Americký dolar se v pondělí zvýšil a udržel si nedávnou sílu, protože se blíží prezidentské volby v USA a průzkumy veřejného mínění ukazují na rostoucí pravděpodobnost vítězství bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
V 10:30 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 103,462 poté, co si minulý týden připsal zisky kolem 0,6 %.
Dolar podpořila Trumpova důvěra
Dolar zůstal poblíž nejvyšších hodnot za více než dva měsíce, podpořen rostoucím přesvědčením, že úrokové sazby v USA budou klesat pomaleji, než se původně očekávalo, zejména když nedávné údaje ukázaly, že americká ekonomika zůstává relativně zdravá.
Index CME Fedwatch ukázal, že obchodníci si do značné míry zacementovali listopadové snížení sazeb Federálním rezervním systémem o 25 bazických bodů.
Zelenou bankovku podpořila také zvýšená očekávání, že Donald Trump v prezidentských volbách v roce 2024, do kterých zbývají necelé dva týdny, porazí Kamalu Harrisovou.
Trumpova navrhovaná celní a daňová politika je vnímána jako pravděpodobná, že udrží americké úrokové sazby na vysoké úrovni a podkope měny obchodních partnerů.
„Zdá se, že devizové trhy se připravují na Trumpovo vítězství v amerických prezidentských volbách, které se uskuteční příští měsíc. Zdá se, že říjen byl pro Donalda Trumpa v průzkumech veřejného mínění dobrým měsícem a dolar je nabízen napříč všemi měnami,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Zdroj: CNN
Euro zasáhl slabý německý index cen výrobců
V Evropě se měnový pár EUR/USD snížil o 0,1 % na 1,0850 poté, co německé výrobní ceny v září klesly více, než se očekávalo, a to o 1,4 % meziročně namísto očekávaných 1,0 %.
Evropská centrální banka pravděpodobně sníží svou klíčovou úrokovou sazbu na její „přirozenou“ úroveň mezi 2 a 3 %, ale možná ji bude muset snížit ještě více, pokud se pokles inflace zakoření, uvedl v pondělí Gediminas Simkus z ECB.
„Pokud se dezinflační procesy upevní… je možné, že sazby budou nižší než přirozená úroveň,“ řekl Simkus, guvernér litevské centrální banky, novinářům ve Vilniusu.
GBP/USD klesl o 0,2 % na 1,3022 poté, co údaje ukázaly, že nabídkové ceny britských domů v říjnu vzrostly pouze o 0,3 %, což je výrazně pod jejich průměrným měsíčním nárůstem o 1,3 % za měsíc, podle údajů realitního webu Rightmove (OTC:RTMVY).
To spolu s překvapivým poklesem inflace ve službách z minulého týdne ukazuje na zpětné snížení sazeb ze strany Bank of England v nadcházejících měsících, kdy se centrální banka snaží stimulovat britskou ekonomiku.
Pokles jüanu po snížení sazeb ze strany PBOC
USD/CNY vzrostl o 0,2 % na 7,1120 poté, co PBOC snížila svou základní sazbu pro úvěry o 25 bazických bodů, přičemž pondělní snížení přišlo uprostřed série nedávných stimulačních opatření Pekingu.
Čína v uplynulém měsíci oznámila dosud nejagresivnější kolo stimulačních opatření a nastínila měnová i fiskální opatření na podporu zpomaleného růstu.
USD/JPY vzrostl o 0,3 % na 149,91, ale zůstal pod úrovní 150 poté, co minulý týden poprvé od začátku srpna tuto klíčovou úroveň krátce překonal.
Švýcarský frank vůči dolaru sahá na nová maxima
Pár USD/CHF se v poslední době pohybuje jako na horské dráze, ale po období posilování amerického dolaru se UBS domnívá, že pár možná dosahuje své horní hranice.
V 11:20 SEČ se USD/CHF obchodoval na úrovni 0,8650, což představuje nárůst o 1,7 % za poslední měsíc.
„V posledních čtvrtletích se kurz USD/CHF pohyboval především na straně amerického dolaru,“ uvedli analytici UBS ve zprávě z 18. října. „Hlavními faktory byly stav americké ekonomiky a očekávání ohledně vývoje měnové politiky Federálního rezervního systému.“
Dvě slabé zprávy z amerických trhů práce na začátku srpna a září vedly k výraznému přehodnocení výhledu amerických úrokových sazeb, které vyvrcholilo zářijovým snížením sazeb ze strany Fedu o 50 bazických bodů. V důsledku toho kurz USD/CHF klesl z červencových 0,90 na 0,84 v srpnu a září.
Zářijové pokyny Švýcarské národní banky (SNB), že nás čeká další snížení sazeb, s párem příliš nepohnuly, uvedla švýcarská banka.
„Po říjnové zprávě o trhu práce v USA, která byla mnohem lepší, než se očekávalo, však pár vyskočil na téměř 0,87 a USD získal zpět zhruba polovinu ztraceného území.“
Pozornost bude upřena na nadcházející zprávy z trhu práce, které potvrdí, zda silná říjnová čísla byla odlehlým jevem, nebo odrazem velmi odolného trhu práce.
Tisk však bude pravděpodobně silně ovlivněn nedávnými hurikány na Floridě, což Fedu ještě více ztíží interpretaci čísel, uvedla UBS. Navíc nadcházející volby v USA mohou vést k další volatilitě.
Politická nejistota může vzniknout v případě vítězství Donalda Trumpa v souvislosti s jeho návrhem cel, nebo pokud budou volby příliš těsné a na výsledek se bude čekat několik týdnů.
„Celkově se domníváme, že potenciál růstu je odtud pro USD velmi omezený a že v nadcházejících týdnech existuje řada faktorů, které by měly vést kurz USDCHF opět níže a otestovat předchozí minima kolem 0,84,“ dodala UBS.
„Doporučujeme klientům, aby snížili nebo zajistili svou expozici vůči USD na současných úrovních nebo pro případ, že by volby v USA vedly ke skokovému růstu.“
Zdroj: Canva