Měli byste zapomenout na Bitcoin a koupit si raději Ethereum?

Je načase věnovat druhé nejcennější kryptoměně na světě větší pozornost?

Cena bitcoinu (BTC) se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobila na rekordní hodnotu. Tuto rally poháněly čtyři katalyzátory: schválení prvních burzovně obchodovaných fondů (ETF) s okamžitou cenou bitcoinu v lednu, jeho poslední čtyřleté snížení na polovinu v dubnu, dvě snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem a Trumpovo vítězství v prezidentských volbách.

ETF usnadnily mainstreamovým a institucionálním investorům investovat do Bitcoinu, půlení snížilo tempo růstu nabídky Bitcoinu tím, že snížilo odměny za těžbu na polovinu, a snížení sazeb Fedu pravděpodobně přiměje investory vrátit se ke kryptoměnám, růstovým akciím a spekulativnějším investicím. Očekává se také, že nastupující Trumpova administrativa zruší omezení Bidenovy administrativy na trhu s kryptoměnami.

Zdroj: Canva

Všechny tyto protivětry dělají z nejlepší světové kryptoměny v současnosti atraktivní investici. Jelikož se však Bitcoin pohybuje v blízkosti svých rekordních maxim, mohou investoři zvážit také investice do menších kryptoměn, které se stále obchodují pod svými historickými maximy. Podívejme se blíže na Ethereum (ETH), druhou nejhodnotnější kryptoměnu na světě, abychom zjistili, zda právě teď odpovídá profilu atraktivnějšího nákupu než Bitcoin.

Rozdíly mezi Bitcoinem a Ethereem

Bitcoin je proof-of-work (PoW) token, který musí být digitálně těžen pomocí energeticky náročných ASIC (application-specific integrated circuit) těžařů. Má omezenou zásobu 21 milionů mincí a téměř 20 milionů z nich již bylo vytěženo.

Obtížnost těžby bitcoinů, která se s každým čtyřletým půlením zdvojnásobuje, tento proces postupně zpomaluje. Poslední Bitcoin bude pravděpodobně vytěžen do roku 2140. Díky této vzácnosti se Bitcoin podobá zlatu, stříbru a dalším drahým kovům více než jiné kryptoměny.


Ethereum, které hostí ether jako svůj nativní token, bylo kdysi stejně jako Bitcoin blockchainem PoW. V roce 2022 však přešel na energeticky úspornější mechanismus proof-of-stake (PoS ) v procesu zvaném The Merge.

Tokeny PoS, jako jsou tokeny Ethereum, nelze těžit. Místo toho jeho investoři „sází“ (nebo zamykají) své tokeny v blockchainu, aby získali odměny podobné úrokům. Na rozdíl od PoW blockchainů podporují PoS blockchainy také chytré kontrakty, které se používají k vývoji decentralizovaných aplikací (dApps), nezaplatitelných tokenů (NFT) a dalších kryptoaktiv. Proto je hodnota etheru často spojována s oblíbeností Etherea mezi vývojáři, zatímco Bitcoin je častěji oceňován podle své vzácnosti.

Ether nemá limit nabídky a v oběhu je nyní zhruba 120 milionů tokenů. Po The Merge před dvěma lety se stal deflačním, ale jeho letošní upgrade na Dencun snižující poplatky jej opět učinil inflačním. Investoři do Etherea se snaží omezit jeho nabídku pravidelným pálením (stahováním z oběhu) velkého množství tokenů – tento proces však není tak předvídatelný a transparentní jako plánované půlení Bitcoinu.

Proč se Ethereu nedaří tak dobře jako Bitcoinu?

Cena Etherea během posledních 12 měsíců vzrostla o více než 50 %, ale nedosáhla výkonnosti Bitcoinu a zůstává přibližně 40 % pod jeho historickým maximem. První ETF s okamžitou cenou Etherea byly schváleny a začaly se obchodovat letos v červenci, ale nevyvolaly takový rozruch jako ETF s Bitcoinem. Zdá se, že ethereum také nepřilákalo tolik býků jako Bitcoin, když klesaly úrokové sazby, ale po skončení prezidentských voleb rostlo spolu s Bitcoinem a širším kryptotrhem.

Zdá se, že Ethereum brzdí dva krátkodobé problémy. Za prvé, Ethereum čelí silné konkurenci novějších a rychlejších PoS blockchainů, jako jsou Solana (SOL) a Cardano (ADA). Zadruhé, jeho rostoucí nabídka brzdí růst jeho ceny.

V dlouhodobém horizontu by však mohly zapůsobit některé další protivětry. Další upgrade Etherea, „The Verge“, zlepší jeho bezpečnostní funkce a sníží jeho hardwarové nároky, aby mohlo běžet na menších zařízeních, jako jsou chytré hodinky a zařízení internetu věcí (IoT). Společnost UBS (UBS) také nedávno spustila svůj první tokenizovaný fond na blockchainu Ethereum, což naznačuje, že jde stále o stabilnější platformu PoS než Solana nebo Cardano.

Je tedy rozumné dát přednost Ethereu před Bitcoinem?

Někteří býčí investoři očekávají, že Ethereum prudce poroste. Matthew Sigel a Patrick Bush ze společnosti VanEck očekávají, že se jeho cena do roku 2030 zčtyřnásobí na 11 800 dolarů, zatímco Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest věří, že by do roku 2032 mohla vzrůst o více než 5 600 % na 166 000 dolarů.

Osobně si však myslím, že je stále rozumnější koupit Bitcoin místo Etherea. Bitcoin je jako digitální zlato, takže jeho hodnota by se měla stabilizovat a růst oproti většině fiat měn. Tokeny Etherea jsou stále inflační, jeho nabídka je neomezená, nelze jej těžit a jeho budoucí hodnota bude do značné míry definována užitečností Etherea pro vývojáře dApp a finanční instituce. Cena Etherea by mohla i nadále růst, ale pochybuji, že během několika příštích let bude trvale překonávat Bitcoin.

Zdroj: BurzovníSvět.cz