Většina asijských měn ve čtvrtek ustála nedávné ztráty, přičemž japonský jen zůstal poblíž tříměsíčního minima, zatímco dolar nadále podporovala očekávání pomalejšího snižování úrokových sazeb.
Regionální měny byly oslabeny zvýšenou averzí k riziku na trzích, protože očekávání napjatého prezidentského klání v USA také udržovalo obchodníky v napětí, stejně jako zvýšené obavy na Blízkém východě.
Z averze k riziku těžil dolar a zlato. Japonský jen však zaznamenal jen malou poptávku po bezpečném přístavu v důsledku pochybností o tom, kolik prostoru má Bank of Japan pro další zvyšování úrokových sazeb.
Širší trh s asijskými měnovými páry byly také skoupé, protože obchodníci očekávali další informace o stimulačních opatřeních v Číně.
Zdroj: Canva
Japonský jen se uprostřed varování před intervencemi stabilizuje
Pár japonského jenu s americkým dolarem USDJPY ve čtvrtek mírně klesl poté, co v předchozí seanci vystoupal na téměř tříměsíční maximum.
Jenu se dostalo určité podpory poté, co japonští vládní představitelé varovali před „jednostrannými“ pohyby na měnových trzích, a to s ohledem na nedávné oslabení jenu. Jejich komentáře podnítily některé obavy z intervencí na měnovém trhu.
Jen si vzal několik podnětů ze slabých údajů o aktivitě indexu nákupních manažerů, který v říjnu ukázal pokles podnikatelské aktivity.
Jeny zůstaly křehké v souvislosti s rostoucími pochybnostmi o dalším zvyšování sazeb ze strany BOJ, zejména v očekávání japonských parlamentních voleb tuto neděli.
Vládnoucí Liberálnědemokratická strana by potenciálně musela hledat koalici, aby si udržela moc, což by změnilo politickou situaci v Japonsku a omezilo možnosti BOJ provádět změny v měnové politice.
BOJ se sejde příští týden a všeobecně se očekává, že sazby ponechá na stejné úrovni. Ještě předtím budou v pátek zveřejněny údaje o spotřebitelské inflaci z Tokia.
Dolar je silný, protože výnosy rostou v souvislosti se sázkami na menší snížení sazeb
Dolarový index a futures na dolarový index v asijském obchodování mírně klesly, ale zůstaly poblíž tříměsíčních maxim. Zisky dolaru přišly v návaznosti na prudký nárůst výnosů státních dluhopisů.
Americkou měnu podpořily rostoucí sázky na to, že Fed v listopadu sníží sazby o menších 25 bazických bodů, a to vzhledem k přetrvávajícím známkám odolnosti americké ekonomiky.
Očekává se, žeúdaje o indexech PMI, které mají být zveřejněny později během dne, poskytnou v tomto směru další náznaky.
Pokud jde o volby, dolar podpořily také lepší šance republikánského kandidáta Donalda Trumpa v důsledku sázek, že jeho politika bude mít proinflační charakter.
Širší asijské měny ve čtvrtek mírně posílily, když získaly zpět některé nedávné ztráty.
Pár australského dolaru AUDUSD vzrostl o 0,2 % po smíšených údajích o indexu PMI, zatímco pár jihokorejského wonu USDKRW zůstal beze změny poté, co slabší než očekávané údaje o hrubém domácím produktu ukázaly, že ekonomika ve třetím čtvrtletí sotva rostla.
Pár čínského jüanu USDCNY klesl o 0,2 % a mírně se tak zotavil z téměř dvouměsíčního maxima dosaženého na začátku tohoto týdne.
Pár singapurského dolaru USDSGD klesl o 0,1 %, zatímco pár indické rupie USDINR mírně klesl z téměř rekordních hodnot.
Zdroj: Getty Images
MMF zlepšil výhled české ekonomiky, výhled růstu světové ekonomiky nemění
Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se po loňském poklesu o 0,1 procenta v letošním roce o 1,1 procenta zvýší. Ve svém podzimním výhledu světové ekonomiky to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). Zlepšil tak svou dubnovou prognózu, ve které na letošek předpovídal české ekonomice růst o 0,7 procenta. Výhled růstu světové ekonomiky MMF nemění a předpokládá, že se HDP zvýší o 3,2 procenta. Fond zlepšil výhled růstu ekonomiky Spojených států, naopak zhoršil výhled pro eurozónu, zejména pro Německo.
MMF zlepšil výhled české ekonomiky, letošní růst odhaduje na 1,1%
Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se po loňském poklesu o 0,1 procenta v letošním roce o 1,1 procenta zvýší. Ve svém podzimním výhledu světové ekonomiky to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). Zlepšil tak svou dubnovou prognózu, ve které na letošek předpovídal české ekonomice růst o 0,7 procenta. V příštím roce měnový fond očekává zvýšení HDP o 2,3 procenta, zatímco v dubnu předpovídal dvouprocentní růst.
Výhled MMF pro letošní růst české ekonomiky je nyní v souladu se srpnovou prognózou českého ministerstva financí. Ohledně příštího roku je ministerstvo stále o trochu optimističtější, HDP se podle jeho srpnové prognózy zvýší o 2,7 procenta.
Česká republika v letošním roce podle nejnovějšího výhledu MMF vykáže nejslabší hospodářský růst ze všech zemí Visegrádské skupiny (V4). V Maďarsku se letos HDP zvýšit podle odhadu měnového fondu o 1,5 procenta, na Slovensku o 2,2 procenta a v Polsku dokonce o tři procenta.
Zdroj: Getty Images