Proč je Berkshire Hathaway univerzální volbou pro vaše portfolio?

Co kdybyste si mohli koupit jen jednu akcii a museli ji držet navždy? Tento obrovský konglomerát by mohl být nejblíže dokonalé „věčné akcii“.

Zkusme malý myšlenkový experiment. Co kdybych si dnes mohl koupit pouze jednu akcii a musel ji držet navždy?

Která burza by dokázala vydržet tento obrovský tlak? Potřeboval bych firmu, která by měla odvahu zůstat relevantní po celá desetiletí. Měla by působit v mnoha různých oborech a odvětvích, což by mému portfoliu s jedním tikerem dodalo zdání diverzifikace. A samozřejmě bych požadoval společnost s vedoucími pracovníky světové úrovně. Tomuto týmu budu koneckonců svěřovat celé své hypotetické hnízdo.

Indexové fondy se nepočítají a technologické akcie jsou příliš úzce zaměřené

Vybrat si indexový fond by byl výmysl . Burzovně obchodovaný fond sledující tržní index S&P 500 (SPY) by naprosto vyhovoval díky okamžité diverzifikaci a v podstatě věčnému setrvání. V mnoha ohledech se také chová jako jediná akcie a lze s ním stejně snadno obchodovat. Ale opět, ETF Vanguard S&P 500 (VOO -0,32 %) ve skutečnosti není jedinou akcií. Proto nesplňuje pravidla mého hloupého myšlenkového experimentu.

Nejdříve jsem uvažoval o několika technologických gigantech, kteří se pohybují v daném sektoru. Amazon (AMZN) by mi poskytl expozici vůči elektronickému obchodu, fyzickým maloobchodním prodejnám, umělé inteligenci (AI) a cloud computingu, přepravním službám a dalším. SpolečnostAlphabet (GOOG) (GOOGL) se silně zaměřuje na online vyhledávání a reklamu, což podporují platformy pro digitální video, mobilní výpočetní systém Android, začínající služba robotického taxi atd. Obě společnosti se zdají být připraveny zůstat na trhu a překvapovat spotřebitele novými obchodními nápady po dlouhou dobu.

Ale to se mi pro tento experiment stále nezdá. Alphabet a Amazon mohou nabídnout jen omezenou míru diverzifikace, která má daleko k okamžité jistotě, kterou poskytuje řádný indexový fond.

Tento požadavek dramaticky zužuje vesmír mých možných výběrů akcií. Nakonec existuje pouze jedna společnost, která může splnit mé požadavky. Pozdravte Berkshire Hathaway (BRK-A) (BRK-B) – nejbližší věc k indexovému fondu v podobě jediné společnosti.

Zdroj: Bloomberg

Rozmanité portfolio společnosti Berkshire Hathaway

V první řadě je legendární rozmanité obchodní portfolio společnosti Berkshire. Je to v jádru pojišťovací společnost, jejíž součástí je gigant v oblasti pojištění vozidel GEICO a dalších 13 plně vlastněných pojišťovacích značek. Společnost však vlastní také baterie Duracell, železnici BNSF, Kraft Heinz do vaší lednice a Dairy Queen na jídlo s sebou a mnoho, mnoho dalšího. Na seznamu společností pod přímou kontrolou Berkshire jsem napočítal téměř 70 značek.


A to je jen začátek. Berkshire také spravuje rozsáhlé portfolio investic do akcií. V této skupině minoritních investic je 46 akcií v čele s investicí do společnosti Apple (AAPL), která má v současné době hodnotu přibližně 70,5 miliardy dolarů. Seznam zahrnuje několik nadnárodních bank, potravinářské giganty, čínského lídra v oblasti elektromobilů a podíl ve společnosti Amazon v hodnotě 2 miliard dolarů.

Investice Berkshire se zaměřují na finanční služby a průmyslový sektor, ale je zde velmi štědrý příděl dalších operací. Není to úplně dokonale odvětvový přehled ekonomiky, ale troufám si najít bližší přiblížení.

Vedení společnosti Berkshire

Společnost je tak dobrá, jak dobré je její vedení, a Berkshire Hathaway vede mistr investor Warren Buffett. Pod tímto nepřekonatelným jménem na vrcholu dává Berkshire volnou ruku vedení jednotlivých obchodních jednotek.

Buffett dává přednost investicím do podniků, které jsou tak jednoduché, že by je mohl efektivně řídit i sendvič se šunkou. A stále trvá na tom, aby tyto spolehlivé podniky řídili špičkoví lídři. To je další bezpečnostní vrstva, která izoluje Berkshire a její investory od rizik spojených s provozem podniku.

Je pochopitelné, že se obáváte, co se stane, až Warren Buffett už nebude řídit mistrovské podnikání Berkshire Hathaway. Dlouholetý obchodní partner a místopředseda představenstva společnosti Berkshire Charlie Munger zemřel před rokem ve věku 99 let a Buffett je jen o několik let mladší. Společnost Berkshire Hathaway nebude „Buffettovým podnikem“ ještě několik desetiletí. Co se tedy stane, až legendární investor odstoupí?

Upřímně řečeno, neočekávám žádné zásadní změny. Buffett již nyní nechává důležitá rozhodnutí o portfoliu v rukou důvěryhodných poručíků, kteří se učili od těch nejlepších a měli by být schopni dlouhodobě udržet Buffettovu a Mungerovu strategii. Například Todd Combs a Ted Weschler údajně vedli nákup akcií společnosti Apple v roce 2016. Tento nákup měl jistě Buffettovo a/nebo Mungerovo požehnání, ale nebylo to jejich rozhodnutí.

Stručně řečeno: společnost Berkshire Hathaway disponuje rozsáhlou řadou špičkových manažerů fondů. Po Buffettově odchodu může společnost ztratit krok, ale v následujících desetiletích by se jí mělo dařit dobře.

Kam tedy tento malý myšlenkový experiment vede? Přímo na práh společnosti Berkshire Hathaway. Berkshire, která má prsty ve všem od pojišťovnictví po zmrzlinu a je pod pevnou rukou investičního týmu snů, je nejlepší volbou pro „akcie na věčné časy“. Jistě, na trhu není nic zaručeno. Ale kdybych měl dát všechna svá vejce do jednoho košíku a držet se jich jako o život, mohl bych udělat mnohem hůř než se přidat k Buffettovu konglomerátu založenému na pojišťovnictví.

Zdroj: Unsplash