Jak se aktuálně daří kryptoměně č. 2, Etheru?

Zdá se, že Ethereum dnes snižují tři fundamentální ukazatele.

Ethereum (ETH) patří mezi nejsledovanější kryptoměny na trhu, a to z dobrého důvodu. Ethereum je druhým nejcennějším tokenem na světě a jeho cenová akce znamená pro celý trh velmi mnoho. Dnes Ethereum zaznamenává silný prodejní tlak a za posledních 24 hodin, k 14:45 SELČ, se nyní propadlo o 5,6 %.

Tento pohyb se zdá být jednak klíčovým faktorem poklesu kryptografického trhu o 3,1 % ve stejném časovém rámci, jednak odrazem stále medvědí nálady investorů za poslední den. Akciový trh také výrazně poklesl, přičemž index S&P 500 v době psaní tohoto článku klesl o více než 1 %. Tyto pohyby odrážejí širší obavy, že se mohou hromadit rizika před tím, co by mohlo být volatilní volební sezónou.

Navzdory těmto širším rizikům existují pro Ethereum některá velmi specifická rizika, kterým by podle mého názoru investoři měli právě teď věnovat pozornost. Zde jsou tři klíčové faktory, které dnes zřejmě ovlivňují tento token.

Zdroj: Canva

Co dnes hýbe ethereem?

Z fundamentálního hlediska mají kryptoměny jako Ethereum několik klíčových faktorů, které investoři obvykle pozorně sledují.

Jedním z nich je celková uzamčená hodnota neboli TVL, která měří množství aktivity, k níž v dané síti dochází. V případě Etherea je tato částka značná – k 23. říjnu bylo v jeho síti zaznamenáno přibližně 46,8 miliardy dolarů TVL. Toto číslo je však oproti letošnímu vrcholu ze začátku června (přibližně 66 miliard USD) značně nižší, zatímco jiné konkurenční blockchainové sítě Layer-1 v oblasti DeFi, jako je Solana , zaznamenaly za stejnou dobu nárůst o téměř 25 %.Dalším faktorem, který dnes zřejmě hraje roli při sestupu Etherea níže, je prudký nárůst množství Etherea, které je kótováno na burzách. Obecně platí, že když se tokeny z takzvaného „cold storage“ (uloženého na zařízení, jako je účetní kniha) přesunou na burzu, může to znamenat touhu dlouhodobých držitelů prodat své tokeny. Stejně jako v případě jakéhokoli aktiva může větší nabídka na volném trhu vést k nižším cenám, takže nedávný vrchol 21. října z hlediska množství Etherea na burzách by mohl signalizovat určitý prodejní tlak na obzoru u tohoto tokenu.

Nakonec je tu zajímavá analýza, kterou jsem nedávno četl o pákovém poměru Etherea, který měří rozdíl mezi otevřeným zájmem a rezervou burzy derivátů. Tato metrika měří rozdíl mezi celkovým množstvím aktuálně dostupných derivátů a množstvím Etherea, které leží na všech derivátových platformách. V podstatě to znamená, že když pákový poměr Etherea roste (jako v posledních dnech), znamená to, že aktivita v oblasti derivátů roste rychleji než míra přílivu kapitálu (Etherea) na burzy. To by mohlo znamenat, že se k hraní na dlouhých a krátkých pozicích Etherea používá větší pákový efekt, což posiluje volatilitu tokenu (a tedy i riziko).

Co si o těchto ukazatelích myslet

Podle mého názoru existuje určitě několik velmi znepokojivých fundamentálních ukazatelů, na které mohou investoři poukázat jako na důvody, proč být v blízké budoucnosti s ethereem poněkud opatrnější. Nyní tuto kryptografickou síť považuji za pravděpodobného vítěze v dlouhodobém horizontu, ale na Ethereum se dívám z víceletého hlediska. Mnoho obchodníků a spekulantů pracuje s mnohem kratšími časovými rámci, což znamená, že bychom mohli být svědky stále volatilnějších pohybů u Etherea v budoucnu.

Pro investory, kteří se na Ethereum dívají také z dlouhodobého hlediska, by jakékoli výrazné výkyvy směrem dolů mohli vnímat jako nákupní příležitost, pokud věří, že se TVL a další metriky časem zlepší. Prozatím se domnívám, že se jednoduše jedná o klíčové metriky, které by investoři měli sledovat.

Zdroj: Shutterstock