Dolar klesá, protože trhy zvažují Trumpův celní slib, jen posiluje

Americký dolar ve středu klesl na týdenní minimum vůči svým hlavním protějškům, protože investoři byli opatrnější v souvislosti s celními sliby nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a zároveň před koncem měsíce rebalancovali svá portfolia.

Trhy budou pozorně sledovat cenový index výdajů na osobní spotřebu (PCE), který bude zveřejněn později ve středu, než se americké trhy ve čtvrtek uzavřou kvůli svátku Dne díkůvzdání.

Trumpovy pondělní sliby o velkých clech na Kanadu, Mexiko a Čínu, tři největší obchodní partnery Spojených států, znervóznily investory.

Zdroj: Canva

Trhy zůstanou nervózní v očekávání přílivu oznámení a možných obratů ze strany Trumpa, který se ujme úřadu koncem ledna.

Někteří analytici tvrdili, že inflační rizika by měla Trumpovi zabránit v zavedení dalších rušivých opatření.

„Domníváme se, že Trump si uvědomuje, že jeho vítězství bylo téměř výhradně způsobeno 3i (LON:III) – inflací, nerovností a imigrací -, přičemž klíčové jsou ceny,“ uvedl Viktor Shvets, globální vedoucí oddělení strategie v Macquarie Capital.

„Pokud nedojde ke zlepšení, mohla by být odplata voličů krutá, a času není mnoho, protože do 12 měsíců budou dominovat volby v polovině volebního období,“ dodal.

Shvets poznamenal, že Trump vybral na post ministra financí Scotta Bessenta, od něhož se očekává, že bude držet na uzdě americké deficity a jako vyjednávací nástroj bude používat cla.

Dolarový index, který poměřuje americkou měnu vůči šesti srovnávacím měnám, naposledy klesl o 0,35 % na 106,53 poté, co se dostal na 106,33, nejnižší hodnotu od 20. listopadu. Od 6. listopadu, tedy den po amerických volbách, vzrostl přibližně o 30 %.

„Nedávné prudké posílení dolaru do značné míry snižuje hodnotu aktiv v dolarech mimo USA, a tudíž zvyšuje potřebu rebalancování a prodeje dolaru na konci měsíce,“ uvedla Sheryl Dongová, forexová stratégka společnosti Barclays (NYSE: BCS).

GBP=X
USD/GBP
CCY
$0.7931
$0.0024

0.30%

Jenu se dařilo lépe díky rostoucím sázkám na prosincové zvýšení sazeb v Japonsku a úpravám pozic.

Vůči dolaru vzrostl o 0,9 % na 151,42, což je nejvyšší úroveň od 6. listopadu.

„Skutečnost, že cla vůči Číně se nyní zvýší pouze o 10 %, a nikoliv o 60 %, jak hrozilo dříve, byla proto interpretována pro jen pozitivně,“ uvedl Carsten Fritsch, stratég Commerzbank (ETR:CBK.DE), a dodal, že japonská měna má již započítanou prémii za geopolitické riziko.

Čínský offshore jüan vzrostl o 0,06 % na 7,2546 poté, co den předtím dosáhl hodnoty 7,2730, což je nejnižší hodnota od konce července.

Ve středu vstoupilo v platnost příměří mezi Izraelem a Íránem podporovanou skupinou Hizballáh na základě dohody, jejímž cílem je ukončit nepřátelské akce na izraelsko-libanonské hranici.

Euro vzrostlo o 0,20 % na 1,0510 USD, zatímco britská měna vůči americké měně vzrostla o 0,15 % na 1,2590 USD.


Jednotná měna reagovala s úlevou, že Trump nezmínil obchod s Evropou. Akcie evropských výrobců automobilů však v úterý prudce klesly, protože mají obrovské výrobní kapacity v Mexiku, které prodávají do USA.

Vůči svému kanadskému protějšku americká měna vzrostla o 0,15 % na 1,40755 C$ poté, co se v úterý dotkla 4,5letého maxima 1,4178 USD.

Vůči mexickému pesu zůstal dolar mimo nejvyšší hodnoty od července 2022 a naposledy si za den připsal 0,05 %.

Australský dolar si připsal 0,6486 USD, tedy o 0,23 % více poté, co domácí inflace spotřebitelských cen zůstala v říjnu na tříletém minimu.

V kryptoměnách bitcoin vzrostl o 2 % na 93 444 USD, což je výrazně pod rekordní hodnotou 99 830 USD, které se dotkl minulý týden. Bitcoinu se nedařilo vystoupat nad symbolickou hranici 100 000 dolarů, protože docházelo k vybírání zisků.

Zdroj: Canva