Většina asijských měn ve čtvrtek ztrácela, zatímco dolar se držel blízko ročních maxim v souvislosti s rostoucími pochybnostmi, zda Federální rezervní systém v prosinci sníží úrokové sazby.
Spekulace o expanzivní politice za prezidentství Donalda Trumpa byly v posledních týdnech klíčovým impulsem pro dolar, stejně jako rostoucí údaje o inflaci za říjen spolu s méně holubičími signály z Fedu.
Sentiment v Asii tlumila také nejistota ohledně dalších stimulačních opatření v Číně, zatímco širší chuť k riziku klesla tváří v tvář zvýšenému napětí mezi Ruskem a Ukrajinou.
Dolar poblíž jednoletého maxima, když obchodníci snižují sázky na snížení sazeb v prosinci
Dolarový index a futures na dolarový index se po silné noční seanci v asijském obchodování ustálily.
Americkou měnu mezitím podpořila zvýšená opatrnost ohledně budoucího snižování úrokových sazeb ze strany Fedu. Obchodníci odhadovali 53,3% šanci na prosincové snížení sazeb o 25 bazických bodů, což je mnohem méně než 85,7% šance předešlého dne, ukázal průzkum CME Fedwatch.
Obchodníci také zvýšili sázky na to, že Fed bude držet úrokové sazby, na 46,7 % z 14,3 % v minulém týdnu.
Změna očekávání nastala poté, co předseda Fedu Jerome Powell minulý týden uvedl, že odolnost americké ekonomiky dává centrální bance více času na zvážení budoucího snížení sazeb. Jeho komentáři předcházely také údaje ukazující lepkavou inflaci v říjnu.
Vítězství Trumpa ve volbách také od začátku listopadu podporovalo dolar, přičemž se očekávalo, že zvolený prezident bude vzhledem ke svému protekcionistickému postoji vůči obchodu a imigraci zavádět více proinflační politiky.
Tento týden budou zveřejněny údaje o indexu nákupních manažerů v USA, které by měly poskytnout další náznaky o největší světové ekonomice. Později ve čtvrtek budou zveřejněny také údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v nadcházejících dnech vystoupí několik představitelů Fedu.
Asijské devizové trhy jsou v oslabení, protože je tíží nervozita z vývoje sazeb
Asijské měny byly pod tlakem vyhlídky na relativně vyšší americké úrokové sazby a také potenciální obchodní překážky v důsledku Trumpova prezidentství.
Čínský jüan patřil k nejvíce zasaženým těmito obavami vzhledem k tomu, že Trump slíbil zavést na tuto zemi vysoká dovozní cla. Pár USDCNY s jüanem se ve čtvrtek příliš nepohnul a pohyboval se poblíž čtyřměsíčních maxim.
Na jüan tlačily také neuspokojivé signály ohledně čínských stimulů.
Japonský jen ve čtvrtek mírně zpevnil, ale během října a listopadu také ošetřoval prudké ztráty vůči dolaru. Pár USDJPY klesl o 0,3 % poté, co tento týden překonal hranici 155 jenů.
Pár australského dolaru AUDUSD vzrostl o 0,2 % poté, co minulý týden dosáhl téměř čtyřměsíčního minima. Pár jihokorejského wonu USDKRW se nezměnil, stejně jako pár singapurského dolaru USDSGD.
Pár indické rupie USDINR vzrostl o 0,1 % a přiblížil se rekordním hodnotám kolem 84,6 rupie, kterých dosáhl dříve v listopadu.
V nadcházejících dnech budou zveřejněny údaje o PMI z několika hlavních asijských ekonomik včetně Japonska, Číny, Austrálie a Indie, které nabídnou další signály o podnikatelské aktivitě v regionu.
Tento pátek se rovněž očekává spotřebitelská inflace v Japonsku.
Investoři posilují americký dolar a zaměřují se na výhled Federálního rezervního systému
Americký dolar ve středu vzrostl a po třech poklesech obnovil svou povolební rallye, když investoři hledali další informace o plánech Federálního rezervního systému ohledně úrokových sazeb a o navrhované politice zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.
Bezpečné měny, jako je japonský jen, švýcarský frank a americká měna, zaznamenaly v úterý krátký nárůst a poté oslabily. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že země „udělá vše, co je možné“, aby se vyhnula jaderné válce, několik hodin poté, co jim nabídku poskytlo oznámení Moskvy o snížení prahu pro jaderný úder.
I přes nedávnou pauzu dolarový index od amerických voleb vzrostl o zhruba 3 % díky rostoucímu očekávání, že Fed může zpomalit svou cestu snižování úrokových sazeb kvůli obavám, že Trumpova politika by mohla znovu nastartovat inflaci.