Ethereu se letos sice nedaří, ale má několik silných katalyzátorů, které mu dávají šanci na dlouhodobé zisky.
Není žádným tajemstvím, že Ethereum (ETH) má za sebou v letošním roce těžký rok. Ale i když to v současné době může vypadat bezútěšně, existují důvody věřit, že Ethereum má stále obrovský potenciál.
K oživení nedojde ze dne na den, ale pro dlouhodobého investora si nejsem jistý, že existuje tolik kryptoměn s tak jasnou cestou budoucího růstu hodnoty jako Ethereum. Zde jsou tři důvody, proč je Ethereum výhodnou koupí pod hranicí 4 000 USD.
1. Rýsuje se propad dominance bitcoinu
Téměř dva roky dominance Bitcoinu (BTC) (metrika, která vyčísluje hodnotu Bitcoinu v poměru ke všem kryptoměnám) rostla. Tento trend je sice pro altcoinového nadšence někdy frustrující, ale je typickým znakem zotavujícího se býčího trhu. Bitcoin často funguje jako vstupní brána pro kapitál vstupující do kryptoprostoru a přitahuje zájem investorů jako relativně „bezpečnější“ aktivum.
Jakmile se však trhy stabilizují a důvěra roste, kapitál má tendenci odtékat z bitcoinu ven a přecházet do altcoinů. Ethereum jako největší altcoin může mít obrovský prospěch, až k tomuto posunu nevyhnutelně dojde.
Nelze říci, kdy k tomuto posunu dojde, ale čím déle zůstane dominance Bitcoinu zvýšená, tím spíše začneme pozorovat jeho pád. A až k tomu dojde, Ethereum by mohlo dohnat ztrátu.
2. Ústřední role Etherea v ekosystému DeFi
Důvody pro Ethereum přesahují pouze širší tržní trendy. Podle téměř všech ukazatelů je Ethereum páteří jednoho z nejdůležitějších odvětví digitální ekonomiky, DeFi.
Aplikace DeFi pokrývají širokou škálu finančních aktivit, od půjček a výpůjček po obchodování a sázky, a narušují tradiční finance příslibem nižších nákladů a menšího počtu zprostředkovatelů. Platformy jako Aave, Uniswap a Maker jsou jen některé z mnoha DeFi projektů postavených na platformě Ethereum a každý z nich přispěl k tomu, že Ethereum se stalo blockchainem pro decentralizované finance.
V současné době více než 50 % veškeré hodnoty v rámci ekosystému DeFi nazývá Ethereum svým domovem. Ačkoli by někdo mohl očekávat, že tato dominance bude postupně klesat s tím, jak se objeví konkurence, skutečnost je zcela opačná. Pozice Etherea v DeFi zůstává silná díky zásadnímu faktoru: spolehlivosti.
V DeFi je bezpečnost na prvním místě. Vzhledem k tomu, že v sázce jsou miliardy dolarů z prostředků uživatelů, vývojáři v drtivé většině volí Ethereum díky jeho prokazatelné stabilitě a odolnosti. S tím, jak se DeFi rozšiřuje a prakticky vše nasvědčuje tomu, že bude nadále růst, bude role Etherea jako páteře tohoto rozvíjejícího se finančního ekosystému v příštích letech pravděpodobně ještě zásadnější.
3. Průkopnická role Etherea v oblasti tokenizace aktiv
Dalším pádným důvodem, proč uvažovat o nákupu Etherea pod 3 000 USD, je jeho ústřední role v rychle se rozvíjejícím světě tokenizovaných aktiv. Tokenizace, proces přeměny reálných aktiv, jako jsou nemovitosti, akcie, dluhopisy a dokonce i výtvarné umění, na digitální tokeny v blockchainu, transformuje finance – a Ethereum stojí v čele tohoto procesu.
Tokenizovaná aktiva nabízejí několik výhod, včetně částečného vlastnictví, rychlejšího vypořádání a nižších transakčních nákladů. Tyto výhody upoutaly pozornost velkých finančních institucí, které touží zefektivnit a modernizovat své operace.
Některá z největších jmen v oblasti financí již v této oblasti činí pokroky. V březnu 2024 společnost BlackRock (BK), největší správce aktiv na světě, spustila tokenizovaný fond peněžního trhu BUIDL. Nedávno následovala společnost UBS se svým tokenizovaným fondem uMINT.
Ethereum v současné době dominuje tokenizačnímu prostředí s aktivy v hodnotě více než 3 miliardy dolarů tokenizovanými na jeho blockchainu – což je významný náskok před jeho nejbližším konkurentem, Stellar, který hostí pouze asi 390 milionů dolarů. Tento náskok staví Ethereum do přední pozice v době, kdy finanční giganti stále více přijímají řešení pro tokenizaci založená na blockchainu.
Ethereum zůstává výhodnou koupí.
Investice do Etherea pod 4 000 dolarů může být na dnešním trhu riskantní, ale potenciál růstu je těžké ignorovat. Vzhledem k tomu, že dominance Bitcoinu pravděpodobně začne slábnout, Ethereum je zavedené v DeFi a má vedoucí postavení v oblasti tokenizace aktiv, jeho dlouhodobé vyhlídky zůstávají přesvědčivé.
Ještě v roce 2021 dosáhlo Ethereum maxima přes 4 600 dolarů. Od té doby se vývoj a inovace na blockchainu jen zrychlují. Pokud by Ethereum dokázalo dosáhnout takového ocenění, pak má před sebou solidní předpoklady k výraznému růstu. Jak vysoko by se mohlo dostat? To ukáže až čas. Pravděpodobně však nad 4 000 USD a možná i daleko za své historické maximum.