Antimonopolní žaloby mají pro akcie často malý význam.
Americké ministerstvo spravedlnosti (DOJ) přichází s kladivem na společnost Visa (V). Ministerstvo tvrdí, že společnost Visa monopolizovala trh s debetními kartami a vytlačila konkurenci, aby si udržela svůj 60% podíl v USA. V reakci na tuto zprávu akcie společnosti Visa zpočátku klesly, i když se od té doby zotavily.
Ačkoli žaloby mohou investory děsit, společnost Visa se v této situaci ocitla již mnohokrát. Je proto správný čas na nákup poklesu této dominantní platební akcie?
Monopol nebo tržní příkop?
Žaloba ministerstva spravedlnosti proti společnosti Visa má dva hlavní body. Zaprvé tvrdí, že společnost uzavírá se svými zákazníky z řad obchodníků (tj. s vaší místní kavárnou) vylučovací dohody. Tyto dohody penalizují obchodníky, kteří umožňují platby z jiných sítí debetních karet, čímž společnost Visa izolují od konkurence a udržují její 60% podíl na americkém trhu.
Za druhé žaloba tvrdí, že Visa využívá přátelské dohody s technologickými společnostmi, jako je Apple (AAPL), aby jim zabránila ve snaze obejít síť Visa vlastními platebními řešeními.
Ačkoli tato dvě obvinění mohou mít opodstatnění, není jasné, zda by urovnání, které by je vyřešilo, vedlo ke ztrátě podílu společnosti Visa na trhu. Společnost má neuvěřitelně širokou konkurenční výhodu – jinak známou jako konkurenční příkop -, která spočívá v něčem víc než jen ve vylučovacích dohodách a silovém působení na konkurenční technologické platformy.
Miliardy lidí již mají vztah ke kartám Visa a desítky milionů obchodníků po celém světě z nich přijímají platby. Bude nějaký konkurent schopen přesvědčit všechny tyto zákazníky, vydavatelské banky a obchodníky, aby náhle přešli na konkurenční platformu? Pochybuji o tom.
Ani Visa si neúčtuje přemrštěné poplatky. Ministerstvo spravedlnosti ve stížnosti vyhodilo vysokou částku 7 miliard dolarů. Odhaduje se, že v USA se každoročně uskuteční debetními kartami asi 5 bilionů dolarů v objemu plateb, z čehož Visa s 60% podílem na trhu zpracovává asi 3 biliony dolarů.
Společnost Visa však získává pouze 0,23% podíl na transakcích debetními kartami v USA. Na oplátku se stará o to, aby všechny platby byly zpracovány okamžitě a s ochranou proti podvodům. To vůbec nevypadá jako přehnaná cena.
Zdroj: Getty Images
Útočí na ni vlády po celém světě a stále se jí daří
Společnost Visa se již v této situaci ocitla, což by mělo zmírnit obavy investorů z této žaloby. V roce 2010 se musela podřídit Durbinovu dodatku, který omezil transakční poplatky, jež vydavatelé debetních karet ukládají obchodníkům. To omezilo činnost společnosti Visa a zabránilo jí to zvýšit ceny. A přesto se firmě stále daří.
Vlády po celém světě vytvořily domácí konkurenci společnosti Visa a dalším sítím debetních/kreditních karet. Indie má RuPay a UPI; Brazílie má Pix. Ty všechny byly založeny, aby se pokusily obejít poplatky placené společnostem jako Visa. A přesto společnost stále roste.
V minulém čtvrtletí vzrostl objem plateb společnosti Visa meziročně o 7 % v konstantní měně. Počet debetních karet v oběhu činil 3,2 miliardy, což je nárůst oproti 3 miliardám o rok dříve. To znamená, že v předchozích 12 měsících přibylo v síti Visa více než 200 milionů debetních karet. Nevypadá to na podnik, který se potýká s problémy kvůli vládním zásahům, ale na podnik, kterému se daří navzdory nim.
Jsou dnes akcie levné?
Domnívám se, že tržby a zisky společnosti Visa mohou v dohledné budoucnosti nadále růst. Bude se tak dít v souladu s rostoucí globální ekonomikou a spotřebitelskými výdaji.
Pokud budou lidé stále bohatší a budou mít více disponibilních příjmů na utrácení, povede to ke zvýšení objemu plateb pro společnost Visa. Zvýšený objem plateb povede k růstu příjmů a zisků. Je to tak jednoduché.
Problémem je, že akcie společnosti Visa nevypadají tak levně, jak by se na gigantickou vyspělou firmu slušelo. Při současné tržní kapitalizaci 565 miliard dolarů je poměr ceny k zisku (P/E) společnosti Visa přibližně 31 %.
Jedná se o vysoce kvalitní podnik, který však v příštích 10 letech nebude generovat hyperrůst. Investoři by neměli v panice prodávat kvůli další žalobě ze strany ministerstva spravedlnosti, ale ani to nevypadá, že by akcie Visa byly nyní levné.
Zdroj: Getty Images