Zatímco ostatní akcie s umělou inteligencí prudce rostou, IBM postupuje pomalu a vytrvale. Je společnost známá mezi fanoušky také jako Big Blue připravena na obrovské dlouhodobé zisky, když se její strategie AI rozvíjí?
Technologický veterán IBM (IBM) dnes chytá vítr do plachet. Za poslední rok si akcie připsaly více než 45 %, k čemuž přispělo šílenství na trhu, které vyvolali odborníci na umělou inteligenci (AI).
Big Blue má v kapse několik růstových katalyzátorů. Stačí na to, aby se akcie IBM dnes staly předmětem nákupu?
Pojďme se na ně podívat.
Katalyzátory růstu společnosti IBM
Tento zkušený technologický titán se do současného boomu generativní umělé inteligence nehrnul. Místo toho si IBM vzala nějaký čas na to, aby vytvořila udržitelný model služeb pro velké firemní klienty.
Výsledná platforma watsonx, která byla spuštěna na jaře 2023, dokáže využívat vlastní obchodní data každého zákazníka se skálopevným zabezpečením. Klienti mohou také sledovat cestu generovaných výpisů a obrázků systémem watsonx, což je důležité pro řádný audit datových toků. Spotřebitelé by nad těmito funkcemi pokrčili rameny a odešli, ale právě po nich touží firemní IT manažeři.
O pouhých šest čtvrtletí později si IBM vytvořila knihu objednávek watsonx v hodnotě 3 miliard dolarů. USD, včetně skokového navýšení ve třetím čtvrtletí roku 2024.
To je velmi podobný budoucí tok příjmů jako u IBM. Pouze 20 % hodnoty dlouhodobých servisních zakázek watsonx zatím připadá na samotný generativní software AI. Zbývajících 80 % připadá na konzultační služby, které mají zákazníkům IBM pomoci maximálně využít jejich výdaje na AI.
To je jedinečná obchodní výhoda. Softwaroví konkurenti v oblasti umělé inteligence, jako je OpenAI a Alphabet (GOOG) (GOOGL), se nemohou rovnat poradenským zkušenostem společnosti Big Blue.
Výbušný byznys watsonx by se měl v průběhu let stát pro IBM důležitým motorem růstu. Tyto miliardové zakázky se budou ve výsledovce proměňovat v příjmy po jedné roční nebo čtvrtletní platbě. Mezitím má IBM připravenu spoustu dalších hnacích motorů podnikání. Zde je uvedeno, jak finanční ředitel IBM Jim Kavanaugh nastínil tyto příležitosti v hovoru k výsledkům za třetí čtvrtletí :
„Jsme si jisti naším portfoliem a růstovou trajektorií při vstupu do roku 2025 vzhledem k akceleraci v oblasti softwaru, příležitostem, které před námi stojí v Red Hatu, našemu novému mainframovému cyklu a souvisejícímu hardwarovému a softwarovému zásobníku, naší generativní pozici v oblasti umělé inteligence a příspěvku z akvizic.“
Pomalý a rovnoměrný postup vítězí v závodě s umělou inteligencí (ale dělá starosti investorům)
Jednoroční zisk 45 % je značný skok, ale jiní specialisté na AI zaznamenali v poslední době mnohem větší výnosy. Akcie společnosti Nvidia (NVDA), která je tvůrcem hardwaru pro AI, si za 52 týdnů připsaly 184 %. Odborník na analýzu dat na bázi AI, společnost Palantir (PLTR), se za stejné období vyšplhaly o 244 %. A IBM se takové lásky Wall Street nedočkala.
Tvůrci trhu mohou být netrpěliví a IBM se svou strategií v oblasti umělé inteligence nespěchá. Proč by také měli, když má společnost za sebou desítky let špičkového výzkumu a odborných znalostí v oblasti umělé inteligence? Zaměření na generativní umělou inteligenci je zápletkou, kterou by však IBM měla zvládnout. Velký byznys s AI tedy přijde o něco později, zatímco investoři nadšení z ChatGPT a fotografií generovaných AI vytlačí do stratosféry skupinu akcií AI, které jsou více orientované na spotřebitele.
Trpělivost je ctnost, zejména na Wall Street. Nemohu říci, že IBM dožene Palantiry a Nvidie světa v roce 2025, ale cesta už začala a v příštích několika letech by se měla zrychlit. Dejte těm rezervovaným zakázkám nějaký čas, aby generovaly příjmy založené na penězích.
IBM: tichý, podhodnocený lídr v bouřlivě se rozvíjejícím odvětví umělé inteligence
Nedostatek prudce rostoucích akciových trhů staví IBM do vzácné pozice. Jsem nadšený dlouhodobými vyhlídkami společnosti na růst a jejím aktuálním zaměřením na AI.
Zároveň se akcie obchodují za velmi přijatelný 3,4násobek tržeb a 17násobek volných peněžních toků. Cena akcií Big Blue by se mohla znásobit více než pětkrát a stále by vedle Palantiru vypadala cenově dostupně.
Moje dva závěry z této situace jsou, že Palantir možná zaspala korekci ceny a že akcie IBM si zaslouží bohatší ocenění. Zkrátka a dobře, vřele doporučuji koupit nějaké akcie IBM, dokud jsou akcie podhodnocené.