcoin a Ether. Jinými slovy, stále je těžké vidět dlouhodobé katalyzátory pro Dogecoin.
Zdroj: Shutterstock
Měli byste tedy Dogecoin koupit právě teď?
Cena Dogecoinu se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobila, když skončila kryptografická zima, ale jeho růstový potenciál by mohl být omezen jeho inflační povahou; nedostatkem užitečnosti pro spotřebitele, investory a vývojáře a nepříznivým srovnáním s Bitcoinem, Ethereem a dalšími většími kryptoměnami.
Dogecoin má v současné době tržní kapitalizaci 18,5 miliardy dolarů, ale toto číslo by se muselo vyšplhat na 154 miliard dolarů (za předpokladu, že jeho nabídka zůstane konstantní), aby jeho cena dosáhla 1 $. To by z něj udělalo třetí nejhodnotnější kryptoměnu na světě po Bitcoinu a Ethereu – ale nemyslím si, že si zaslouží vyletět tak vysoko. Díky své volatilitě může být zábavným krátkodobým obchodem, ale neočekával bych, že bude v příštích několika letech generovat konzistentnější zisky než její větší kryptografičtí kolegové.