Dolar pokračuje v rally, dosahuje tříměsíčního maxima vůči jenu

Dolar se ve středu poprvé za téměř tři měsíce vyšplhal vůči jenu nad 153 bodů v důsledku silné americké ekonomiky a očekávané divergence mezi hlavními světovými centrálními bankami v tempu snižování úrokových sazeb.

Americká měna je na cestě k šestnáctému zisku za posledních 18 seancí a čtvrtému týdnu růstu v řadě, protože série pozitivních ekonomických údajů zmírnila očekávání ohledně rozsahu a rychlosti snižování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, což vedlo k růstu výnosů amerických státních dluhopisů.

Výnos benchmarkových desetiletých amerických dluhopisů vzrostl o 3,4 bazického bodu na 4,24 % poté, co dosáhl tříměsíčního maxima 4,26 %. Po pěti měsících poklesu v řadě se výnos desetiletých dluhopisů za říjen zvýšil přibližně o 40 bazických bodů.

Investoři také zaujímali pozice před prezidentskými volbami v USA, které se uskuteční 5. listopadu.

„Přešli jsme z fáze jedna do fáze dvě, chcete-li, přičemž fáze jedna spočívala v tom, že oživení bylo především o americké ekonomice, silných datech, která přicházela v posledním měsíci… a tato druhá fáze by mohla být především o politice,“ řekl George Vessey, hlavní devizový stratég společnosti Convera v Londýně.

„Ale tendence k silnějšímu dolaru v krátkodobém horizontu pravděpodobně odtud bude spíše potenciální Trumpovo zajištění než příběh o sazbách, který je pravděpodobně přehnaný, ale po tom, co bylo řečeno, nadále vidíte, jak výnosy prudce rostou.“

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči koši měn, vzrostl o 0,32 % na 104,43 poté, co se vyšplhal na 104,57, což je jeho nejvyšší hodnota od 30. července. Euro kleslo o 0,18 % na 1,0778 USD poté, co se propadlo na 1,076 USD, nejnižší hodnotu od 3. července. Britská libra oslabila o 0,49 % na 1,2919 USD.

Nedávné komentáře představitelů Fedu naznačily, že centrální banka bude ke snižování sazeb přistupovat postupně.

Béžová kniha centrální banky zveřejněná ve středu ukázala, že ekonomická aktivita se od září do začátku října příliš nezměnila, zatímco firmy zaznamenaly nárůst počtu zaměstnanců, což je pokračování nedávných trendů, které posílily očekávání, že se Fed na svém listopadovém zasedání rozhodne pro menší snížení sazeb o 25 bazických bodů.

Podle nástroje FedWatch společnosti CME trhy počítají s 88,9% šancí na snížení sazeb o 25 bazických bodů na listopadovém zasedání Fedu a s 11,1% šancí, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni. Před měsícem trh zcela oceňoval snížení sazeb o minimálně 25 bazických bodů s 53% šancí na snížení o 50 bazických bodů.

Zdroj: Getty Images

Pohyb měn nadále ovlivňují také nadcházející prezidentské volby v USA, když v posledních dnech vzrostla tržní očekávání vítězství republikánského prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta Donalda Trumpa, což by pravděpodobně přineslo inflační politiku, jako jsou cla.

Kanadská centrální banka ve středu podle všeobecného očekávání trhu snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 3,75 %, což byl její první větší než obvyklý krok za více než čtyři roky, a uvítala známky návratu země do éry nízké inflace. Kanadský dolar byl vůči americké měně slabší o 0,14 % na 1,38 za dolar.

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová ve středu uvedla, že centrální banka bude muset být při rozhodování o dalším snižování úrokových sazeb opatrná a vycházet z příchozích údajů.

Hlavní ekonom ECB Philip Lane dále uvedl, že nedávný příliv relativně slabých údajů o ekonomice eurozóny vyvolal otázky ohledně vyhlídek bloku, ale Evropská centrální banka stále očekává, že se oživení prosadí.

Vůči japonskému jenu dolar posílil o 0,99 % na 152,56, což je na cestě k největšímu dennímu procentuálnímu zisku od 4. října, poté co se vyšplhal na 153,18, nejvýše od 31. července, kdy Bank of Japan zvýšila úrokové sazby na nejvyšší úroveň od roku 2007.

Japonsko čekají 27. října parlamentní volby. Nedávné průzkumy veřejného mínění naznačily, že vládnoucí Liberálnědemokratická strana by mohla ztratit většinu s koaličním partnerem Komeito.

Riziko menšinové koaliční vlády zvýšilo vyhlídky na politickou nestabilitu komplikující snahu Bank of Japan snížit závislost na měnových stimulech.

Zdroj: Canva