Myšlenka, že by skupina BRICS někdy zpochybnila americký dolar, je pro víly, dokud budou Čína a Indie tak rozdělené a odmítnou spolupracovat v oblasti obchodu, řekl agentuře Reuters bývalý ekonom Goldman Sachs, který vymyslel zkratku BRIC.
Ruský prezident Vladimir Putin využívá summitu lídrů zemí BRICS k tomu, aby ukázal, že pokusy Západu izolovat Rusko kvůli válce na Ukrajině selhaly a že Rusko buduje vazby s asijskými mocnostmi na vzestupu.
Tehdejší hlavní ekonom společnosti Goldman Sachs Jim O’Neill zavedl termín BRIC v roce 2001 ve výzkumné zprávě, která zdůrazňovala obrovský růstový potenciál Brazílie, Ruska, Indie a Číny – a potřebu reformovat globální řízení tak, aby zahrnovalo i tyto země.
„Myšlenka, že BRICS může být nějakým skutečným globálním ekonomickým klubem, je zřejmě trochu mimo mísu, stejně jako může být G7, a je velmi znepokojující, že se považují za nějakou alternativní globální věc, protože to zjevně není proveditelné,“ řekl O’Neill agentuře Reuters.
„Zdá se mi, že jde v podstatě o symbolické každoroční setkání, kde se mohou sejít důležité rozvíjející se země, zejména ty hlučné, jako je Rusko, ale také Čína, a v podstatě zdůraznit, jak je dobré být součástí něčeho, co nezahrnuje USA, a že globální řízení není dost dobré.
Zdroj: Shutterstock
O’Neill, který připustil, že by „měl pana BRICS navždy vyraženo na čele“, uvedl, že BRICS jako skupina toho za posledních 15 let dosáhla jen velmi málo
Dodal, že není možné řešit skutečně globální problémy bez Spojených států a Evropy – stejně jako není možné, aby Západ řešil skutečně globální problémy bez Číny, Indie a v menší míře i Ruska a Brazílie
Skupina BRICS vznikla ze setkání Ruska, Indie a Číny, které se pak začaly scházet formálněji a nakonec se přidaly Brazílie, poté Jihoafrická republika, Egypt, Etiopie, Írán a Spojené arabské emiráty. Saúdská Arábie se zatím oficiálně nepřipojila.
Skupina nyní představuje 45 % světové populace a 35 % světové ekonomiky podle parity kupní síly, ačkoli více než polovina její ekonomické síly připadá na Čínu.
Putin ve středu zahájil summit prohlášením, že o vstup do skupiny projevilo zájem více než 30 států, ale že při jakémkoli rozšiřování je důležité dosáhnout rovnováhy.
Přijetí dalších členů do BRICS by ještě více ztížilo dosažení čehokoli, řekl O’Neill.
DOLAROVÁ VÝZVA
Rusko se snaží přesvědčit země BRICS, aby vytvořily alternativní platformu pro mezinárodní platby, která by byla imunní vůči západním sankcím.
Sedmašedesátiletý O’Neill uvedl, že o alternativách k dolaru se mluví od doby, kdy začal pracovat ve finančnictví, ale žádná ze zemí, které mají potenciál dolar zpochybnit, pro to nic vážně neudělala.
Jakákoli měna BRICS by podle něj byla silně závislá na Číně, zatímco Rusko a Brazílie by nebyly jejími významnými součástmi.
„Pokud by chtěly být v ekonomických záležitostech skutečně seriózní, proč skutečně neusilují o vzájemný obchod založený na menším množství cel? O’Neill řekl
„Skupinu BRICS budu brát vážně, až uvidím známky toho, že dvě země, na kterých skutečně záleží – Čína a Indie – se skutečně snaží na věcech dohodnout, místo aby se fakticky snažily neustále vzájemně konfrontovat.
Indie se snaží omezit čínské investice v zemi od doby, kdy v roce 2020 vypukl desítky let starý hraniční spor, který vyústil ve střet mezi pohraničníky Obě země se ve středu při svých prvních formálních rozhovorech po pěti letech zavázaly k posílení spolupráce.
Čínský prezident Si Ťin-pching Putinovi řekl, že mezinárodní situace je zachvácena chaosem, ale že strategické partnerství Pekingu s Moskvou je silou stability uprostřed nejvýznamnějších změn za posledních sto let.
O’Neill uvedl, že skupina G20 se nedokázala stát šlachou skutečně globálního vládnutí, protože Spojené státy i Čína se od poloviny minulého desetiletí obrátily do sebe.
BRICS podle něj postrádá jasné cíle a měl by se ujmout zásadních otázek pro lidstvo – například hledání vakcín či léků proti infekčním chorobám nebo boje proti změně klimatu.
Zdroj: Getty Images